En İyi Kore Filmleri – Tüm Zamanların En Çok İzlenen 40 Güney Kore Filmi

349

Tüm zamanların en iyi kore filmleri listesi ile karşınızdayız.Son yıllarda Hollywood sinemasına alternatif olan Güney Kore, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler oldu.

Özellikle aksiyon filmlerinin Hollywood filmlerinden geri kalır bir yanının olmaması, senaryo kalitesinin daha üst düzey olması, dünya genelinde dikkati kore filmlerine çevirmemize neden oluyor.

Kore filmleri yüksek bütçeli aksiyon filmlerinden hariç, dram ve intikam konulu filmlerde de oldukça iddialı bir durumda.Bu liste hazırlanırken her türden kore filmlerinin en iyilerinin dahil edilmesine özen gösterilmiştir.

Bu listemizde İmdb sitesine göre son yılların en iyi kore filmleri hangilerdir.Hangi kore filmleri izlenebilir, tavsiye edilir bulacaksınız.

En iyi kore filmleri listesi, en yeni kore filmlerini sunması açısından 2010 üstü yapımları içerir ve imdb 8 ve üstü puan alan filmleri baz almıştır.Liste sıralaması en fazla oy sayısına sahip filmden başlayarak azalarak devam etmektedir.

1 Zombi Expresi – Busanhaeng

Zombi Expresi – Busanhaeng

Güney Kore sinemasında pek fazla aşina olmadığımız zombi filmleri, son yıllarda artış göstermeye başladı.Bu türde en iyi kore filmi olan Zombi Ekspresi, gerilim, korku ve aksiyon türünde bir yapım.

Konusu : Hollywood filmlerinden alışık olduğumuz insanları değişime uğratan virüs konusunu işleyen film, Güney Kore’de Busan şehrine giden bir trende yaşanan dehşet dolu anları anlatıyor. Trende mahsur kalan virüsten etkilenmemiş insanların hayatta kalma çabalarının anlatıldığı filmde, zombiye dönüşmüş insanların yaşattığı korku işleniyor. Trende kapana kısılan insanların başından geçen korku ve heyecan dolu dakikalar, iyi oyunculukla da birleşince filmin son derece başarılı olduğu görülüyor. Klişe Amerikan filmlerinden uzak olan çarpıcı ayrıntılarla bezeli filmin konusu, her ne kadar bilindik olsa da, ufak tefek sürprizler içeriyor.

Zombi filmlerini bir de Kore farkı ile izlemek isterseniz, kaçırmamanız gereken filmlerden biridir.

2 Şeytanı Gördüm – Ang-ma-reul bo-at-da

Şeytanı Gördüm – Ang-ma-reul bo-at-da

Kore sinemasında sıklıkla işlenen intikam gerilim türünün en iyi örneklerinden olan Şeytanı Gördüm, korku, gerilim türünde bir yapım.

Konu : Son derece çarpıcı bir kişiliği bulunan psikopat bir seri katil olan Kyung-chul, sırf kişisel tatmin için insanları vahşide öldürmektedir. Katil o kadar psikopat bir kişiliktir ki; çocuk, kadın, erkek, yaşlı ayırt etmeden herkesi büyük bir zevkle öldürmektedir. Çizdiği sıra dışı seri katil portresi sebebi ile polisler tarafından yakalanma olanağı düşük olan Kyung-chul, emekli bir komiserin kızını kaçırdığında ise başına geleceklerden habersizdir. Joo-yeoun’u kaçıran seri katil, bu andan itibaren emekli polisin takibi altına girer. Bu noktadan sonra hareketlenen film, seri katil ve polis kovalamacasında eşine az rastlanır bir heyecan fırtınasına dönüşüyor.

3 Ah-ga-ssi (Handmaiden 2016)

Ah-ga-ssi (Handmaiden 2016)

Son dönemim en başarılı sinema filmlerinin kaynağı olan Güney Kore yapımı olan Ah-ga-ssi filmi dünya genelinde Handmaiden adıyla tanınıyor.

Filmde; yüklü bir mirasa konan Japon bir genç kızın başından geçen entrika dolu hikâyeler anlatılıyor. Kendisinin parasından yararlanmak isteyen sevgilisi ile eve aldığı hizmetçisinin bir olarak kendisine entrikalar çevrildiğinin farkında olmayan kadın, başına geleceklerden habersiz yaşamını sürdürmektedir. Genç kadının güvenerek eve aldığı yardımcı, kısa zamanda kızın sevgilisi ile bir olup çeşitli planların peşine düşer. Hem sevgilisine hem de yeni hizmetçisine son derece büyük bir güveni olan genç kadın, başına gelecek türlü entrikalardan tamamen habersizdir. 1930’lu yıllardaki Kore’de geçen film, Japon istilası dönemini de yansıtması sebebi ile tarihi belgesel özellikleri de taşıyor.

4 Okja (2017)

Okja (2017)

Konu: Gıda ve et endüstrisinin içine girdiği kirli oyunları çarpıcı bir dille anlatan Okja, bu sektörde para kazanmak için hayvanların genetiğini değiştirerek normalden çok daha büyük canlılar yaratan şirketin etrafında dönüyor. Mirando adlı şirketin ve Okja adlı domuzun Mija ile olan ilişkilerini anlatan film, içerdiği mesajlarla da tüm dünyada büyük bir ses getirmeyi başarmıştır. Son derece güçlü bir şirket olan Mirando’nun reklam yüzü olarak yetiştirdiği Okja adlı hayvan, şirketten kaçarak Mija adındaki küçük kız tarafından bulunur, daha sonra şirket bütün gücünü kullanarak Okja’yı Mija’dan almaya çalışır. Medyanın önünde gerçekleşen bu mücadele, filmin ana konusu olmakla beraber, tüm dünyadaki et endüstrisinin karşısında duran kitleler tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştır.

5 Ajeossi (The Man From Nowhere 2010)

Ajeossi (The Man From Nowhere 2010)

Ülkemizde Mazisi Olmayan Adam adıyla yayınlanan Ajeossi, Kore sinemasının en başarılı örneklerinden biri olarak büyük beğeni ile karşılanmıştı.

Konu: Geçmişi gizemlerle dolu, eski bir tehlikeli kişilik olan Won, bütün geçmişini bir kenara bırakıp sakin bir hayat sürmeye karar vermiştir. Sessiz ve içine kapanık kişiliği ile dikkat çekmeyen bir tip haline gelen Won, açtığı dükkânında bütün belalardan uzak bir hayat sürmeyi amaçlamaktadır. Won’un tek konuştuğu komşusu olan küçük kız, bir gün bilinmeyen kişiler tarafından kaçırılır. Film bu noktadan sonra adeta bir “yeminimi bozdum” havasına bürünerek macera ve aksiyon dolu bir hale geliyor. Benzer konuların çok işlendiği görülmesine rağmen, Ajeossi son derece sürükleyici ve etki bırakıcı özelliklere sahip oluyor.

Filmin başından sonuna kadar aksiyonun hiç durmadığı, aksiyon türünde son yılların en güzel Kore filmini kaçırmayın.

6 Kara Büyü – Gok-seong

Kara Büyü – Gok-seong

Ülkemizde Kara Büyü adıyla bilinen Gok-seong, içinde yaşayan herkesin birbirini çok iyi tanıdığı küçük ve sakin bir dağ kasabasına gizemli bir yabancının taşınması ile başlıyor.

Konu: Gizemli yabancının taşınmasından önce kasabada her şey yolunda giderken, birden bire enteresan ve tanımlanamayan bir hastalık köyde baş göstermeye başlar. Bütün köylüler bu hastalığın kaynağının gizemli yabancı olduğunu düşünürken, polis de bu konu hakkında bir araştırma başlatır. Daha sonra, araştırmayı yürüten polisin kızının da aynı hastalığa yakalanması ile olaylar karmaşık bir boyun almaya başlar. Son dönemin en çok beğenilen yapıtlarının kaynağı olan Güney Kore yapımı olan film, The Wailing adıyla bütün dünyada ilgi uyandırmayı başarmıştır.

7 Yeni Dünya – Sinsegye

Yeni Dünya – Sinsegye

2013 Güney Kore yapımı olan Sinsegye (New World); büyük bir suç örgütünün içine sızan bir dedektifin başından geçen olayları anlatıyor.

Mafya konulu film severlerin kaçırmaması gereken film, bir dedektifin ülkenin en büyük suç örgütünün içine sızarak, örgüt liderinin ölmesi ile birlikte, örgütün başına geçme çabasını anlatıyor. Hem örgütün üst kademelerindeki kişilerin, hem diğer suç örgütünün önde gelen liderlerinin hem de polis teşkilatının arasında kalan kahramanımızın yaşadığı ikilemler ve başından geçen maceraların anlatıldığı filmde, son derece çarpıcı sahneler bulunuyor. Asya filmlerini ve mafya konulu filmleri sevenlerin büyük bir beğeni ile karşıladığı Sinsegye (New World) ülkemizde de büyük bir ilgi ile karşılanıyor.

8 Sarı Deniz – Hwanghae

Sarı Deniz – Hwanghae

Ölüm Denizi adıyla ülkemizde vizyona giren Hwanghae (The Yellow Sea), Kuzey Kore – Çin ve Rusya arasında bulunan Yanji adlı şehirde taksi şoförlüğü yapan Gu-nam adlı fakir birinin başından geçen olayları anlatıyor. Büyük bir borç batağında yaşayan Gu-nam, karısının da iş bulmak için Kore’ye gitmesi ve bir daha haber alamaması nedeni ile iyice dibe çökmüştür. Artık iyice karamsarlığa kapılan taksi şoförü, kendisine yapılan ilginç bir teklifle hayatımı yeniden normal hale döndürme fırsatı yakalar. Kore’ye gidip basit gibi görünen bir cinayet işlemesi istenen Gu-nam, bu teklifi kabul eder, fakat işler hiç de göründüğü kadar basit bir şekilde gerçekleşmez. Gu-nam bundan sonra iki büyük çetenin arasında kalır ve olaylar içinden çıkılamaz bir hal alır.

9 Acı – Pieta

Acı – Pieta

2012 Güney Kore yapımı olan Pieta, kimsesiz ve yoksulluk içinde büyüyen Gang Do, tefecilerin alacak tahsilinde çalışan tehlikeli bir kişinin başından geçenleri anlatıyor. Son derece acımasız bir tahsilatçı olan Gang Do, işi gereği olması gerektiği gibi, sert ve umursamaz bir tavırdadır. Çalıştığı yasa dışı örgütün alacaklarını tahsil edebilmek için her türlü zorluğu kullanan tahsilatçı, acımazsız ve vurdumduymaz karakteri ile çevresinde tanınır. Hayatta kimsesi olmadığını düşünen bu sert karakter, bir gün annesi olduğunu öğrendiği kadınla tanışır. Gang Do; annesi olduğunu düşündüğü kadınla tanıştıktan sonra hayatı yeniden sorgulamaya başlar. Bu durum da çalıştığı kişilerin ona karşı olan tavırlarının zaman içerisinde değişmesine neden olur.

10 Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal

Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal

Filmde; yalnız yaşayan, hayatını iş yerindeki kariyerine adamış, 30’lu yaşlarındaki bekâr bir genç kadın olan Hae-won’un başından geçen maceralar anlatılıyor. Kendisini şehir yaşamının vazgeçilmez bir parçası olarak gören ve iş hayatına adayan Hae-won, bir gün bir cinayete tanıklık eder. Bundan sonra hayatı ters düz olan genç kadın, iş hayatında da sorunlar yaşamaya başlar. Çalıştığı şirket onu tatile çıkmaya ikna eder. Bu zorunlu tatilde büyükbabasının yaşadığı adaya giden genç kadın, burada çocukluk arkadaşı olan Bok-nam ile karşılaşır. Adada kötü şartlarda yaşayan ve çevresinden baskı ve zulüm gören Bok-nam, Hae-won’dan kendisine yardım etmesini ve adadan kurtarmasını ister. Bu isteğe yanıt vermeyen genç kadın, Bok-nam’ın hedefi haline gelir.

11 Okların Savaşı – Choi-jong-byeong-gi hwal

Okların Savaşı – Choi-jong-byeong-gi hwal

2011 Güney Kore yapımı olan film, Çin’deki hanedanlık döneminde geçen Choi-jong-byeong-gi hwal filmi, Chong hanedanının kral Injo isyanından 13 yıl sonra Cho sun hanedanına saldırması sırasında yaşanan olayları konu alıyor. Cho sun hanedanının askeri olan Nam-yi; bu saldırıdan sonra nişanlısı Su-koon ve kız kardeşi Ja-in’i aramak için köyünden ayrılması ile macera dolu serüven başlar. Çinli özel bir asker ile işgal altındaki Koreli okçu askerin mücadelesini içeren sahneler, filmi ilgi çekici kılan en önemli özellikleri barındırıyor. Çin’in Kore işgalini eleştirel bir dille anlatan film, kısa sürede Nam-yi adlı Koreli okçunun ailesini bulma ve vatanı için onur mücadelesine dönüşüyor.

12 7. Koğuştaki Mucize – 7-beon-bang-ui seon-mul

7. Koğuştaki Mucize – 7-beon-bang-ui seon-mul

7. Koğuştaki Mucize adıyla vizyona giren film komedi ve dram ağırlıklı duygu yüklü bir kore filmi.

Konu : Zihinsel engelli bir genç adam ile küçük kızının başından geçen olayları beyaz perdeye yansıtıyor.Uğradığı iftira sonucu hapse atılan zihinsel engelli genç adam ile küçük kızının dram dolu hikâyesinin anlatıldığı film, son dönem Güney Kore filmlerinin en beğenilen örnekleri arasında yer alıyor. Güney Kore’de en fazla gişe yapan filmlerden biri olan 7-beon-bang-oi seon-mul, zaman zaman yürek burkan hikâyesi, zaman zaman güldüren samimiyeti ile zihinsel engelli, masum ama iftira sonucu hapse atılmış zihinsel engelli genç adam ve küçük kızının yaşam mücadelesini çarpıcı bir dille anlatıyor.

Son yıllarda kore sinemasında dram ağırlık filmlerin senaryo kalitesi dünya standartlarının çok üstünde.Bu filmde türünün en iyi filmlerinden.

13 Benim Yolum – Mai wei

Benim Yolum – Mai wei

Film, Japon işgali altındaki Kore’de, ikinci dünya savaşının hemen öncesinde geçiyor. İşgal kuvvetlerinde asker olan Japon bir albayın torunu Tatsuo Hasegawa, ailesi ile birlikte Kore’de görevde bulunan dedesinin yanına ziyarete gelir. Dedesinin evinde hizmetçilik yapan Koreli bir ailenin çocuğu olan Jun-shik Kim ile tanışan Tatsuo Hasegawa, ikisinin de birçok ortak noktasının olduğunu keşfeder. Bir gün albaya gönderilen tuzaklı bir paketi teslim eden Kim’in babası, bu paketin içinde ne olduğundan habersizdir. Patlama sonucu torunu Tatsuo’yu kurtarmak için paketin üzerine kapanan albay hayatını kaybeder. Bu olaydan Kim ailesini sorumlu tutan Tatsuo, Jun-shik Kim’i ve ailesini asla affetmez ve aralarında büyük bir mücadele başlar.

14 Kasırga Denizi – Myeong-ryang

Kasırga Denizi – Myeong-ryang

16. yüzyılda, Joseon Hanedanlığı döneminde geçen Myeong-ryang filmi, Japon saldırısı altında kalan Joseon hanedanlığının başkenti kaybetme riskinin ortaya çıkması ile başlayan savaş mücadelesini konu alıyor. Başkentin kaybının her şeyin sonu olacağını fark eden hanedanlık, Amiral Yi Sun-sin ‘i deniz kuvvetlerinin başına atar. Başkenti Japon işgalinden korumak adına etrafında özel bir gurup asker toplayan Amiral, topladığı az sayıdaki ama özel bir guruptan oluşan askerlerle Myeong-ryang adlı savaşa girişir. Yalnızca 12 savaş gemisi olan amiral Yi Sun-sin ve adamları, 330 savaş gemisi bulunan Japon donanması karşısındaki mücadelesinin konu alındığı film, olağan üstü savaş sahneleri ile dünya genelinde oldukça büyük bir ilgi ile karşılanmıştı.

15 Hırsızlar – Dodookdeul

Hırsızlar – Dodookdeul

Eğlenceli ve enteresan karakterlerden oluşan bir hırsızlık çetesinin, büyük bir galeriden nadide bir eseri çalması ile başlayan filmde, peşlerine düşen polisten kaçmak için ülke değiştiren çete üyelerinin maceraları anlatılıyor. Popeye takma adını kullanan çete lideri, Jampano, Chewing Gum ve Anycall takma adlı hırsızlar, karıştıkları bu büyük soygundan sonra, ertesi gün sürekli peşlerinde olan bir polis memuru tarafından fark edilirler, yaşadıkları Kore’yi terk edip Hong Kong’a kaçan çete üyeleri, burada da temposu düşmeyen bir aksiyona atılırlar.

16 Zor Bir Gün – Kkeut-kka-ji-gan-da

Zor Bir Gün – Kkeut-kka-ji-gan-da

Ülkemizde Zorlu Gün adıyla bilinen Kkeut-kka-ji-gan-da filmi, A Hard Day adıyla dünya genelinde vizyona girmişti. Filmde Gun-su adındaki bir dedektifin annesinin cenazesinden dönerken kazayla bir adama çarparak öldürmesi ile başlayan maceralar konu ediliyor. Bu kazayı gizlemek ve suçunu örtmek amacı ile çarptığı adamın cesedini de annesinin tabutuna koyan Gun-su, birkaç gün sonra emniyetin kaza hakkında soruşturma açması ile huzursuzluğa kapılır. Ayrıca emniyetin bu araştırmaya atadığı kişinin Gun-su’nun ortağı olması da, kahramanımızı huzursuz etmeye başlamıştır. Ortağı davanın önemli adımlarını çözmeye başladıkça, dedektifin yaşadığı gerilimin tavan yapması ve kaçınılmaz sona yaklaşmasının oldukça iyi yansıtıldığı filmde, baştan sona düşmeyen bir tempo bulunuyor.

17 Sessizlik – Do-ga-ni

Sessizlik – Do-ga-ni

Ülkemizde Sessizlik adıyla vizyona giren Do-ga-ni, 2011 Güney Kore yapımı dram filmleri arasında adından çok söz ettirmeyi başaran filmlerden biri olmuştur.

Konu: Gerçek bir hüzün hikâyesinin anlatıldığı filmde, kızının ameliyat parasını kazanabilmek adına ücretli özel öğretmenlik yapan Gang In-ho’nun başından geçen enteresan olaylar işleniyor. Gang In-Ho’nun çalışmaya başladığı özel okulda fark ettiği enteresan olaylar karşısında dehşete düşen adam, okuldaki küçük çocukların cinsel istismara ve fiziksel şiddete maruz kaldıklarını fark eder. Bu olayı fark eden öğretmen, büyük bir riske girerek çocukların yaşadığı olumsuzlukları bütün dünya kamuoyuna duyurmaya karar verir. Bundan sonra öğretmenin ve okul yönetiminin amansız mücadelesine dönüşen film, çarpıcı konusu ve içeriği ile son derece dikkat çekici bulunuyor.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanayan bir yaraya dokunan gerçek hikayeden alınmış bu film, izlerken sizi oldukça derinden etkileyecek.

18 Taksi Şöförü – Taeksi woonjunsa

Taksi Şöförü – Taeksi woonjunsa

Gerçek olaylara dayalı Kore tarihinden bir kesit sunan film, komedi – dram ikilisinin başarılı harmanlandığı, son yılların en çok gişe yapmış kore filmlerinden.

Güney Kore’nin sıkıyönetimle boğuştuğu 1980 yılında, taksi şoförlüğü yapan Man-seob, karşılaştığı esrarengiz bir müşterisi sebebi ile hayal bile edemeyeceği bir maceranın içinde kendisini bulur. Alman bir gazeteci olan Peter, bir gün taksi şoförü Man-seob’un aracına biner ve kendisine asla reddedemeyeceği bir iş teklifinde bulunur. Yüklü bir para karşılığı Gwangju’ya gitmek için müşterisi ile anlaşan taksi şoförü, şehre yaklaştıkça işlerin yolunda gitmeyeceğini fark etmeye başlar. Sıkıyönetim altındaki şehirde haber yapmayı hedefleyen Alman gazeteci ve yolda tanıştıkları üniversite öğrencisi, Man-seob’un başına hayal bile edemeyeceği kadar büyük işlerin açılmasına sebep olur. Taksi şoförü, işi alırken detaylarını öğrenmeden işe girişmesinin pişmanlığını duymaya başlar.

Güney Kore sinemasının en başarılı aktörlerinden Kang-ho Song’un başrolünde olduğu film, komedi ve dram ağırlıklı izlenmesi tavsiye edilen filmlerden.

19 Ben Bir Katilim – Nae-ga sal-in-beom-i-da

Ben Bir Katilim – Nae-ga sal-in-beom-i-da

Sıradan seri katil filmlerinden oldukça farklı bir teması bulunan Güney Kore yapımı Nae-ga sal-in-beom-i-da, konusu ile bütün dünyada ses getiren bir film olmayı başarmıştır. Filmde eski bir seri katil olan Lee Doo-Suk, zaman aşımı süresi dolduktan sonra, başından geçen olayları anlattığı bir kitap yayınlar. I am a killer adıyla basılan kitap, kısa bir sürede en çok satan eserlerden biri olmayı başarır. Kitabın bu kadar ses getirmesi ile birlikte, Doo-suk’un vakalarını inceleyen dedektif Choi’nin ilgisini çeker. Bundan 15 yıl önce seri katili yakalamaya çalışan dedektif Hyung-Goo Choi, Doo-suk’u kıl payıyla elinden kaçırmıştır. Bu noktadan sonra seri katili yeniden yakalamaya karar veren dedektif, katili bu sefer elinden kaçırmak istemez.

İntikam filmlerinin çok sevildiği Güney Kore sinemasından yine türünün en başarılı örneklerinden biri olan Ben Bir Katilim, bol gerilim filmlerini seviyorsanız, mutlaka izleyin.

20 Sadece Sen – O-jik geu-dae-man

Sadece Sen – O-jik geu-dae-man

2011 yapımı Güney Kore filmi, ülkemizde Sadece Sen adıyla biliniyor.

Konusu: Sonsuz bir aşk hikayesini anlatan film, eski bir boksör olan Chul-min ile Jung-hwa’nın tanışması ve aşık olmaları ile başlayan olayları konu alıyor. Boks kariyerini noktalayan Chul-min, kalbini sevgiye kapatmış, içine kapanık ve dünyaya küsmüş bir halde yaşarken, gözleri hiç görmeyen fakat bu durumuna rağmen neşeli ve hayat dolu bir genç kız olan Jung-hwa’nın tanışması ile ikisinin de hayatları sonsuza kadar değişir. Bundan sonra yaşanan ilginç tesadüfler sonucu iki farklı karakter birbirlerine delicesine aşık olurlar. Hem eski boksörün hem de gözleri görmeyen genç kızın hayatlarının kesişmesi ile değişimlerinin anlatıldığı film, aşk filmlerinin en başarılı örneklerinden biri olma özelliği taşıyor.

Son yıllarda kore sinemasından çıkan en iyi romantik dram türünde kore filmidir.

21 Singwa hamgge

Singwa hamgge

2017 yılının en fazla gişe hasılatı yapan filmi olan Tanrılarla Birlikte, ilginç ve farklı konusuyla son yılların fastastik en iyi kore filmlerinden biri.

Singwa Hamgge adlı filmde; ölüm meleği ve diğer meleklerle, insanlar arasındaki ilişki konu ediliyor. Ölen insanlarla ölüm meleği arasında başlayan yolculuk, 49 gün boyunca devam eder. Bu yolculuk boyunca 7 sınavdan geçen ölen insanlara, ölüm meleğinin yardım etmesi ve işe karışması kesinlikle yasaklanmıştır. İnsanlara sevgi ve sempati besleyen ölüm meleklerinin lideri Gang Rim, ölen ve 7 adet sınava tabi tutulan Ja Hong ile girdiği duygusal ilişkinin konu edildiği filmde, duygusallık ve romantizm öğeleri ile ölüm ve inanç sorgulaması yapılıyor.

22 Berlin Dosyası – Bereullin

Berlin Dosyası – Bereullin

Konusu: Almanya Berlin’de yaşayan bir Kuzey Kore ajanının başından geçen maceraların anlatıldığı Bereullin filminde, ajanın yaşadığı ihanet sonucu iftiraya uğraması ve ekipten uzaklaştırılması ile başlayan mücadele konu ediliyor. Finansal bir casusluk davasında ihanete uğrayan ve üzerine ağır bir iftira atılan ajan, örgütten uzaklaştırılması ile birlikte karısı ile beraber büyük bir riskin altına girmiştir. Berlin’deki hem Kuzey Kore hem de Güney Kore ajanlarının yeni hedefi haline gelen ajan ve karısı, bu günden sonra ne pahasına olursa olsun hayatta kalmayı ve gerçekleri ortaya dökmeyi hedeflerler. Karşılarındaki ajanların son derece profesyonel ve tehlikeli kişiler olması sebebi ile çiftin işlerinin hiç de kolay olmadığı anlaşılır.

23 Karanlık Görev – Mil-jeong

Karanlık Görev – Mil-jeong

Konusu: Japonya işgali sırasındaki Kore’de, 1920’li yılların sonunu konu alan Mil-jeong adlı Güney Kore yapımı film, Japon karşıtı bir gurup vatansever Korelinin macera dolu mücadelesini anlatıyor. Kendilerine Dürüst Kardeşler adını veren Koreli gençlerden oluşan bu direnişçi gurup, Seul ’de bulunan işgal kuvvetlerine büyük bir darbe vurabilmek için, Şangay’da bulunan bir mühimmat deposunu ele geçirmeyi planlar. Bu sırada dürüst kardeşlerin bütün planlarının farkında olan Japon ajanları da, ekibin amacına ulaşmasına engel olmak ister. İki gurup arasında amansız bir mücadele başlar. Örneğine sık sık rastlanılan Japon işgali sırasındaki Kore direnişi filmlerinin başarılı bir örneği olarak gösterilen Mil-jeong adlı yapım, bütün eleştirmenler tarafından geçer not almıştır.

24 Kurt Çocuk – Neuk-dae-so-nyeon

Kurt Çocuk – Neuk-dae-so-nyeon

Konusu: Neuk-dae-so-nyeon filminde bir anne en büyük kızını ve en küçük kızını alarak kırsal bir alanda bulunan büyük bir eve taşınırlar. Kadının büyük kızının akciğer rahatsızlığı olduğu için doktorlar şehrin dışında olan kırsal bir alanda yaşamalarını önerir. Anne ve kızlarının kalacakları ev ise ölen babasının ortağı olan Ji-Tae’nin yardımıyla onlara sağlanmaktadır. Bir gün yeni evrede büyük kız, ilginç bir şey keşfeder. Yaşadıkları evin yanında bulunan ahırda kilitli bir odanın içinde vahşi bir çocuk yaşamaktadır. Aile bu çocuğu sosyal becerileri tam olarak gelişmemiş olan yetim bir çocuk olarak görmektedir. Çok uzun zaman geçmeden evin büyük kızı ile vahşi çocuk arasında bir bağ kurulmaya başlar.

25 Ön Cephe – Go-ji-jeon

Ön Cephe – Go-ji-jeon

Konusu: Kan Eun-Pyo ile Kim Su-Hyuk üniversiteyi beraber okumuş olan iki çok yakın bir arkadaştır. Bir savaş sırasında bir ekip tarafından esir alınırlar ve Kim Su Hyuk dışında herkes serbest bırakılır. Ekip içerisinde en fazla korkan da odur. Kang Eun Pyo ise arkadaşının esir alan kişiler tarafından öldürüldüğünü düşünür. Fakat görev yaptığı yerdeki komutan hala yaşadığını belirtir. Bunun üzerine Kang Eun-Pyo yaptığı disiplinsizliklerden sonra güney bölgesine gönderilir. Orada yer alan komutanın görev süresi dolmak üzere olduğu için yeni komutan Kang olacaktır. Kang’ın görevi ise; kendi birliği içerisinde Kuzey Kore birliklerine yardım edenleri bulmaktır. Kang’ın görev yaptığı yerdeki bir önceki komutan kendi birliğindeki birileri tarafından öldürülmüştür.

26 Gwanghae Wangyidoen Namje

Gwanghae Wangyidoen Namje

Filmde, Kore Joseon Hanedanlığı’nın 15’nci Hükümdarı olan Gwang-hee danışmanı olan Heo Gyun, yapılacak olan suikast girişiminin haberini alır ve bu girişimi önleyebilmek için kendisiyle benzer olan birisini bulmak ister. Gyun ise krala çok benzemekte olan bir akrobat bulur. Fakat korkulan olur ve Gwan Hee zehirlenir. Gyun, akrobata kral iyileşene kadar kralın rolünü yapmayı teklif eder. Akrobatta bu teklifi kabul ettikten sonra yaşanılan problemlere çözüm bulmaya başlar. Akrobat gerçek hükümdara göre daha iyiliksever olduğu için sarayın havasında yavaş yavaş değişiklikler olmaya başlar. Akrobat zaman içerisinde ülkenin yönetimini gerçekten ele almaya başlar. Gyun bile halkın akrobata göstermiş olduğu içtenlik ve sevgiden etkilenmeye başlar. Bu yüzden akrobatın daha iyi bir hükümdar olacağını düşünür.

27 Gizli Takip – Gam-si-ja-deul

Gizli Takip – Gam-si-ja-deul

Konusu: Kore Polis Kuvvetleri’nin Özel Suçlar Birimi için yapmış olduğu alımlara Ha Yoon-Joo sınavla kabul edilir. Yoon-Jo’nun kabul edildiği özel suç birimi potansiyel suçluları gözetim altında tutmaya çalışmaktadır. Gözetim altında tuttukları kişilerin ise hareketlerini takip ediyorlar. Yoon – Joo ise liderlik görevini Sang – Jun’un yapmış olduğu ekibe giriş yapar. Bu ekipte yer alan üyelerin hepsi birbirinden yetenekli oyunculardır. Ekip en tehlikeli suç organizasyonlarının başında bulunan James’in izini sürmeye başlar. James’in izini sürdükleri sırada ekip farklı aksiyonlar yaşayacaktır. Bu süreç içerisinde James ise tehlikeli suç örgütüyle beraber suç işlemeye devam etmektedir. Yoon – Joo ekipte yer edindiği süre boyunca ekibe çok iyi katkı sağlayacaktır.

28 Tünel – Teo – Neol

Tünel – Teo – Neol

Konusu: Teo – Neol filminde Lee Jung – Soo kızının doğum gününü zamanında kutlamak için evine gitmektedir. Fakat kendisi bir tünelden geçtiği evrede hiç beklemediği bir olayla karşı karşıya kalır. Lee Jung – Soo tünelden geçtiği evrede tünel üzerine çöker. Uyandığı sırada ise kendisini bir arabanın içerisinde sıkışmış bir şekilde bulacaktır. Arabasının üzerinde binlerce ton ağırlığında beton yer alır ve kendisi bir enkazın altındadır. Arabanın içerisinde olanlar ise; cep telefonu, iki şişe su ve kızın doğum günü için özel hazırlattığı doğum günü pastasıdır. Jung – Soo elindeki sınırlı şartlar içerisinde tünelden kurtulmaya çalışır. Fakat bu hiç kolay olmayacaktır ve kurtulmaya çalıştığı sırada çok fazla zorlanır.

29 71 Ateş Altında – Pohwasogeuro

71 Ateş Altında – Pohwasogeuro

2010 yapımı Pohwasogeuro filminde Güney Kore tarihinde yaşanmış olan gerçek bir olay anlatılmaktadır.

Konusu: 1950 yılının Haziran ayında Güney Kore ile Kuzey Kore arasında bir savaş başlar. Savaşta içinde Gap Su’nun da yer aldığı ve hiçbir askerlik deneyim bulunmayan bir grup genç Güney Koreli öğrenci savaşması için cepheye gönderilir. Gençler arasında yer alan Gap Su daha önceden cinayetten dolayı hüküm giymiştir. 71 kişinin bulunduğu bu genç grubunun görevi ise; Kuzey Kore birliklerini Nakdong Nehri’nin civarında durdurmaktır. Birlik askeri bir deneyime sahip olmamasına rağmen Kuzey Kore birliklerini durdurmak adına çok fazla mücadele verir ve kanlı bir savaş ortaya çıkar. Savaç büyük bir ateş altında ilerlemektedir.

30 İsimsiz Gangster – Bumchoiwaui junjaeng

İsimsiz Gangster – Bumchoiwaui junjaeng

Konusu: Gümrük memurluğu görevinde olan Shoi Ik-hyeon sıradan bir vatandaş olarak görev yapmaktadır. Hyeon’un Müdürü rüşvet aldığının ortaya çıkmaması adına kendisine bir kurban bulmasını ister. Bu fikre göre en az çocuğu olan kişi işten çıkarılacaktır. Bu iş ise Choi Ik-Hyeon’a patlayacaktır. Bu şekilde Hyeon çok uzaktan akrabası olduğunu öğrendiği bir mafya babasıyla tanışır. Hyeon mafya babası olan Hyeong – Bae ile tanıştıktan sonra olaylar büyüme ve yardımlaşma ilişkilerine kadar ilerleme gösterecektir. Fakat ülkede yeni seçilmiş olan başbakan mafyaya savaş açar. Bu durum işlerin çok fazla karışarak artık içerisinden çıkılamayacak bir hal almasına sebep olacaktır. Fakat ikili olarak işin içinden başarılı bir şekilde çıkmayı başarırlar.

31 Amsal

Amsal

Konusu: Filmde Kore tarihinden bir bölüm anlatılmaktadır. Güney Kore, 1933 yılında Japonya tarafından işgal edilmektedir. Bu işgalden sonra birçok Güney Koreli asker Çin’e sürgüne gönderilir. Askerler verdikleri mücadeleyi bu sefer Çin’de devam ettirmek zorunda kalır. Direniş Grubu ise Japonya’nın en büyük rütbeye sahip olan askeri birliklerinin Güney Kore’yi ziyaret edeceğini öğrenir. Bunun üzerine bir suikast düzenleme kararı verirler. Fakat suikastta silahı kullanabilecek olan tek kişi hapishanede bulunan Ahn Ok-Yun’dur. Ekip bunun için ilk etapta hapishaneden Ok-Yun’u çıkarmaya çalışır. Fakat ekibin planı ekipte yer alan birisinin planı sızdırmasıyla beraber bozulmaya başlar. Artık Ok – Yun ve ekibi sadece hapishaneden kaçmak zorunda değil aynı zamanda Japon ordusundan da kaçmak zorundadır.

32 Naklen Terör – Deu tae-ro ra-i-beu

Naklen Terör – Deu tae-ro ra-i-beu

2013 yapımı aksiyon filmi Naklen Terör, Kore sinemasının güzel çalışmalarından.

Konusu: Eskiden çok popüler bir TV spikeri olan Yoon Young – Hwa, yaşadığı tatsız olaylardan sonra artık sadece bir radyo oyuncusu görevindedir. Hwa radyo sunuculuğunu yaptığı sırada bir sabah bir dinleyici onu arar. Konuşurken Mapodaegyo Köprüsü’nü havaya uçuracağını söyler. Hwa ilk başta bu aramanın bir şakadan ibaret olduğunu düşünüyor olsa da çok geçmeden aslında gerçek olduğunu anlar. Radyo istasyonundan da görülen köprü bir anda patlar. Hwa, canlı bir şekilde gördüğü bu terör olayını tekrar televizyon spikeri olarak çalışabilmek için bilet olarak görür. Radyo programına katılan kişiyle televizyonda röportaj yapmak ister. Ama bunun öncesinde gerekli olan anlaşmaları yapar. Arayan kişi aynı zamanda Güney Kore Devlet Başkanı’ndan özür ve 2.1 milyar Won ister.

33 Merhamet Yok – Yongseoneun eupda

Merhamet Yok – Yongseoneun eupda

Filmde olay göl kenarında gezinen birkaç kişinin bir cesedi bulmasıyla başlar. Bir çevrecinin tanımlamasına göre bulunmuş olan ceset adeta vahşice parçalara ayrılmıştır ve cesedin kolu kayıptır. Dedektif Min ise yıllarca okulunu bitirememiş ve kimse tarafından kale alınmamıştır. Min bu olayla kendisini kanıtlama fırsatı bulur. Min, olay yerlerinde yalnızca olay yeri bandı çekme görevindedir. Min, adli tıp uzmanı olan Kang’ın dikkatini çekecektir. Min ve Kang artık olayda beraber hareket eder. İlk incelemelerden sonra olay çevrenin korunmasına dikkat çekme adına yapıldığı düşünülür. Suçlu ise Min ve Kang ikilisi sayesinde çok kısa bir sürenin içerisinde yakalanacaktır. Bu her ne kadar Kang için bir başarı hikayesi olsa da sonrasında hayatı kabusa dönecektir.

İntikam filmleri arasından kendine yer edinen Merhamet Yok, kore sinemasında türünün en iyi örneklerinden.

34 Şüpheli – Yong-eui-ja

Şüpheli – Yong-eui-ja

Dong Chull, Kuzey Kore’nin en iyi saha ajanlarından birisi olarak görülmektedir. Fakat kendisi bir görev esnasında ihanete uğrar ve karısıyla kızı öldürülür. Peşindeki kişileri atlatmaya çalıştığında ise içinde büyük bir üzüntüyle intikam arzusu yer almaktadır. Güney Kore’ye kaçtığında ise güçlü bir şirketin CEO’su görevindeki birisinin şoförlüğünü yapmaya başlayacaktır. Ceo acımasız bir şekilde öldürülmeden önce Chull’a çok önemli bir dosya verir. Yaşanan ölümden sonra şüpheler ise Kuzey Kore’de sabıkası olan Chull’a yönelir. Büyük bir talihsizliğe sahip olan ajan, kendisini kesinlikle sonu gelmeyen bir kovalamanın içinde bulur. Kendisine verilen çok önemli bilgilerin yer aldığı dosyadaki gerçeklerin açığa çıkması adına büyük bir mücadelenin içine girecektir.

Hollywood filmlerini aratmayan kaçma kovalamacalı, bol aksiyonlu filmi türünü sevenlerin mutlaka izlemesi gerekir.

35 Montaj – Mong-ta-joo

Montaj – Mong-ta-joo

15 yıl önce bir çocuk kaçırılmış ve bu çocuğu kaçıran suçlu arkasında hiç iz bırakmadan kaçmıştır. Tam davanın zaman aşımına uğramasına 5 gün kala olayın yaşandığı yere bilinmeye birisi bir çiçek bırakır. Birkaç günün sonunda ise 15 yıl önce yaşanan çocuk kaçırmasıyla aynı yöntem kullanılarak tekrar çocuk kaçırılır. Vicdan azabı çeken polis memuru, torunu yeni kaçırılmış olan büyükbaba ve 15 sene önce kızı kaçırılan anne önceki olaydaki gibi çok fazla geç kalmadan olayı çözme adına mücadele verir. Çocukları kaçıran kişi ve çocuklara ne olduğu ile ilgili olarak büyük bir araştırma yapılır ve kaçırması muhtemel olan kişilerin peşine düşülmeye başlanır.

36 Avukat – Byeon-ho-in

Avukat – Byeon-ho-in

Dram filmlerini ustalıkla işleyen Güney Kore sineması, gerçek olaya dayalı The Attorney filminde bir baş yapıt ortaya çıkardı.

Konusu: Çok iddialı bir vergi avukatı eski bir arkadaşını mahkemede temsil etmeye karar verir. Seok liseden mezun olduktan sonra avukatlık sınavını geçmeyi başaracaktır. Sonrasında ise Busan’da yer alan vergi masasında avukatlık yapar. Fakat avukatlık yapmasının tek nedeni paradır. Bu yüzden etrafında yer alan diğer avukatların aksine kendisine müşteri çekebilme adına kartvizit dağıtmaya başlar. Fakat bir gün görüşleri eylemci bir öğrenci tarafında değişecektir. Jin Woo adındaki bu öğrenciyi Son Woo – Seo savunmaya karar verir. Herkes onun nasıl bir savunma yapacağını çok fazla merak eder. Filmin yapımı Güney Kore’nin dokuzuncu başbakanı olan Ron Moo – Hyun’un hayatından esinlenerek yapılmıştır. Olayla yaşanan olaylardan esinlenmiştir.

Son yılların dram en iyi kore filmlerinden biri olan The Attorney filmi, kaçırmamanız gereken yapımlar.

37 Umut – So-won ( Hope 2013)

Umut – So-won ( Hope 2013)

Filmin ana karakteri olan Sawon, ailesiyle beraber mutlu bir hayat süren küçük bir kız çocuğudur. Sawon, yağmurlu bir günde bir adam görür ve bu adamın şemsiyesi yoktur. Sawon üzülerek o adam ile şemsiyesini paylaştıktan sonra cinsel saldırıya uğrar. Polis ise Sawon’u harabe gibi bir yerde tam ölmek üzereyken bulur. Durumu ailesine haber verir. Sawon çok büyük bir ameliyat geçirerek uzun süre hastanede kalır. Bu süreçte yaşadığı travma ve acıdan dolayı kimseyle konuşamamaktadır. Babası ise kızının yaşadığı travmayı unutturmak ve onun yüzünü güldürmek için en sevdiği çizgi dfilm karakterinin kostümünü giyerek her zaman yanında olmaya çalışır. Sawon’un annesi ve babası onu tekrar hayata bağlamak için her şeyi yapar.

38 Goonhamdo

Goonhamdo

Gerçek olaylara dayalı film, Kore’nin Japonya sömürgesi yıllarına dair, dram ve tarihi bir yapım.

Konusu: Güney Kore’de Japonya’nın sömürgesinin devam ettiği süre içersinde kömür mayınlama işini yapmaları için Battleship Island yani Hashima Adası’na zorla 400 Koreli götürülür. Bir savaş gemisiyle adaya zorla götürülen Güney Koreliler özgürlüklerini tekrar elde etmek için büyük bir mücadele ve kendi aralarında bir kaçış planı hazırlamaya başlar. Hazırlanan kaçış planı sayesinde kölelikten kurtulabileceklerini düşünen Koreliler özgürlüklerini tekrar elde etme yolunda çok zorlu mücadeleler vermeye başlar. İlk olarak 400 kişi şeklinde başladıkları yolda zaman içerisinde aralarından bazıları da eksilmektedir. Fakat özgürlük adına yaptıkları plan hiç değişmez ve özgürlüklerini elde edebilme adına her şeyi göze almış şekilde hareket etmeye başlarlar.

39 Veteran

Veteran

Veteran, suç odaklı gerilim ve aksiyon filmidir.

Filmin konusu : Jo Tae-Oh çok varlıklı bir ailenin çocuğudur ve babasından sonra şirketlerinin başına geçmek zorundadır. Fakat o kendisine dayatılan bu yaşamdan çok sıkıldığı için tehlikeli hırslarının esiri olur. Jo, ailesinin adına aldırış etmeden uzun bir zaman geçmeden kendisine bir suç çetesi kurar. Jo’nun kurmuş olduğu bu suç çetesi bir süre sonra dedektif olan Seo Du – Cheolun’un dikkatini çekecektir. Dedektif suç çetesinin başında kimin olduğuna aldırış etmeden çeteyi çökertmeyi ve Jo’yu yakalamayı kafaya koyar. Bu yüzden Jo’nun kurduğu suç çetesi ile dedektif arasında bir kovalamaca başlar. Jo, bazı yerlerde ailesinin adını da kullanarak dedektiften kaçmayı başarır. Fakat dedektif Jo’nun peşini bırakmama noktasında kararlıdır.

Aksiyonun bir an bile durmadığı, son yılların en popüler koreli oyuncusu Jung-min Hwang’ın baş rolünde yer aldığı Veteran, aksiyon sevenler için izlemesi gereken en iyi kore filmlerinden.

 

40 Daeho

Daeho

Güney Kore, Japonya’nın işgali altındayken çok başarılı bir kaplan avcısı ise doğada mücadelesini vermeye başlar. Kaplan avcısının bu kovalamacası son kalan kaplanla devam etmektedir. Filmde Kore halkının yaşadığı bütün trajedilerin ve bir millet olabilme noktasında verilen mücadelenin bütün önemi bir avcıya derinlemesine hissettirilmektedir. Avcı kaplanı avlayabilmek için çok büyük bir mücadele vermeye başlar. Çok fazla aksiyon sahnelerinin yer aldığı filmde eski ve tecrübeli olan avcı Joseon kaplanını avlayabilmek için mücadele vermektedir. Avcı olan Chun Man – Duk’un dağda son kalan kaplanla verdiği mücadelenin adeta bir ölüm kalım mücadelesi şeklinde olduğunu ve avcının kaplanı avlayabilmek için her şeyi yaptığını söyleyebiliriz.

 

Tüm zamanların en iyi kore filmleri listesi burada son buluyor.Farklı türlerde en iyi filmleri merak ediyorsanız, siteye göz atmayı unutmayın.

 

 

Bunları da beğenebilirsin