En İyi Yabancı Diziler – Son Yılların En İyi 30 Dizisi 8.0 ve Üzeri

Tüm Zamanların En İyi Yabancı Dizileri Listesi

383

Dizi önerileri serimizde bu defa en iyi yabancı diziler listesi ile karşınızdayız.Kaliteli yabancı dizi izlemek isteyenler için tüm zamanların en iyi yabancı dizilerini, dizi konuları ile birlikte aşağıda bulacaksınız.

Televizyonlarda yayınlanan yerli dizilerden sıkıldın ya da boş zamanların da farklı kültürlere ait dizileri izlemek istiyorsan, bu liste tam sana göre olacak.Burada tüm zamanların en kaliteli dizilerini senin için bir araya getirdim.

En iyi yabancı diziler listesi, IMDB sitesinde en fazla oy alan diziden başlayarak sıralanmıştır.Dizilerin listeye girmesi için iki kriter etkili olmuştur.Birincisi yine aynı sitenin puanlamasına göre 8 puan üzeri ve diğer kriter 2000 yılından sonra yayınlanmaya başlayan diziler dahil edilmiştir.

1 Game of Thrones

Game of Thrones


Tüm zamanların en iyi yabancı dizisi olarak lanse edilen Game of Thrones, fantastik bir dünyada geçen, aksiyon, savaş türlerinde sıralanmaktadır.

Dizinin özeti; Game of Thrones evreninde, yazlar ve kışlar anormal uzunlukta geçmekte, hatta bazen kışlar bir ömür boyu sürmektedir. Bu evrende yedi adet krallık bulunmaktadır. Ejderhalar yüz yıllar önce yok edilmiştir. Bu evrene Westeros adı verilmektedir. Bu coğrafyada krallık tek bir şehirden ve demir tahttan idare edilmektedir. En köklü ve sadık lordluk olan Starklar; Kıştepesi kalesinde yaşamaktadırlar. Kuzey denilen kısım, krallığı korumaktadır. Buradaki gece nöbetçileri mahkumlardan oluşmakta ve bağlılıklarından dolayı evlenememektedirler. Yedi Krallık’ı koruyan buzdan surun arkasında ise tehlikeli güçler toplanmaktadır. Kralın sağ kolunun şüpheli ölümünden sonra Kıştepesi Lordu kral tarafından saltanatına davet edilmektedir. Bu olaydan sonra ise savaşlar, entrikalar, ve ölümler başlamaktadır.

Dizi 2011 yılında HBO kanalında yayınlanmaya başlamıştır ve 2018 yılında yayınlanacak 9. sezonu ile son bulacaktır.Her sezon ağırlıklı olarak 10 bölüm olarak yayınlanmaktadır.

2 Breaking Bad

Breaking Bad

Tüm zamanların en iyi yabancı diziler arasında yer alan Breaking Bad, suç, dram ve gerilim üzerine kurgulanmış bir yapımdır.

Dizinin konusu; Dizinin ana karakteri 50’li yaşlardaki bir kimya öğretmenidir. Walt, ek iş olarak araba yıkamacısında çalışmaktadır. Walter White; ailesini geçindirmeye çalışan sıradan bir insanken akciğer kanseri olduğunu öğrenmiştir. Hastalığını öğrenen Walter, kendisi öldükten sonra ailesinin maddi açıdan sıkıntı yaşamaması için lisedeki öğrencisi Jess ile birlikte uyuşturucu işi yapmaya başlar. Kimya alanında oldukça bilgili olan Walter; eşsiz saflıkta ve renkte bir metamfetamin üreterek uyuşturucu piyasasına girer. Önceleri karavanda uyuşturucu üreten Walter zaman geçtikçe bu işte uzmanlaşarak Heisenberg ismiyle uyuşturucu piyasasının gözde isimlerinden birisi haline geliyor. Dizide, hem Walter’in uyuşturucu işindeki yükselişi hem de ailesiyle olan ilişkileri eşsiz bir şekilde anlatılmaktadır.

Dizi 2008 yılında AMC kanalında yayına başlamış ve 2013 yılında final yapmıştır.

3 The Walking Dead

The Walking Dead

En iyi yabancı diziler arasında gösterilen The Walking Dead, fantastik, korku, gerilim türünde bir zombi dizisidir.

Dizi konusunun temeli, zombi salgınları boyunca hayatta kalmayı başarabilen insanların bu salgınlara karşı verdikleri amansız mücadeleyi konu almaktadır. Bulaşıcı bir virüsün yarattığı hastalıklar nedeniyle, medeni yaşam ortadan kalkmış ve insanlar zombi halini almaya başlamıştır. Dizide, aylak olarak adlandırılan bu insanlar sahip oldukları bu zihinsel hastalıktan dolayı yalnızca kafalarından vurularak öldürülebilmektedir. Çevrelerindeki insan ve hayvan gibi canlıları yiyerek beslenen aylakların insanlarla mücadelesi, dizi boyunca heyecanlı bir şekilde işlenmektedir.

The Walking Dead dizisi, ilk olarak 2010 yılında AMC kanalında yayınlanmış ve o günden bugüne 8 sezon boyunca devam etmiştir. Halen devam eden dizi, Türkçe’ye “Yürüyen Ölüler” adıyla çevrilmiştir.

4 Sherlock

Sherlock

En iyi yabancı diziler arasında bulunan Sherlock, ünlü ingiliz dedektifin maceralarını anlatan, suç, dram ve gizem türleri içeren bir dizidir.

Dizinin özeti; Arthur Conan Doyle’nin anlattığı hikayelerin televizyona uyarlanmış versiyonudur. Her bölümde farklı bir cinayet olayı aydınlatılmaktadır. Dizideki olaylar Londra’da geçer. Şehirdeki cinayetleri çözme görevi polis teşkilatının en zeki üyesi Sherlock Holmes ve arkadaşı Doktor Watson’a verilmiştir. Sherlock ve Doktor Watson tesadüf eseri tanışırlar ve ev arkadaşlığı yapmaya başlarlar. İkisinin başlayan arkadaşlığından sonra şehirde seri cinayetler meydana gelir. Polis, bu cinayetleri çözmes için Sherlock’tan yardım ister. Sherlock Holmes, oldukça zeki bir karakterdir. Olaylardaki detayları çabuk fark eder ve parçaları birbirine bağlama konusunda uzmandır. Sherlock’a bu görevi sırasında arkadaşı Doktor Watson’da yardım eder. Bu ikilinin ortak çalışması sayesinde katiller çabucak bulunacaktır.

Dizi, ingiliz PBS kanalında 2010 yılında yayına başlamış ve BBC kanalında devam etmektedir.

5 The Big Bang Theory

The Big Bang Theory

The Big Bang Theory; durum komedisi türünün en başarılı yabancı dizi örneklerinden birisidir.

Dizinin konusu; ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde, Pasadena şehrinde geçmektedir. İki tane üstün zekalı fizikçi Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmaktadır. Bu ikili, aynı zamanda ev arkadaşıdır. Leonard deneysel fizikle ilgilenirken; Sheldon teorik fizik ile haşır neşirdir. Bir gün bu ikilinin karşı apartmanına Penny isimli bir kadın taşınır. Oldukça güzel olan bu sarışın kadın, iki arkadaşın aklını başından alır. Penny, garsondur ve ileride oyuncu olmak istemektedir. Penny zeka olarak iki arkadaşın bir hayli gerisinde olsa da sosyal yaşantısı bu ikilinin hayal bile edemeyeceği seviyededir. Dizi, bu iki arkadaş ile Penny arasındaki maceraları anlatır.

Dizi, 2007 yılında amerikan CBS kanalında yayınlanmaya başlamıştır.22 dakikalık bölümleri ile kara mizah sevenlerin izlemesi gereken dizilerden biridir.

6 Dexter

Dexter


Roman uyarlaması olan Dexter, tüm zamanların en iyi yabancı dizileri arasında yer almaktadır.

Dizinin konusu; Dexter Morgan isimli karakter, gündüzleri adli tıpta çalışırken geceleri ise seri katil olmaktadır. Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışan Dexter’in bilinmeyen yaşamı dizide anlatılmaktadır. Dexter; çocukken annesini kaybetmiştir. Harry Morgan isimli polis, Dexter’i evlatlık edinmiştir. Harry’nin karısı Doris, Dexter’i kendi çocuğu gibi sevip kabullenmiştir. Dexter büyüdükçe kendisinde evcil hayvanları öldürme isteğinin olduğunu keşfetmiştir. Durumu fark eden Harry Dexter’e bunun yanlış olduğunu söyler. Harry, Dexter’e birtakım kurallar öğretir. Bu kurallardan bazıları asla yakalanmamak, masum kişileri öldürmemek ve suçlu olan kişileri öldürmektir. Dexter, öğrendikleri doğrultusunda bir seri katile dönüşür. Dexter, öldürdüğü insanlardan hatıra olarak bir nesne alır.

Dizi, 2006-2013 yılları arasında Showtime kanalında yayınlanmıştır.Döneminin en fazla izlenen dizilerinden olan film suç, gerilim sevenlerin izlemesi gereken bir yapımdır.

7 How I Met Your Mother

How I Met Your Mother

İngiliz komedi dizisi How I Met Your Mother, tüm zamanların en uzun soluklu dizilerinden biridir.Komedi, romantik türlerinin en iyi örneklerinden biridir.

Dizinin konusu; Ted karakterinin 2030 yılındayken çocuklarını karşısına alıp onlara anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlıyor. Ted; yeni mezun olmuş bir mimardır. Ted’in hayattaki tek amacı aradığı kızı bulmaktır. Ruh eşini arayan Ted’e yakın arkadaşları Marshall ve Lily’in ilişkisi ilham vermektedir. Bu üçlünün diğer arkadaşları da Barney’dir. Günün birinde Marshall’ın Lily’e evlilik teklif etmesi Ted’i de etkiler. Ted bu olaydan sonra hayatının aşkını aramaya başlar. Bir gün yaşadıkları evin altındaki barda bir kadınla tanışan Ted; ilk bakışta aşka inandığı için o kadının aradığı ruh eşi olduğunu düşünür. Fakat sonrasında olaylar tahmin etmediği gibi gelişir. Bu dizi romantik komedi türünün en iyi örneklerindendir.

Uzun soluklu dizi, 2005-2014 yılları arasında 9 sezon sürmüştür.Kısa süreli komedi filmlerinden biri olan dizi, keyifli vakit geçirmek isteyenler için en cazip seçenektir.

8 Stranger Things

Stranger Things


En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Stranger Things, korku, dram ve fantastik öğeleri içerisinde barındıran son yılların en heycan verici yabacı dizilerinden biridir.

Dizi konusu : Herkesin birbirini tanıdığı Montauk adındaki küçük bir kasabada bir çocuk ortadan kaybolur ve bu sakin kasaba bir anda tuhaf şeylerin olmaya başladığı bir merkez haline gelir.Kasabanın çevresinde karanlık devlet ajanları, doğaüstü güçler belirmeye başlar.Kaybolan çocuğun annesi, arkadaşları ve kasabaya gelen tuhaf bir kız çocuğu, kaybolan çoçuğu bulmak için doğaüstü güçlerle mücadele girecek.

Ülkemizde Tuhaf Şeyler olarak gösterilen dizi, 2016 yılında yayınlanmaya başlayan, son yılların popüler platformu Netflix orijinal dizisidir.

9 Lost

Lost


Tüm zamanların en iyi yabancı bilim kurgu dizileri arasından yer alan Lost, macera ve fantastik ağırlıklı bir yapımdır.

Dizi özeti : Avustralya’dan Los Angels’a giden Oceanic Flight 815 uçağı, Güney Pasifik semalarında sebebi bilinmeyen bir şekilde ıssız bir adaya düşer.Aslında en az kaza kadar, ada da esrarengizdir.Kazadan sağ kalan yolcular, yardım gelene kadar adaya ayak uydurmak zorundadır.Yolcular, her geçen gün adada tuhaf şeyler olduğu ve o kadar da ıssız olmadığını farketmeleri uzun sürmeyecektir.

Lost dizisi ABC kanalında 2014-2010 yılları arasında yayınlanmış, yayınlandığı dönemde en çok izlenen dizi ünvanı kazanmıştır.Dizi de her bölüm bir karakter ön plana çıkıyor ve o kişinin kaza öncesi hayatı ile ilgili kesitlere yer veriliyor.

10 House of Cards

House of Cards

Politik göndermelerin bolca yer aldığı en iyi yabancı dizilerden biri olan House of Cards, politik dram türünün eşsiz örneklerinden birisidir.

Dizide, ABD’deki başkanlık yarışı anlatılmaktadır. Fakat, olay sadece başkanlık yarışı değil öncesi ve sonrasındaki süreçleri de kapsamaktadır. Frank Underwood, dizinin baş karakteridir. Baş karakterin çok hırslı olması, insanları dehşete düşüren acımasızlıkları, ve başarı için nasıl kötü bir adama dönüştüğü süreçler halinde anlatılmaktadır. Dış İşleri Bakanı olmak isteyen Underwood, bu yolda karısıyla beraber hem yaratıcı hem de acımasız planlar yapmaktadır. Eşi Claire; eşinin yükselmesiyle beraber kazandığı özgüveni kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır. Bu dizide, siyaset hayatında ihanetin sıklıkla yaşandığı bir kez daha insanlara gösterilmekte ve güç elde etmek için sınırların nasıl zorlanabileceği anlatılmaktadır.

Netflix orijinal dizisi olan dizi, 2013 yılında yayınlanmaya başlamıştır.Politik dizi sevenlerin kaçırmaması gereken dizilerin başında geliyor.

11 True Detective

True Detective

Kurgu ve senaryosu ile tüm zamanların en iyi dizileri arasında gösterilen True Detective, suç gerilim ağırlıklı bir dizidir.

Dizi özeti; Bu dizi, çift zamanlı bir kurgudan oluşur. Hem 17 yıl öncesindeki hem de dizinin geçtiği zamandaki olaylardan bahsedilir. 1995 yılında satanist bir ayin sırasında öldürülen Dora Lange cinayeti dizinin ana konusudur. Rustin ve Martin isimli iki dedektifin yolları da bu cinayetle kesişmektedir. Bu ikili beraber çalışsa da birbiriyle pek anlaşamıyor. 1995 yılında bu cinayeti çözmeye çalışan ikili, soruşturmayı derinleştirdikçe kendilerini olayların içerisinde buluyor. Dizinin günümüzde geçen kısmında ise, bu ikiliyi cinayet ile ilgili olarak sorgulayan polisler izleyenlerin karşısına çıkıyor. Günümüzde anlatılan kısmında bu ikilinin dedektiflikle bir alakaları bulunmuyor. Dizinin günümüzde geçen bölümünde bürokrasinin ve sistemin yozlaşmasına eleştirilerde bulunuluyor.

Popüler Hollywood oyuncuların yer aldığı yapım HBO kanalında 2014 yılında 2 sezon olarak yayınlanmıştır.

12 House

House

House M.D. gelmiş geçmiş en iyi hastane dizisi olarak gösterilmektedir.

Gregory House, New Jersey eyaletinde bir hastanede çalışmaktadır. Kendisi bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmandır. Gregory’nin üç kişilik ekibi vardır. Dizide, Gregory ve ekibinin hastanede yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Gregory House, başarılı bir doktor olmasına rağmen operasyon sırasında fazla risk almaktadır. Bu yüzden hastane yönetimi, Gregory’nin işine son verir. Gregory, fazla risk aldığı için diğer hastaneler tarafından da işe alınmak istenmemektedir. Gregory zeki olduğu kadar zaman zaman ukala ve asosyal bir kişiliktir. Zor hastalıklara çözüm yolları bulurken insan hayatını da riske atabilmektedir. Dizide anlatılan hastalıkları ileri teknolojiyi kullanarak çözmenin yollarını aramaktadır.

Dizi, 2004-2012 yılları arasında 7 sezon olarak amerikan FOX kanalında yayınlanmıştır.Doktorlar dizisinden sıkıldıysanız, bu diziye hemen göz atın.

13 Suits

Suits

Meslek odaklı en iyi yabancı dizilerden biri olan Suits, Amerikan yapımı bir hukuk dizisidir.

Dizide, eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda olan dahi Mike Ross’un hayalleri, başından geçen üzücü olaylar ve büyükannesine bakmak zorunda olmasından dolayı hep yarım kalmıştır. New York’un en iyi avukatlarından olan, Harvey Specter, yanında çalışacak bir asistan aramaktadır. Specter, Mike’ın sahip olduğu akla, zekaya ve hukuk bilgisine oldukça şaşırır. Specter, Mike’ı işe almak istemesine rağmen, Mike’ın üniversiteyi tamamlamamış olması ve şirketin de yalnız Harvard mezunlarını işe alma prensibi nedeniyle, Mike’ın Harvard mezunu biri olduğu şeklinde yalan uydururlar. İkilinin bu şekilde başlayan kanun dışı işleri, dizi boyunca hukuk olayları çerçevesinde büyük bir heyecanla işlenmektedir.

Dizi 2011 yılında USA kanlında başlamış ve halen devam etmektedir.Dizinin önemli karakterlerinden birini oynayan Meghan Markle, İngiltere Prensi Harry ile bu yıl evlenmiştir.

14 Vikings

Vikings

Tarihi dizi severler için en iyi alternatiflerden biri olan Vikings, güçlü senaryosu ile tarihi savaş türünde tüm zamanların en iyi yabancı dizilerinden biri olarak anılmaktadır.

Bu dizi, 8. ve 9. yüzyıllarda Ragnar Lothbrok ve karısı Lagertha’nın hikayesi ile başlamaktadır. Dizide, 8 ile 11. yüzyıl arasındaki Viking Devri anlatılmaktadır. Vikingler; yılın büyük kısmını denizlerde geçiren İskandinavya kökenli savaşçı ve tüccar bir kavimdir. Dizide gerçek yaşam ve hikayeler anlatılmaktadır. Lothbrok karakteri; gerçek bir tarihsel figürdür. Yaşadığı dönemin kahramanları arasında yer alır. O dönemde Fransa ve İngiltere’ye büyük zorluklar yaşatmıştır. Lothbrok’un savaş tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılmaktadır. Lothbrok’un, saga adındaki kahramanlık destanlarında da savaşlardaki başarılarından dolayı ismi geçmektedir. Dizide, basit bir çiftçi olan Ragnar Lothbrok’un nasıl Viking kabilelerinin liderliğine yükseldiği anlatılmaktadır. Kısacası, bu dizi Lothbrok’un yaşamını izleyicilere sunmaktadır.

Dizi, 2013 yılında amerikan History kanalında yayınlanmaya başlamıştır.Başladığı günden beri oldukça ses getiren bir yapım oldu.

15 Daredevil

Daredevil

Marvel karakterlerinin ardı ardına sinema ve televizyon dizisi olarak karşımıza çıktığı şu günlerde, bir atakta Netflix’den geldi.

Dizinin konusu; Matt Murdock 9 yaşında geçirdiği radyoaktif kaza nedeniyle, görme yetisini kaybetmiştir. Buna karşın diğer 4 duyusu normalden fazla gelişmiş ve hassaslaşmıştır. Bu olaydan kendini suçlu hisseden Matt’in babası ise, eskiden yaptığı boks sporuna döner. Bir boks maçında öldürülen baba, Matt’in hayatını da baştan sona değiştirecektir. Matt babasının katili olan Kingpin’den intikam almayı kafasına koyar. Matt, o günden sonra gün içinde avukatlık yaparken, gece vakti Daredevil olarak New York’ta adaleti sağlamaya çalışır. Kingpin’in hayatı, aşkları ve bölgede kurmaya çalıştığı hakimiyet düşüncesi, Daredevil nedeniyle tümden değişecektir. Görme yetisi olmayan Daredevil, 4 duyusu ile birçok hayata dizi boyunca dokunmaktadır.

Dizi, 2015 yılında Netflix üzerinde yayına başlamıştır.Marvel hayranları için izlenilesi bir dizidir.

16 Westworld

Westworld

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Westworld, ilk olarak 1973 yılında film olarak karşımıza çıktı ve dizi versiyonu da aynı konu üzerine odaklı gizem türünde bir yapımdır.

Dizi aslında iki farklı evren üzerinden temasını işliyor. Eğlence arayan ve bedelini karşılayabilecek zengin kişiler için bir sanal gerçeklik parkı sunuluyor. Parkın kurucusu ise, Doktor Ford. Dizinin isminden de anlayabileceğiniz üzere bu sanal parkta, ortaçağ ve vahşi batı macerası temaları hakim. Eğlence parkını ziyaret etmek isteyen kullanıcılar; insan kılığında burada yer alan bu yapay zekalarla beraber istedikleri hikayeyi ve fanteziyi yaşayabiliyor. Fakat bir süre sonra, yapay zeka sistemi her zamankinden farklı bir hal alacak ve ziyaretçilerin yaşadıkları maceranın yönü onların aleyhine değişecektir.

2016 yılında amerikan HBO kanalında yayına başlamıştır.

17 Mr. Robot

Mr. Robot

Teknoloji odaklı suç konularına odaklı en iyi yabancı dizilerden Mr. Robot, Amerikan yapımı suç, gerilim tarzında bir dizidir.

Dizinin konusu; Dizinin başrol karakteri olan Elliot Alderson, çocukluğunda aile içi şiddet görmüş ve asosyal olarak büyümüş bir karakterdir. Psikolojik sorunlarla boğuşan Elliot, siber güvenlik şirketinde çalışmaktadır. Gece vaktinde ise, siber intikamlar için hackerlik yapmaktadır. Elliot geceleri, sevdiği insanlara zarar veren kişilere bilgisayarları yoluyla zarar vermektedir. Bir gün çalıştığı şirket siber saldırı altına giren Elliot, bu saldırıyı yapan hackerlerin aslında kendisini takıma kazandırmak istediklerini fark eder. Sonunda bu gruba katılan Elliot, hacker grubu ile dünyada söz sahibi olan büyük şirketleri yok etmek adına hackerlik yapmaya başlar ve dizi boyunca bu mücadeleleri işlenir.

Dizi, 2015 yılında USA kanalında gösterilmeye başlanmıştır.Hacker gibi teknoloji suçları ile ilgiliniyorsanız, bu dizi dikkatinizi çekecektir.

18 Narcos

Narcos

Gerçek bir hikayeye dayalı en iyi yabancı dizilerden biri olan Narcos, ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar‘ın hayatının anlatıldığı bir yapımdır.

Dizinin özeti ; 1970’li yıllarda Kolombiya’da geçmektedir. Pablo Escobar bu yıllarda Medellin Karteli’nin lideridir. Bu kartel sayesinde birçok iş yapmıştır. Pablo Escobar, o yıllarda dünya kokain ithalatının önemli bir kısmını elinde bulunduruyordu. Bu yüzden kendisi 1990’lı yıllarda dünyanın en zengin 7. insanı olmuştur. Pablo Escobar, kazandığı parayla evsizlere yardım eden iyi bir karakter gibi gözükse de , yaptığı iş yüzünden birçok insanın ölümüne de sebebiyet vermiştir. Yıllar geçtikçe güçlenen Escobar, bir dönem Kolombiya Devlet Başkanı olmak istemiş, başaramayınca da devletle savaşmıştır. Hatta Escobar, devlet başkanının uçağını düşürmeyi bile denemiştir. Bu dizide, tüm bu süreçler anlatılmaktadır.

Netflix orijinal dizisi olan Narcos, 2015 yılında gösterilmeye başlanmıştır.Her bölümü bir sinema filmi tadında olan seri, izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

19 Fargo

Fargo

Tüm zamanların en iyi dizileri arasında gösterilen Fargo, Amerikan yapımı bir suç ağırlıklı polisiye dizisidir.

Dizinin konusu : Gizemli bir kiralık katil olan Lorne Malvo, cinayet işleme teşebbüsü sırasında kaza geçirerek hastaneye götürülür. Malvo, hastanede tanıştığı Lester Nygaard’ın hayatının ise baştan sona değişmesine neden olacaktır. Ailesi tarafından hor görülen Lester, Malvo’dan etkilenerek karısını öldürme planı yapar. Başına gelenlerden sonra, Malvo ile birlikte çalışmaya başlayan Lester, mafya işlerine girer. Öte yandan bu ikiliye karşı, polis memurları Molly Solverson ve Gus Grimly de bir ekip oluşturarak, bu ikilinin gerçekleştirdiği karanlık işleri ve işledikleri cinayetleri çözmek adına çalışmalara başlar. Dizi boyunca, mafya işleri, ilişkileri ve karanlık işleri ile polisler arasında yaşanan olaylar sürükleyici bir şekilde anlatılmaktadır.

Dizi, 2014 yılında amerikan FX kanalına yayına başlamıştır.

20 Black Mirror

Black Mirror


En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Black Mirror, her bölümünde farklı bir konu işlenen, distopya türünde bir mini dizidir.

Dizinin özeti : Black Mirror, Bilim kurgu öğelerinin hakim olduğu dizinin ana teması, günümüz teknoloji şartlarının, popüler kültür öğelerini nasıl ve ne yönde oluşturduğuna değinirken, aynı zamanda tüketim kültürü ve toplumlarına da dikkat çekiyor. Dizideki çoğu sahne distopik olarak görülse de, günümüz şartlarına paralel olan birçok öğe barındırıyor içerisinde. Her bölümde farklı oyuncular ve ekiplerin yer aldığı dizide bölümler, sosyolojik ve psikolojik açıdan insanları rahatsız edebilecek düzeyde bir realistlikle çekilmektedir. Ahlaki ikilemler ve teknoloji ile beraber insanların duyarsız, sabırsız, yüzeysel, duygusuz, merhametten yoksun ve eğlence düşkünü hale geldikleri evreyi gösteren bir dizidir.

2011 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayınlanmaya başlamıştır.

21 Better Call Saul

Better Call Saul

Bir dizi karakteri üzerine çekilen ilk dizi olması nedeniyle farklı bir konumda olan Better Call Saul, en iyi yabancı dizileri arasında yer almaktadır.

Dizinin konusu; Breaking Bad dizisinin spin off’u olarak tanıtılmıştır. Breaking Bad dizisinin karakterlerinden Saul Goodman’ın önceki hayatını anlatmaktadır. Bu dizide, Saul Goodman karakteri Breaking Bad dizisinin yaşandığı tarihten tam yedi öncesinde avukatlık yapan birisi olarak izleyenlerin karşısına çıkmaktadır. Saul avukatlık yaparken Jimmy ismini kullanmaktadır. Saul Goodman’ın avukatlık kariyeri başarılı değildir. Hatta kazanabildiği bir dava bile yoktur. Ayrıca kendisinin yüksek miktarlarda borcu bulunmaktadır. Jimmy çok fazla borcu olduğu için kısa yoldan zengin olmanın yollarını aramaktadır. Jimmy karakteri, yüksek ikna kabiliyeti sayesinde bunu yapacağına inanmaktadır. Bu dizide Breaking Bad karakteri Saul Goodman’ın nasıl o dizideki gibi bir adama dönüştüğünü anlatılmaktadır.

Dizi, 2015 yılında AMC kanalında yayına başlamıştır.

22 Sons of Anarchy

Sons of Anarchy

Suç ve gerilim türünde bir mafya dizisi olan Sons of Anarchy, en iyi amerikan dizileri arasıda yer almaktadır.

Dizinin konusu; Sons of Anarchy adını verdikleri motosiklet ekibinin, zaman içerisinde azılı bir mafya grubuna dönüşümünü konu almaktadır. Sons of Anarchy çetesi, yasa dışı işler yapmaktadır. Çetenin lideri olan Jax Teller, çete liderliğini sürdürürken bir yandan da aile hayatını devam ettirmektedir. Çete liderliği savaşları, aile içi yaşantılar ve yasa dışı işler nedeniyle polisle olan kovalamacalar, dizi boyunca işlenen ana konulardır. Çete grubu içinde herkesin sivrilmek istemesi ve başlarına buyruk işlere girişmesi, dizinin her bölümünde işlenen sürükleyici konuların başında gelmektedir.

2008 ve 2014 yılları arasında FX kanalında 7 sezon yayınlanmıştır.

23 Fridge

Fridge

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında gösterilen Fringe, gizem ve dram türünde bir yapımdır.

2008 yılında FOX kanalında yayın hayatına başlayan Fringe, henüz ilk bölümüyle pek çok izleyici tarafından efsane olmaya aday gösterildi. FBI teşkilatlarından birisi olan Fringe, teşkilatın açıklamakta zorlandığı doğaüstü olayları inceliyor. Bir gün Almanya’dan kalkan 627 nolu uçağın Massachusetts’e iniş yapmasıyla olaylar gelişir. Uçak iniş yaptığında hiçbir yaşam belirtisi alınamaz. Olayı incelemeye başlayan görevliler, bir virüs yüzünden herkesin öldüğünü anlar. Fringe teşkilatından Olivia Dunham, olayları araştırmaya başladığında bu olayın eski bilim adamı Walter Bishop ile bağlantısı olduğunu anlar. Deliler hastanesinde olan Walter Bishop’ı oradan çıkarmak için ise Walter’ın oğlu Peter’ın onayı gerekmekte. Başka bir ülkede yaşayan Peter’ı ikna etmesinden sonra Walter hastaneden çıkar ve bu üçlü yeni olayları çözmeye başlar.

2008-2013 yılında amerikan FOX kanalında yayınlanan dizi, yayınlandığı zaman oldukça ses getirmiştir.

24 Hannibal

Hannibal

Yer yer tiksindirici sahneleri içererek adından sıkça söz ettiren Hannibal, psikolojik gerilim türünde en iyi yabancı diziler arasında yer almaktadır.

Alanında saygın ve uzman bir psikiyatrist olan Dr. Hannibal Lecter, FBI adına çalışan Will Graham ile tanışır. Will Graham’ın yetenekleri, katil gibi düşünerek katilleri yakalamasına ve olayları çözmesine yardımcı olmaktadır. Bilinen düşünce yapılarının aksine bir tarzı olan son katili yakalaması ise oldukça zorlaşmaktadır. Bu katili yakalamak için Dr. Hannibal Lecter’ın yardımına ihtiyaç duyan Graham, işlerin daha da karışacağından habersizdir. Graham’ın, Dr. Hannibal Lecter’a dair sırları aralaması ile araştırmaları ve düşünceleri bambaşka bir hal alacaktır. Dizi boyunca Will Graham ve Dr. Hannibal Lecter arasında psikolojik bir gerilim yaşanmaktadır.

2013 yılında başlayıp 2015 yılında sona eren Hannibal, NBC kanalında toplamda 3 sezon yayınlanmıştır.

25 Mad Men

Mad Men

Bol ödüllü en iyi yabancı dizlerden biri olan Mad Men, dram türünde bir Amerikan dizisidir.

Dizide, New York’ta faaliyet gösteren Sterling Cooper adındaki reklamcılık ile ilgili işler yapan şirkette yaşananlar konu edilmektedir. 1960’lı yılların Amerika’sında geçen dizide, şirketin üst düzey yöneticisi olan Don Draper ve onun hayatında yaşananlar konu edilmektedir. Dizi, gerçek hayatlardan kesitler sunarken, 1960’lı yıllardaki ve günümüz Amerika’sındaki sosyal hayatta meydana gelen farklılıkları ve değişimleri de anlatmaktadır. Don Draper’ın reklamcılık ile ilgili iş hayatı yanında, aşk hayatına ve yaşantısına dair de birçok konu dizi boyunca sürükleyici bir şekilde ve bir bütün halinde işlenmektedir.

2007 ile 2015 yılları arasında AMC kanalında oynayan ve toplamda 7 sezon süren dizi, yayınlandığı dönemlerde bir çok ödüle layık görülmüştür.

26 Person of Interest

Person of Interest

En iyi yabancı diziler arasında sayabileceğimiz bir diğer dizi olan Person of İnterest, polisiye kurgu ve dram dizisidir.Aynı zamanda bilim kurgu konusunu da işler.

Dizinin konusu; John Reese; eski bir CIA ajanıdır. Fakat, bir olay yerinde parmak izi bulunduğu için polis tarafından aranmaktadır. Harold Finch isimli kişi, John Reese’i kendisine yardımcı olarak tutar. Finch, bir makine tasarlamıştır. Bu makine, yakın gelecekte başı belaya girecek olan kişilerin vatandaşlık numaralarını önceden bilmektedir. Finch, suç olaylarını önlemek için Reese ile iş birliği yapar. Amaçları, masum insanları korumak ve suçluları adalete teslim etmektir. Zaman içerisinde polis teşkilatının dedektifleriyle de makine sırrını paylaşırlar. Polislerle birlikte hareket etmeye başlarlar. Bu dizide, her bölümde farklı bir suç olayı anlatılmaktadır.

Dizi, 2011 yılında CBS kanalında yayın hayatına başladı ve 2016 yılında final yapmıştır.

27 The Handmaid’s Tale

The Handmaid’s Tale

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan The Handmaid’s Tale, distopik bir gelecek üzerine kurgulu bir yapımdır.

Konusu : Amerika Birleşik Devletleri’nin yakın gelecekte farklı bir rejimle yönetildiği ana gidiyoruz. Kökten dinci ve totatiler tarafından yönetilen ülkede kadınların mal varlıklarına ve çocuklarına el konuluyor. Tüm hakları elinden alınan kadınlar için çalışmakta yasaktır. Bu kurallara uymayan kadınlar yakalandıktan sonra rütbesi yüksek kumandanlara hizmetçi olarak verilir. Hizmetçi adı altında kumandanların iki sözü arasına bırakılan bu kadınlardan istenilen asıl şey ise kumandanlardan gebe kalmaları. Olabildiğince çok çocuk doğurmaları artık onlar için tek vazifedir. Son yıllarda doğum oranının düşmesiyle birlikte bazı korkunç olaylar meydana gelecektir. Offred, yasaklara karşı çıkmış ve bir kumandanın hizmetine sunulmuştur. Zor bir hayata göğüs geren Offred’in hayatına yakından tanık olacağız.

Dizi, 2017 yılında online video yayıncısı Hulu orijinal serisi olarak gösterilmeye başlanmıştır.

28 Dark

Dark

En yeni bilim kurgu dizileri arasında yer alan Dark, Alman yapımı suç ve gizem türünden hoşlananları hemen kendine çekebilecek bir dizi.

Konusu : Almanya’nın Winden isimli kasabasında, küçük bir çocuğun kaybolduğu haberiyle dizi başlıyor. Kasabada en son 33 yıl önce kaybolan çocuk vakası yaşanmış. Ulrich karakterinin kardeşinden sonra, bu kez 2019 yılında oğlu Mikkel kayboluyor. Fakat dizinin ilerleyen bölümlerinde, meseleye çok daha geniş bir açıdan bakma fırsatı yakalıyorsunuz. Bilim kurgu, nükleer santral, zaman yolculuğu ve benzeri tüm unsurların dizide bir etkisi olduğunu görebiliyorsunuz. 2019 yılı içerisindeki sahneyle başlayan dizi, 33’ er yıllık ileri- geri sarmalarla beraber zaman dilimleri arasında bir gezintiye çıkarıyor. Dizinin başında kaybolan çocuk aslında kim, zaman dilimleri arasındaki geçiş nasıl oluyor ve daha birçok soru işareti dizinin sonunda yanıt buluyor.

2017 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayına başlamıştır.

29 La case de Papel

La case de Papel

Kısa zamanda oldukça ses getiren bir yapım olan La Casa de Papel, suç ve aksiyon türünde en iyi yabancı diziler arasında gösterilmektedir.

La Casa de Papel konusu; Suç dehası Profesör’ün eşsiz planıyla İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymayı amaçlayan sekiz tane eski suçlunun hikayesini anlatmaktadır. Sekiz kişinin her birinin farklı bir yeteneği vardır. Bazıları sahtecilikte, bazıları bilişimde, bazıları ise adam kaçırmada uzmanlaşmıştır. Ekipteki herkes farklı bir şehir ismini kendisine takma isim olarak almıştır. Soygun planının detayları kendilerine Profesör tarafından aylarca yoğun bir şekilde anlatılmıştır. Ekip, olabilecek tüm risklere göre alternatif planlar hazırlamıştır. Fakat, soygun zamanı gelip çattığında her şey hayal ettikleri gibi olmayacaktır. Ekiptekilerin işin içine duygusallıklarını katması, fevri hareketleri ve birbirleriyle olan kavgaları onları hiç ummadıkları bir sonun içerisine taşıyacaktır.

Dizi, 2017 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayın hayatına başlamıştır.Dizi, diğer Netflix dizilerinden farklı olarak İspanyolca olarak yayınlanmaktadır.

30 Legion

Legion

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Legion, yayın hayatına yeni başlamasına rağmen oldukça ses getirmiş, çizgi film uyarlaması bir yapımdır.

Dizinin konusundan bahsetmek gerekirse; Legion, gerçek adıyla David Haller şizofreni hastası olan bir kişiliktir. Bununla birlikte; David Haller’in şizofreni hastası kişiliğinin altında bambaşka özellikleri bulunmaktadır. David; aynı zamanda X-Men evreninin en güçlü mutantlarından birisidir. Bu yüzden, David sahip olduğu özel güçlerin ağırlığını taşımakta sıkıntı yaşamaktadır. Dizide, David’in kendisi gibi mutantlarla tanışması ve onlarla birlikte hayatta kalma çabası anlatılmaktadır. Şizofreni teşhisiyle akıl hastanesine yatırılan David burada Syd isimli bir kızla tanışmaktadır. Bu kızla tanışmasından sonra özel güçlerinin farkına varan David, hükümet yetkilileri tarafından kaçırılsa da kendisi gibi olan bir mutant topluluğu tarafından kurtarılıp güçlerini tanımaya başlayacaktır.

Dizi, 2017 yılında FX kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

31 Marco Polo

Marco Polo

En iyi yabancı dizilerden biri olan Marco Polo, dram, fantastik ve tarihi konular içerikli bir dizidir.

Dizinin konusu ; Ünlü Venedikli gezgin Marco Polo’nun gençlik yılları, dizinin ana konusunu oluşturmaktadır. Dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü zamanlar olan 13. Yüzyılda Çin’de geçmektedir. Daha önce hiç gelmediği bir bölgede, bir sürü çekişmenin ve savaşmanın ortasında kalan Marco Polo, mevcut imparatorluğu korumaya çalışmaktadır. Dizi boyunca Marco Polo’nun hayatı, yetenekleri, güçlü karakteri ve insanlarla olan iletişimindeki etkisi sürükleyici bir şekilde işlenmektedir. Marco Polo, tüm bu yeteneklerini Kubilay Han’ın fark etmesi sayesinde dizi boyunca üstün bir savaşçıya dönüşecek ve Kubilay’ın en güvendiği isimlerden olacaktır. Kubilay ve Marco Polo’nun maceraları heyecanlı bir şekilde izleyiciye aktarılmaktadır.

Dizi, 2014 yılında Netflix orijinal dizisi olarak yayına başlamış ve 2016 yılında final yapmıştır.

32 Genius

Genius

Yeni bir dizi olmasına rağmen en iyi diziler arasına girmeyi başaran Genius, biyografi türünde bir yapımdır.

Genius, her sezonunda dünyada ses getirmiş bir bilim adamının hayatını konu alan bir dizidir. Dizi, National Geographic tarafından yayınlanmaktadır. Dizinin ilk sezonunda, gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarından biri olarak kabul edilen Alman fizikçi Albert Einstein’ın hayatı konu alınmaktadır. Albert Einstein’ın hayatı, kuramları, teorileri, yaşantısı; gençlik ve olgunluk dönemleri için ayrı ayrı işlenmektedir. Dizinin bu sezonunda, Einstein’ın hayatına dair tamamen gerçek bilgilerden, onun günlüklerinden ve çevresindeki insanların anılarından yola çıkılarak Einstein anlatılmaktadır. Bu ünlü dehanın, hayatı ve teorileri, dizi boyunca gerçekçi bir şekilde işlenmekte ve izleyiciye sunulmaktadır. Bilim ve bilim dünyası ile ilgili geçmişten günümüze gelen tüm gelişmeleri de dizi boyunca görebilmekteyiz.

Dizi 2017 yılında National Geographic kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

En iyi yabancı diziler listesine dahil edilen diziler, IMDB üzerinde 8.0 ve üzeri puana sahip, kullanıcılar tarafından en fazla oy almış dizileri içermektedir.Listeye diziler dahil edilirken farklı türlerde olmalarına dikkat edilmiştir.Ayrıca listedeki yabancı dizilerin 2000 yılından sonra çekilmiş olmaları baz alınmıştır.

dizilervfilmler sitesi üzerinde farklı farklı onlarca dizi önerileri ve film önerileri listesi yer almaktadır.Siteyi gezerek türüne göre dizi ve filmlere göz atabilir.Dizi ve filmlerin konuları okuyarak, izlemeden öncede fikir sahibi olabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin