En İyi Korku Filmleri – Tüm Zamanların En İyi 18 Korku Gerilim Film Önerileri

Son Yılların En Başarılı Korku Gerilim Filmleri

406

Tüm zamanların en iyi korku filmleri listesi ile yine karşınızdayız.Uyumadan önce gerim gerim gerilmek istiyorsanız, bu filmlere mutlaka göz atın.

Korku filmleri genel itibari ile gerilim odaklı olsa da bu listede mümkün olabilecek en salt korku filmleri seçilmiştir.Gizem unsurlarının ön planda olduğu bu tür, size huzursuz bir gece geçirmenizi garanti eder.Bu nedenle korku filmi aşığı değilseniz, uzak durabilirsiniz.

Listede yer alan korku filmleri imdb puanına göre oluşturulmuştur.Bu türde oldukça fazla film olduğu için listeyi güncel tutmak açısından 2000 yılı üzerindeki filmler seçilmiştir.Puanlama da imdb 7.0 üstü alan filmler ağırlığı oluşturmuştur.

1 Korku Seansı

Korku Seansı

Korku Seansı serisi, uzun zamandır durağan geçen korku sinemasına yeni bir soluk getirdi.Son dönemlerin en iyi korku filmleri arasından gösteriliyor.

Filmin konusu: Dünyaca ünlü ikili Ed ve Lorraine Warren’in hayatlarındaki en önemli hikayenin konu alındığı bu film, gerçek bir uyarlamadır. Bir gün Ed- Lorraine ikilisine, Perron ailesinden bir telefon gelir. Ailenin başında, tanımlayamadıkları bir kötü varlık bulunmaktadır ve ikiliden yardım isterler. Görevi kabul eden çift, Perron ailesinin çiftliğine gittiklerinde tahminlerinden çok daha farklı bir şeyle karşılaşırlar. Vakayı çözmek isteyen Ed ve Lorraine, bu bilinmeyen varlığın ne kadar şeytani olduğunu çok sonra fark edecekler. Bu da hayatlarının en korkunç vakası olmasına neden olacaktır. Bu şeytani varlık nedir, Ed ve Lorraine ikilisi nelerle karşılaşacak ve aile bu şeytani varlıktan kurtulabilecek mi sorularının yanıtını filmde görebilirsiniz.

Genel gerilim filmlerinin aksine Korku Seansı, tam anlamıyla bir korku filmdir.Eğer şeytani, cinli filmlerden hoşlanıyorsanız, bu filmi kaçırmamanızı öneririm.

2 28 Gün Sonra

28 Gün Sonra

Bir klasik haline gelen 28 serisinin ilk filmi olan 28 Gün Sonra, korku, gerilim ve bilim kurgunun iç içe geçitği türünün en iyi yapımlarından.

Filmin konusu: Londra’daki bir araştırma merkezinde ortaya çıkan bir virüs tüm İngiltere’yi etkisi altına almaktadır. Virüs, araştırma merkezinde üzerinde birtakım deneyler yapılmış şempanzelerin tekrar serbest bırakılması ile yayılmaya başlar. Virüsün etkisi kısa sürede insanlara geçmekte ve saldırgan bir yapıya sahip olmalarına neden olmaktadır. Bu sırada hastanede olan Jim, tam 28 gün sonra uyandığında, ilk zamanlardan çok daha farklı bir şehirle karşılaşır. Bu kadar sürede ne olduğunu öğrenmek isteyen Jim bir yandan bu saldırganlıklardan korunmaya çalışırken, bir yandan da Selena, Mark gibi insanlarla tanışır. Farklı bir şehre askeri birliğe giderek olayı çözümlemek isteyen Jim’i çok daha farklı olaylar silsilesi beklemektedir.

Eğer dünyayı saran bulaşıcı hastalıklar, virüs senaryolarına ilgi duyuyorsanız, bu filmi ve devam filmlerini izleme listenize mutlaka ekleyin.

3 Kapan

Kapan

Kapan, 2017 yılında gösterime girmiş, sonuna kadar gizemi korumayı başaran en iyi gerilim korku filmlerinden biri olmayı şimdiden başardı.

Filmin konusu: Chris’in hayatı sevgilisi Rose’un onu ailesi ile tanıştırmak istemesiyle değişir. Siyahi bir genç olan Chris’in sevgilisinin ailesi Avrupa kökenli Amerikalı bir ailedir. Chris, Rose’un evine gidip ailesiyle tanıştığında farklı bir şeyler olduğunu sezer. Tam olarak adlandıramadığı bu tuhaflık, öğrendiği yeni bilgilerle farklı bir hal almaya başlar. Önce, bu eve giren siyahi kişilerin bir süre sonra garip bir şekilde kaybolduğunu öğrenen Chris, ardından hiç tanımadığı bir adamın uyarısı ile sarsılır. Hiç tanımadığı bu siyahi adam, bu evden geç olmadan uzaklaşması gerektiğini söyler. Ters giden bu durumdan artık iyice emin olan Chris, uzaklaşmak isterken artık sandığından çok daha geç olduğunu anlar.

Sonuna kadar gizem ve gerilim unsurlarını korumayı başaran filmi izlemediyseniz pişman olursunuz.

4 Diğerleri

Diğerleri

En iyi korku filmleri listelerinin vazgeçilmez filmi Diğerleri, bu türde bir kült film.

Filmin konusu: İkinci Dünya Savaşı’nın son zamanlarında, eşinin dönmesini bekleyen ve tek başına mücadele eden Grace, iki çocuğu ile beraber yaşamaktadır. İki çocuğu da güneşe karşı ciddi alerjik tepkiler verdiği için, malikanenin perdeleri sürekli kapalıdır. Bir gün ansızın 3 kişilik bir aile kapılarına gelir ve giden hizmetçileri yerine gelebileceklerini söylerler. Zor bir süreçte olduğu için çok güvenmese de Grace bunu kabul eder. Hizmetçilerin evlerine girmesi ile beraber ilginç olaylar yaşanır. Grace’in kızı sürekli hayaletler gördüğünü söylemekte ve hatta Victor adında bir arkadaşı olduğunu söylemektedir. Kızının bu söylediklerinden korkan Grace, aynı zamanda küçük oğlunun da etkilenmesini istememektedir. Çocukları ile beraber sürekli İncil okuyarak bunun yanlış olduğunu söyleyen Grace, bir süre sonra evdeki farklı şeylerden dolayı şüpheye düşecektir.

Görünmez varlıklar üzerine kurulu bu filmi henüz izlemediyseniz, hemen izleyin.

5 Halka

Halka

Halka, bir çok sinema izleyicisine göre tüm zamanların en iyi korku filmi olmayı hak etmiştir.

Filmin konusu: İçinde gizemli öğeler bulunan ürkütücü bir kaset ve kaseti izledikten sonra 7 gün içinde ölen kişiler… Gerçek mi yoksa bir efsane mi olduğu bilinmeyen bu kaset olayı, 4 gencin esrarengiz bir şekilde ölümüne neden olmuştur. Yeğeninin de bu şekilde öldüğünü öğrenen, gazeteci Rachel Keller; bu konuyu araştırmaya karar verir. Ve tüm detayları öğrenmek için kaseti izler. Kasette şifreli ve gizemli durumlarla karşılaşan Rachel, buna anlam veremez ve arkadaşı Noah’tan yardım ister. Ne olduğuna dair anlam verilemeyen bu kaseti çözmek için 7 gün vardır. Kaseti kim çekti, nasıl yaydı, Samara gerçek mi, şifreler ne anlama geliyor, Rachel bunları çözebilecek mi?

Halka filminin başarısı, ondan yıllar sonra çekilen bir çok filmin senaryosuna ilham kaynağı olmuştur.İzlemek biraz cesaret istese de, mutlaka izleyin.

6 O

O

Dünyanın en korkunç palyaçosu Pennywise’ın yeni hikayesi olan O, yine gerilimi izleyiciye aktarmayı başarabilmiş en iyi korku film adaylarından biri.

Filmin konusu: Maine’in Derry kasabasında yaşayan ve okullarındaki diğer arkadaşlarından farklı oldukları için soyutlanan 7 kişilik bir arkadaş grubu vardır. Kendilerine ‘Kaybedenler Kulübü’ diyen bu arkadaş grubunda her kişinin farklı bir özelliği bulunuyor. Palyaço Pennywise ise kasabada bilinen ve her 27 yılda bir gelip çocukların korkularından beslenen bir varlıktır. Bu 7 kişilik grup, kendi korkularıyla ve iç dünyalarıyla yüzleşmek ister. Bir araya geldikleri bir yağmurlu günde, yaptıkları kağıttan kayığın peşinden giderken bir rögarda Pennywise karşılarına çıkar. Yeniden bir öldürme döngüsü olmaması için Kaybeden Kulübü birbirlerinin yanında olurlar. Bu süreçte, herkes hem kendini hem de arkadaşlıklarını sorgulayacak ve It (O)’i yenmeye çalışacaklardır.

Palyaço Pennywise’in önceki hikayelerini biliyorsanız, bu yeni serüveni kaçırmayın.

7 Parçalaşmış

Parçalaşmış

Son bir kaç yılın en iyi gerilim ağırlıklı filmi olan Parçalanmış, korku filmlerine farklı bir bakış getirdi.

Filmin konusu: Kevin, 23 farklı karaktere sahip çoklu kişilik bozukluğu olan biridir. 23 ayrı alter egosu arasından ön planda olan ise, suç işlemeye meyilli, saldırgan tarafıdır. Sıradan bir gün, market çıkısında arabada babalarını bekleyen üç kız, şoför koltuğunda babaları yerine başka birini görürler ve nereye gittiklerini de bilmiyorlardır. Kaçırılan üç kız kardeşi, Kevin kendi evinin bodrum katına kapatır. Kızlarla diyaloga girmeye başlayan Kevin, konuşurken farklı alter egolarına da bürünür. Karakterleri arasında çatışan ve ne hissedeceğini bilemeyen Kevin, daha da tehlikeli bir hal içerisine girmektedir. Kız kardeşler ise, Kevin’da saklı olan iyi huylu karakterlerin peşindedir. Onları ortaya çıkararak kaçış yolu arayan kızlar, acaba bulabilecek midir?

Hastalıklı bir insan beyinin neler yapabileceğini başarılı bir şekilde gösteren film, mutlaka izleme listenizde yer almalı.

8 Sis

Sis

Yayınlandığı dönemde oldukça ses getiren bir yapım olan Sis, gizem odaklı korku filmdir.

Filmin konusu: Hayata karşı farklı bakış açıları olan insanların bulunduğu bir kasaba ve aniden bastıran ölümcül bir sis… Kuvvetli bir fırtınanın olduğu bir gece sonrasında tüm kasabada oldukça etkili bir sis hakim olur. Aynı zamanda da sisi fırsat bilerek ortaya çıkan ve insanları yiyen bir yaratık türünün olduğu duyulur. Bu sırada, büyük bir markette ne yapacağını bilmeden sıkışmış olan bir grup insan bulunmaktadır. Bu grubun içerisinde bulunan, hür düşünceli gençler ve tutucu insanlar, konuyu tartışmaya başlar. Tedirgin bir bekleyiş sırasında, kimisi Tanrı’nın bir intikamı olarak bu olayı yorumlarken kimisi bunun yanlış olduğunu savunur. Uzun ve gerilim dolu bir süre sonunda ne olacak?

Sonuna kadar gizem barındıran bu başarılı korku filmini izlemediyseniz, hemen izleyin.

9 Cloverfield Yolu No:10

Cloverfield Yolu No:10

Tüm zamanların en iyi gerilim korku filmleri arasında gösterilen Cloverfield Yoolu No:10, türünün en dikkat çeken yapımlarından.

Filmin konusu: Michelle, kötü bir gün yaşamış ve arabasıyla yola koyulmuştur. Üzgün, düşünceli ve ne yapacağını bilmez bir şekilde arabasıyla giderken bir kaza geçirir. Uyandığında ise bambaşka bir halde bambaşka bir yerdedir. Kafasında yara, kolunda serum ve bacağında ise amatörce bir sargı görür. Hücre gibi bir yerde, bir yandan zincirlenmiş bir vaziyette olduğunu fark eder ve kaçırıldığını düşünür. Telefonuna baktığında ise şebeke çekmiyordur. Burada biri orta yaşlı, diğeri genç Howard ve Emmett isimli iki adamla tanışır. İkisi de durumu kibarca Michelle’e anlatır; bir sığınakta olduklarını ve dışarıda siber savaş olduğunu söylerler. Bir süre sonra duruma ikna olan Michelle, buradan kaçması gerektiğini düşünecektir.

10 Ruhlar Bölgesi

Ruhlar Bölgesi

Ruhlar Bölgesi olarak vizyona giren İnsidious, bilinmeyen varlıklar temalı türünün en başarılı örneklerinden.

Filmin konusu: Josh ve Renai çifti, çocuklarıyla beraber yeni bir eve taşınır. Fakat bir süre sonra evde anlam veremedikleri doğa üstü birkaç olay yaşanır. Bu tuhaf olaylar silsilesinin ardından Renai, evde hayaletler olduğundan şüphelenir ve taşınmak ister. Eşi Josh’u da buna ikna eden Renai, yeni bir eve geçmek için hazırlıklara başlar. Ve bu sırada, küçük oğulları Dalton anlam verilemeyen bir rahatsızlığa yakalanır ve koma durumuna girer. Herhangi bir sağlık sorunu olmamasına karşın, hiçbir şekilde uyanamamaktadır. Evlerini değiştirmelerine rağmen, bu ilginç sorun devam etmektedir. Renai, evdeki eşyaların yerinin değiştiğini ve tuhaf sesler duyduğunu söyler fakat Josh, bunu pek inandırıcı bulmamaktadır. Ve bir gün Josh’u ikna ederek eve bir medyum çağırırlar, olaylar farklılaşmaya başlar.

3 harfliler üzerine kurgulu filmi, konuyu sevenlerin kaçırmaması gerekiyor.

11 Derin Karanlık

Derin Karanlık

Filmin konusu: Uzay kargo gemisi ile yolculuk eden bir grup insan, bir süre sonra çeşitli nedenlerden dolayı uzay gemisi arızalanınca bilmedikleri bir gezegene düşüş yaparlar. Gezegende hayat var mı, ıssız bir yer mi diye keşfe çıkarlarken, garip ve üç güneşi olan bir yer olduğunu düşünürler. Fakat bir süre sonra, gezegenin beklenmedik halkı ortaya çıkar. Yaşanan bir güneş tutulması ile ortaya çıkan bu grup, kana susamış ve son derece tehlikeli vaziyettedir. Korku yaratan bu durum, yolculara, bu ıssız olduklarını düşündüklerini gezegende; artık nasıl hayatta kalabileceklerini düşündürmeye başlamıştır. Yolcuları koruma görevini ise, yolcular arasında yer alan tehlikeli ve güçlü mahkum Riddick üstlenecektir.

12 Gir Kanıma

Gir Kanıma

Son dönem vampir konulu filmlerinden biri olan Gir Kanıma, konusu ve oyunculuları ile Avrupa sineması eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler almayı başarmıştı. Låt den rätte komma in orijinal adıyla yayınlanan film, İsveç sinemasının en iyi film örneklerinden biri olması ile tanınıyor.

Filmde zorba arkadaşları tarafından sürekli aşağılanan ve hor görülen Oskar adındaki genç, tanıştığı genç kız ile birlikte hayatında yaşanan değişimler sayesinde intikam alması konusu işleniyor. Eli adındaki kızın normal davranışlar sergilememesi, izleyiciyi baştan düşündürse de; kızın aslında bir vampir olduğu gerçeği filmin başlarından itibaren anlaşılıyor. 2008 yağımı İsveç filmi olan gir kanımada; Oskar ve Eli’nin sıra dışı arkadaşlığı ve başlarından geçen maceralar anlatılıyor.

Avrupa sinemasından başarılı bir o kadar da farklı bir korku odaklı vampir filmi.

13 Cehenneme Bir Adım

Cehenneme Bir Adım

2005 yapımı The Descent filmi, ülkemizde Cehenneme Bir Adım adıyla vizyona girmiş, macera, gerilim ve korku ögelerini içerisinde harmanlamayı başarmış, güzel bir yapım.

Filmin konusu: Doğa aşığı bir genç kadının, arkadaşları ile çıktığı bir gezide başlarından geçen esrarengiz olayları konu alan film, korku sinemasının en özgün yapımlarından biri olması sebebi ile büyük beğeni kazanmıştı. Arkadaşları ile çıktığı doğa gezisinde bir mağarada mahsur kalan kahramanımız, buradan kurtulmaya çalışırken gurup içinde yaşanan görüş ayrılıkları sebebi ile yollarını kendi başlarına bulmak zorunda kalıyor. Fakat mağarada ummadıkları şekilde esrarengiz yaratıklarla karşılaşıyorlar. Uzun süre ışıksız bir ortamda yaşayarak değişim geçirmiş bu yaratıklardan korunma ve mağaradan çıkma çabaları üzerine hazırlanmış kurgusu ile filmin başından sonuna kadar son derece sürükleyici olduğu görülüyor.

14 Evdeki Düşman

Evdeki Düşman

Ülkemizde Evdeki Düşman adıyla vizyona giren Orphan filmi, esrarengiz çocuk konulu korku filmi örneklerinden biri oluyor.

Filmin konusu: Esther adlı esrarengiz ve ürkütücü kızın; John ve Kate adlı çift tarafından evlat edinilmesi ile başlayan olaylar, giderek korkutucu bir hal almaya başlıyor. Hamileliği sırasında karnındaki bebeği kaybeden Kate, eşi John ile birlikte içinde bulundukları bunalımda kurtulabilmek adına bir çocuk evlat edinmeye karar vermeleri ile birlikte, Esther ile taşımalarından sonra olayların başladığı görülüyor. Çok geçmeden Kate kızda bir anormallik olduğunu fark eder ve ailesini bu kızdan koruyabilmek için onları uyarmaya çalışır. Fakat eşi John’u bir türlü ikna edemeyen Kate ve ailesi artık büyük bir tehdit altındadır.

Gizem ve gerilimin iç içe geçtiği tam anlamıyla bir korku gecesi yaşamak için izlenilesi film.

15 Deh

Deh

Planet Terror ve Death Proof adlı iki filmden oluşan Grindouse, her iki filmde de heyecanlı ve özgün konusu ile tüm dünyada büyük bir ilgi odağı olmuştu.

Filmin konusu: İkilinin ilk filmi olan Planet Terror’de (Dehşet Gezegeni) Bir gece etrafa yayılan esrarengiz bir gazı soluyan insanların birer caniye dönüşmesi konul alınıyor. Film’de; en çok ses getiren kahraman olan, tek bacağı kopan dansçı Cehrry ile erkek arkadaşı Wray ve William ile Dakota’nın bu adeta yürüyen ölüm makinesine dönüşmüş insanlardan kurtulma mücadelesi anlatılıyor. İkinci film olan Death Proof’da ise; hayatını dublörlükle kazanan Mike, arabasına kurduğu düzenekle seri katil olması ve ondan kurtulmak isteyen bir gurup gencin hikâyesi anlatılıyor.

Gerilim odaklı bu iki film, bir dönemin furya haline gelen gerilim odaklı vahşet filmlerinin başarılı temsilcilerinden.

16 Nefesini Tut

Nefesini Tut

Ülkemizde Nefesini Tut adıyla vizyona giren Don’t Breathe filmi, suç, gerilim korku türünün son yıllardaki en başarılı örneklerinden bir olarak gösterilmektedir.

Filmde, bir gurup gencin kör bir adamın evini soyma girişimlerinden sonra yaşanan gerilim dolu maceralar anlatılıyor. Kötü bir aile yaşamı olan Rocky, kendisini ve kıs kardeşini sarhoş ve istismarcı annesinden kurtarabilmek için arkadaşları ile birlikte yaptıkları plan sayesinde soygun yaparak para kazanmayı hedefliyor. Rocky ve arkadaşları; kolay olacağını düşündükleri için kör bir adamın evini hedef alıyor. Fakat bu adamın aciz biri olmaktan ziyade, son derece tehlikeli olması sebebi ile işler hiç de umdukları gibi gitmiyor. Gençlerin kör adamdan ve evden kurtulabilmek adına girdikleri mücadele, baştan sona soluksuz olarak izleniyor.

Son yıllarda özlenilen gerilim korku filmlerine yeni bir soluk getirmiş, heyecanın filmin sonuna kadar sürdüğü oldukça güzel bir film.

17 Rec

Rec

Ölüm Çığlı adıyla ülkemizde vizyona giren Rec, konusunun orijinalliği ile birçok eleştirmenden tam puan almayı başarmıştır.

Filmin konusu: Haber muhabiri Angela ve kameraman Pablonun başından geçen maceraları gerçek bir dille anlatan film, bir yangın ihbarına habercilerimizin gitmesi ile başlıyor. İtfaiyecileri ve işlerini konu alan bir program hazırlayan kahramanlarımız, bir gün aldıkları bir yangın ihbarına, bir gurup itfaiyeci ile birlikte giderler, gittikleri bu evde kayıtta kalan haber ekibi, yaşlı bir kadının başından geçen kaza sonucu çıkan yangını ve söndürme çalışmalarını kaydedeceklerini zannederken, olayın çok farklı boyutları olduğunu fark ederler. Yangın çıkan eve girdikleri andan itibaren başlayan esrarengiz olaylar, kameraman Pablo’nun kayıtları sayesinde ortaya çıkıyor.

İspanyol sinemasının en iyi korku gerilim filmi olarak gösterilen film, el kamerası ile çekilmiş ve bu alanda öncü olmayı başarmıştır.

18 Sessiz Bir Yer

Sessiz Bir Yer

2018 ABD yapımı A Quiet Place adlı yapım, ülkemizde Sessiz Bir Yer adı ile vizyona girmiştir. Son derece ilginç bir konusu olan film, 2018 yılının en çok konuşulan korku filmi olmayı başarmıştır.

Filmin konusu: 2 çocuklu bir ailenin kırsal alanda yaşamını konu alan filmde, hem ebeveynlerin hem de çocukların tamamen sessiz ve konuşma olmayan bir ortamda yaşamaları konu alınıyor. Bir gün çocuklar oynarken ortaya çıkan bir kaza sonucu evde ses oluşması, filmde gerilimin artmaya başladığı dakikaların başlangıcı oluyor. Bu aşamadan sonra ailenin neden sessiz yaşamaya çalıştığının sebepleri anlaşılıyor. Çıkan sesle birlikte ailenin peşindeki esrarengiz varlık, ailenin peşine düşüyor.

Bilinmeyen varlıklar üzerine kurgulu Sessiz Bir Yer filmi, gerilim dolu bir gece yaşatabilir.

 

Tüm zamanların en iyi korku filmleri listesi burada son buluyor.Farklı türlerde en iyi filmleri merak ediyorsanız, siteye göz atmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin