En İyi Hint Filmleri – Bollywood Sinemasının En İyi 35 Yapımı

831

Son yılların en iyi hint filmleri listesi ile karşınızdayız.Hollywood sinemasına alternatif olan bollywood, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda olduka popüler hale geldi.Bunun en önemli nedenlerinden biri senaryolarının orijinal ve oldukça kaliteli olması gösteriliyor.

Son yıllarda sürekli Oscar’a aday gösterilen hint filmlerinin bulunması ve hollywood filmlerinin hint film senaryolarını kullanmasıylada bu durumu gözlemleyebiliriz.

Bu listemizde İmdb sitesine göre son yılların en iyi hint filmleri hangilerdir.Hangi hint filmleri izlenebilir, tavsiye edilir bulacaksınız.

En iyi hint filmleri listesi, en yeni hint filmlerini sunması açısından 2000 üstü yapımları içerir ve imdb 8 ve üstü puan alan filmleri baz almıştır.Liste sıralaması en fazla oy sayısına sahip filmden başlayarak azalarak devam etmektedir.

1 3 İdiots

3 İdiots

Hint filmleri listesi oluşturup da listeye bu filmi almamak imkansız.3 İdiots filmi bir çoklarına göre tüm zamanların en iyi Hint filmi olma özelliği taşıyor.

Filmin konusu, 3 ahmak öğrencinin Hindistan’nın en kaliteli eğitimi veren mühendislik bölümüne başlamasını ve eğitim hayatları boyunca başlarından geçen hikayeleri konu almaktadır. Eğitim sisteminin öğrencilerin birbiriyle rekabet içinde oldukları durumunu gözler önüne seren film, öğrencilerin her birinin birbiriyle kıyasıya yarış içinde oldukları eğitim ortamına karşı gelen 3 öğrencinin yaptıklarını eğlenceli bir dille anlatıyor. Okul yurdunda kalan bu 3 arkadaş, eğitim sistemin çok radikal bir biçimde eleştirmektedir.Filmin esas kahramanı olan Ranço karakterinin hayallerinin peşinden koşarak onu her şarta rağmen gerçekleştirmesinin serüvenini izleyeceksiniz. Bu 3 arkadaşın, birbirleriyle olan dostluklarını ve her birinin hayat hikayelerini izlerken, bir yandan da eğitim sistemine ve eğitim sisteminde olan yersiz yarışmaya ve rekabete yapılan oldukça sert ve açık eleştirileri film boyunca izleyeceksiniz.

Türkçe’ye 3 Ahmak adı ile çevrilen 3 İdiots filmi, Hindistan yapımı bir film olup 2009 yılının başlarında vizyona girmiştir.Filmin başrolünde Aamir Khan yer almaktadır.

2 Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

Aksiyon ve müzikal türünün baskın olduğu bollywood sinemasında kendine özel yer edinen dram türünde en iyi hint filmlerinden biri “Yerdeki Yıldızlar”.

Filmin konusu, 8 yaşında olan ve hiç kimse tarafından sevilmeyen bir çocuk olan Ishaan Awasthi, derslerinde başarısız ve arkadaşlarıyla da arası sürekli kavgalı olan biridir. Okulda öğretmenleri, evde ailesi ve sosyal yaşamında arkadaşları tarafından hor görülen çocuk, ailesinin kararı ile yatılı bir okula gönderilir. Bu sayede sosyalleşeceği düşünülen Awasthi’nin durumunda bir değişiklik olmaz. Yatılı okuldaki öğrenciler ve arkadaşları tarafından da adeta dışlanır. Yatılı okuldaki yeni resim öğretmeni olan Ram Shankar’ın, Awasthi’yi tanımasıyla çocuğun hayatı değişmeye başlar. Awasthi’nin herkes tarafından dışlandığını ve kimse tarafından sevilmediğini fark eden resim öğretmeni, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin bu davranışlarının nedenini öğrenmeyi kafasına koyar. Bu noktadan sonra Awasthi’ye daha fazla yakınlaşan ve onu anlamaya çalışan Shankar, Awasthi’nin çok farklı bir kişiliğe sahip olduğunu anlar. Awasthi’ye yaklaşımı değişen öğretmen Ram Shankar, Awasthi’nin kişisel özelliklerinin ortaya çıkması ve kendine güven kazanması için ona yardımcı olmaya başlar.

Her Çocuk Özeldir adıyla Türkçe’ye çevrilen Taare Zameen Par, 2007 yılında vizyona giren bir Hint filmidir.Hint sinemasının sevilen yüzü Aamir Khan imzalı filmin başrolünde de kendisi bulunuyor.

3 PK

PK

Dram ve komedi unsurlarını en iyi şekilde bir arada barındıran PK, fantastik hint filmleri kategorisin de yer almaktadır.

Filmin konusu : Bilinmeyen bir galaksiden gelen Peekay, tanrıyı aramak adına birbirinden ilginç soruları etrafında karşılaştığı kişilere sormaktadır. Peekay’in bu arayışı, felsefi yönden bir arayış olduğu kadar, sorduğu soruların farklılığı nedeniyle de oldukça eğlenceli bir arayış halini almaktadır. Tanrının gerçekliğini sorgulayan Peekay, bu serüveninde aşkı da yaşamaktadır. Dünyaya ayak çıplak bir şekilde ayak basan Peekay’in boynunda, dünyadaki insanlarla iletişim kurmasına yarayan bir kolye bulunmaktadır. Dünyada geldiği ilk yer olan çölde boynuna asılı kolyeyi kaybeden Peekay, birbirinden eğlenceli maceraları yaşamaya başlamaktadır. Filmde, din olgusuna yönelik eleştiriler de zaman zaman yapılmaktadır. PK filminde dini olgulara eleştiriler yöneltilirken, bu eleştirileri insanların inançlarına ve duygularına saygısızlık etmeden yapmaktadır. Her ne kadar komedi filmi olarak görülse de, son derece eleştirel ve sorgulayıcı bir film olan PK filminde, az da olsa Hin müziklerine ve danslarına yer verilmiştir.

2014 yılında vizyona giren bir Hint filmi olan PK, sosyal mesaj veren içeriği ile yine bir Aamir Khan klasiklerinden.Filmin senaryosu ve yönetmeni Rajkumar Hirani.

4 Dangal

Dangal

Bollywood sinemasında son zamanlarda biyografi filmleri kendine iyi bir konum kazandırdı.Türünün en iyi hint filmlerinden olan Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikayesinin anlatıldığı bir biyografik filmdir.

Filmin konusu : Güreş sporuna ilgili olan Mahavir Singh Phogat, iki kızına da güreş sporunu öğretmeyi düşünmektedir. Mahavir Singh Phogat, iki kızını da küçük yaşlarından itibaren güreş eğitimi alarak yetiştirir. Kızları erişkin yaşa geldiklerinde, güreş sporunda başarılı sporcular olmuştur. Mahavir Singh Phogat’in kızlarından Geeta Phogat, Commonwealth Oyunlarında güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olma başarısını göstermiştir. Geeta Phogat altın madalya kazanırken, kardeşi olan Babita Phogat ise ikinci olarak gümüş madalya kazanmıştır. Her ne kadar başarılı birer güreşçi olsalar da, her iki kardeşin de bu başarıyı elde etmesine kadar geçen sürede karşılaştıkları zorluklar filmin en vurucu sahneleridir. Kadın olmaları nedeniyle kendilerine ve ailesine yapılan baskılara rağmen, başarıya odaklanmaları ve özellikle babalarının desteği ile madalyaları kazanmaları hem kendilerinin hem de ailesinin gururlanmasına neden olmaktadır. Toplumsal bir eleştiriyi de içinde barındıran film, azmi ve hırsı oldukça yalın bir dille yansıtmaktadır.

2017 yılında vizyona giren bir Hint filmi olan Dangal filminin başrolünde Aamir Khan yer almaktadır.Dangal en yeni Aamir Khan filmidir.

5 Rang de Basanti

Rang de Basanti

Yine Bollywood sinemasından komedi ve dram türünde şahane bir hint film Rang de Basanti.

Filmin konusu : İngiliz asıllı bir araştırmacı olan Sue, Hint kültür ve medeniyetine ilgi duymaktadır. Sue’nin dedesi, yazmış olduğu günlüklerinde Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine dair notlar almıştır. Bu günlüğü eline geçiren Sue, Hindistan’ın bağımsızlığı için verdiği mücadeleyi konu alan bir belgesel çekmek için Hindistan’a gitmeye karar verir. Sue, Hindistan’da belgesel çekimi için kendisine yardım edecek olan Sonia ile tanışır. Sue ve Sonia, belgeselde oynatacakları oyuncuları bulmak için üniversitede araştırma yapmaya başlar. Bu arayışları sonucunda belgeselde oynayacak bir oyuncu takımı oluştururlar. Bu oyuncu grubunu oluşturmakta oldukça zorlanan Sue ve Sonia, gençlerin ülke gerçeklerine ve tarihine ne denli duyarsız ve ilgisiz olduklarını görürler. Eğlenme ve zevk için yaşayan bu gençler, yaşadıkları ülkenin tarihine ve bağımsızlık mücadelesine de bir o kadar duyarsızdır. Film gençlerin ne denli duyarsız olduğunu, ülkelerinin geçmişine ne denli saygısızca davrandığı eleştirel bir bakış açısı ile gözler önüne sermektedir.

2006 yılında vizyona giren Rang De Basanti, Türkçe’ye Baharın Rengi adıyla çevrilmiş bir Hint filmidir.Filmin başrollerinde Aamir Khan, Siddharth ve Sharman Joshi yer almaktadır.

6 Lagaan

Lagaan

En pahalı hint filmlerinden biri olan Lagaan, macera, dram ve müzikal türünden baş yapıtlardan biridir.

Film konusu ; Hindistan’da bulunan Champaner bölgesi tehlikeli bir kuraklık yaşamaktadır. Kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan köylüler, Lagaan adıyla alınan vergilerin geçici bir süre alınmamasını isterler. Kuraklık nedeniyle zorda olan köylülerin, vergi verecek paraları kalmamıştır. İngiliz yöneticiler ise verginin alınmaması için köylülere bir şart koşarlar. Bu şart; köylülerin bir kriket maçında İngilizleri yenmesidir. İşin zor yanı ise köyde kriket oynamayı bilen kimsenin olmamasıdır. Bhuvan ismindeki genç köylü, daha önce hiç kriket oynamamasına rağmen İngilizlerin bu teklifine karşı onlara meydan okuyacaktır. Köylülere ve Bhuvan’a köy ahalisi haricinde tek destek olan kişi ise İngiliz Albayının kız kardeşi olan Elizabeth’tir. Hindistan’ın İngiliz sömürgesi altında olduğu yılları anlatan film, esareti, azmi ve inancı ince detayları ile film boyunca işlemektedir. Köylülerin azmi ve cesareti filmin temel noktalarından biri olmaktadır.

Bir Zamanlar Hindistan’da adıyla Türkçe’ye çevrilen Once Upon a Time in India filmi, 2001 yılında vizyona girmiş bir Hint filmidir.Filmin başrolünde hint sinemasının en popüler Khan’ı  Aamir Khan yer almaktadır.

7 Swades: We, the People

Swades: We, the People

Swades: We, the People, tüm zamanların dram türünde en iyi hint filmlerinden biri olarak biliniyor.

Filmin konusu : NASA’da çalışan Mohan Bhargava, genç yaşına rağmen oldukça bilgili bir proje yöneticisidir. Mohan, onu büyüten ve uzun yıllar kendisine bakan dadısını uzunca bir zaman boyunca ihmal ettiğini fark eder. Bu durum nedeniyle kendini suçlayan Mohan, dadısı olan Kaveri Amma’yı bulmayı kafasına koyar. NASA’dan izin alarak ülkesi Hindistan’a gelen Mohan, dadısını aramaya koyulur. Dadısının izini süren Mohan, en sonunda dadısını Charanpur köyünde bulmayı başarır. Dadısıyla beraber, çocukluğunu beraber geçirdiği çocukluk arkadaşı Gita’yı da bulan Mohan’ın sevinci ikiye katlanır. Mohan’ın bu sevinci, köylülerin durumunu görmesi ile yarıda kalacaktır. Köyde yaşayan köylüler, açlık, fakirlik ve sefalet içinde yaşamaktadır. Köylüleri yaşadığı bu hayattan oldukça etkilenen Mohan, bir karar verme aşamasındadır. Amerika’daki işine ve rahat hayatına geri dönmek ya da köyde kalıp dadısı ve çocukluk arkadaşı başta olmak üzere tüm köylüleri bu sefaletten kurtarmak Mohan’ın karar vermesi gereken seçenekleridir.

Swades : Bizim İnsanımız filmi 2004 yılında vizyona girmiş, Shah Rukh Khan ve Gayatri Joshi’nin başrollerinde yer aldığı bir hint filmidir.

8 Barfi! : Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Barfi! : Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Romantik komedi türünde en iyi hint film örneklerinden biri olan Barfi : Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur şeklinde Türkçe’ye çevrilmiştir.

Filmin konusu ; Barfi, çocuk yaşta annesini kaybetmiş ve babası tarafından büyütülmüş biridir. Doğuştan sağır ve dilsiz olan Barfi, buna karşın oldukça neşeli ve eğlenceli bir karakterdir. Bunun yanı sıra oldukça da yaramaz biri olan Barfi, başını sürekli belaya sokmaktadır. Shruti Ghosh adlı genç ve güzel bir kızın, Barfi’nin yaşadığı yere taşınmasıyla Barfi daha önce tatmadığı duyguları tatmaya başlar. Shruti birkaç içinde evlenecektir. Barfi ise Shruti’ye ilk görüşte aşık olmuştur. Shruti de Bari’ye karşı hislerine engel olamaz. Shruti’nin ailesi ise sağır ve dilsiz bir erkekle birlikte olmasına şiddetle karşı çıkmaktadır. Kızlarının normal bir erkekle evlenmesi gerektiği konusunda kızlarına baskı yaparlar. Bu baskılar sonucu yolları ayrılan Barfi ve Shruti, yıllar sonra tekrar karşılaşırlar. O dönemde Barfi’nin hayatında başka bir kız vardır. Shruti ise artık bir seçim yapmalı ve bu son kararı olmalıdır.

2013 yapımı bir Hint filmi olan Barfi filminde Ranbir Kapoor ve Priyanka Chopra birlikte yer almaktadır.

9 A Wednesday

A Wednesday

Suç odaklı en iyi hint filmlerinden biri olan A Wednesday, dram ağırlıklı bir yapımdır.

Filmin konusu : Hindistan’da yaşanan terör olaylarını konu alan film, teröre ve teröristlere karşı halkın ne denli cesur olduğunu işlemektedir. Emekli olmasına az bir zaman kalan polis memuru Rathod’dan, ellerinde bulunan 4 teröristin serbest bırakılması istenir. Serbest bırakılmamaları halinde ise şehrin 4 farklı yerine yerleştirilen bombaların patlatılacağı kendisine söylenir. Halkın cesareti karşısında askerlerin, polislerin, medyanın ve siyasetçilerin ise terör ve teröristlerden ne denli korktuğunu gözler önüne sermektedir. Hindistan’da yaşanan terör olaylarında binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Teröre ve teröristlere karşı bir kişinin bile ayaklanması ile o cesaretin nasıl yayıldığını anlatan film, zaman zaman adalet duygusuna da dokundurmalar yapmaktadır. Film boyunca Hindistan’ın adalet, polis, siyaset ve medya ayaklarına ciddi eleştiriler getirilmektedir. Teröristlerle pazarlık masasına oturulması ile onarın bu eylemleri neden gerçekleştirdiklerini, hangi gerekçelere sahip olduklarını ise adalet sistemine yöneltilen eleştiriler çerçevesinde anlatılıyor. Suçsuzların suçsuzluğunun kanıtlanmasının ne denli zor olduğu film sonunda vurgulanıyor.

Bir Çarşamba Günü, 2008 yılında vizyona girmiş, Anupam Kher’in başrolünde yer aldığı hint filmidir.

10 Gangs of Wasseypur

Gangs of Wasseypur

Aksiyon türünde en iyi hint filmlerinden biri olan Gangs of Wasseypur, gangsterlerin yaşamlarını ve yaptıklarını konu alıyor.

Filmin konusu : Hindistan’da madenciliği gelişmiş olan bir bölge olan Wasseypur bölgesinde, gangsterler hüküm sürmek ve bölgeyi kontrolleri altına alarak, bölgenin zenginliklerinden faydalanmak istemektedir. Gangster ailelerin birbiriyle olan rekabeti, nesiller boyu devam etmektedir. Filmde İngilizlere ait bir treni gasp eden Şahit Han, soygunlar sonrasında Ramadhir Singh’in işlettiği kömür madenine işçi olarak giriyor. Maden sahibi olan Ramadhir Singh, Şahit Kan’ı öldürüyor. On yıl sonrasında ise oğlu olan Serdar Han, babasının şerefini yeniden kazanması için ant içerek Wasseypur’un en çok korkulan adamı oluyor. Saçlarını kazıtan ve babasının intikamını almadan kesmeyeceğini söyleyen Serdar Han intikam ateşi ile yaşamaya başlıyor. Tüm Wasseypur halkı Serdar Han’a saygı duymaya ve onun yapacaklarından korku duymaya başlıyor. Serdar Han ise babasının intikamını almaktan başka bir şey düşünmüyor.

2012 yılı yapımı bir Hint filmi olan Gangs of Wasseypur, Türkçe’ye Wasseypur’un Çeteleri adı ile çevrilmiştir.

11 Chak De! India

Chak De! India

Biyografi türünden bir hint filmi olan Chak De! India, eski bir hokey oyuncusu olan Kabir Khan’ın hayatını konu almaktadır.

Filmin konusu : Hindistan’ın Pakistan ile yaptığı maçta son sayıyı alamayan Shahrukh, büyük tepki görür. Pakistanlı bir çocuğun maç sonunda yanına gelip tebrik etmesini fotoğraflayan gazeteciler, Shahrukh ‘un şike yaptığını düşündürür. Spor dünyasından ve yaptığı işinden kovulan Shahrukh, bunu gurur meselesi yapar. Şike yaptığı sanılarak spor dünyasında rezil edilen ve spor ile ilişiği kesilen Shahrukh, 7 yıl aradan sonra tekrar ortaya çıkar ve Hindistan’ın kadın hokey takımını dünya şampiyonasına hazırlamaya başlar. Ülkenin her yerinden gelen kızların aralarında dil, sınıf ve din farklılıkları bulunmaktadır. Tüm bu sorunlarla mücadele etmeyi kafasına koyan Shahrukh, kendi geçmişi ile olan hırsını milli takım oyuncularının başarılı olmasına adayacaktır. Geçmişinde uğradığı haksızlığı, Hindistan kadın hokey takımını şampiyon yaparak anlatmaya ant içer. Shahrukh’un haksız yere spordan ve işinden koparılması, insanların ona şikeci gözüyle bakması gururunu kırmış ve bunu düzeltmek için önünde bir yol bulunmaktadır.

2007 yapımı filmin başrollerinde Hint sinemasının en popüler oyuncularından “King Khan” olarak anılan Shah Rukh Khan ve Vidya Malvade yer almaktadır.

12 Munna Bhai M.B.B.S.

Munna Bhai M.B.B.S.

2003 yapımı olan Munna Bhai M.B.B.S., komedi ve dram türünde bir Hint filmidir.

Filmin konusu : Küçük çapta bir mafya babası olan Munna Bhai, ailesine oldukça düşkün olan ve onların her dediğini, her isteğini yerine getirmek isteyen biridir. Munna Bhai’nin babası, onun çocukluğundan beri doktor olmasını arzu etmektedir. Doktor olamayan Munna Bhai, babasına yalan söyleyerek doktor olduğunu söyler. Babası, Bhai’nin bu yalanını öğrendiğinde ise işler karışacaktır. Oğlunun kendisine yalan söylediğini öğrenen babası, Bhai’yi evlatlıktan reddeder. Bu durumu kendisine hırs yapan Bhai ise o günden sonra gerçek bir doktor olmaya yemin eder. Doktor olmayı kafasına koyan Bhai, bunu herkesin geçtiği yollardan değil de, kendine has yollarla yapmaya karar verir. Kendi çapında küçük bir mafya babası olan Bhai, doktor olma yolunda mafya babası konumunu kullanmaktadır. Munna Bhai’nin kendine özgü yollardan doktor olmaya çalışması, eğlenceli ve komik birçok olayı da beraberinde getirmektedir. Bhai, babasına karşı olan mahcubiyetini gerçek bir doktor olarak ortadan kaldırmayı kafasına koymuştur.

2013 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda ünlü Bollywood yönetmeni Rajkumar Hirani bulunuyor.

13 Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

Kalbin Arzusu adıyla Türkçe’ye çevrilen Dil Chahta Hai, 2001 yapımı bir romantik dram türünde en iyi Hint filmidir.

Filmin konusu : Akash, Sameer ve Siddharth çocuk yaşlardan beri birlikte büyüyen farklı karakterlere sahip 3 arkadaştır. Sanatçı ruhlu, çapkın ve melankolik 3 arkadaş oldukça zenginlerdir. Dil Chahta Hai, 3 arkadaşın yıllardır süre gelen dostluklarını, yaşadıklarını ve hayatlarını eğlenceli bir dille konu alıyor. 3 arkadaşın da aşka dair düşünceleri birbirinden çok farklıdır. Her kıza ilgi duyan ve hisler besleyen Sameer, aşka inanmayan ve sadece çapkınlıkta gözü olan Akash ve aşk ile hislerini her zaman içinde yaşayan Siddharth’ın yolları aşk nedeniyle ayrılacaktır. Bu süreçte kendi düşüncelerine ve hislerine göre yaşayan 3 arkadaş, yıllar sonra tekrar bir araya gelecektir. Aşkın, zenginliğin, dostluğun, arkadaşlığın ve vefa duygusunun her saniyesinde işlendiği film, 3 arkadaşın hayatlarını ve birbirleriyle olan dostluklarını çok ince bir dille gözler önüne seriyor.

2001 yapımı filmin başrolünde ülkemizde bilinen en meşhur Hint Sinema oyuncusu olan Aamir Khan da yer alıyor.

14 Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

Macera odaklı bir film olan Zindagi Na Milegi Dobara, dram ve komedi öğelerini yoğun olarak içermektedir.

Filmin konusu : Arjun, İmran ve Kabir çok iyi çocukluk arkadaşlarıdır. Natasha ile tanışan Kabir, 6 ay sonunda nişanlanmıştır. 3 arkadaş yıllardır hayalini kurdukları gezi planlarını, Kabir’in bekarlığa vedası bahanesiyle gerçekleştirmek isterler. 3 hafta olarak planladıkları bu gezi planı filmin ana konusunu oluşturmaktadır. 3 arkadaş Barcelona’dan gezi planlarına başlarlar. Bu gezi 3 arkadaşın da hayatlarına dokunacak ve akıllarına bile gelmeyen olaylar yaşayacaklardır. 3 arkadaş gezileri boyunca kendileri ile de baş başa kalıyor ve kendi dünyalarını keşfetmeye başlıyor. Hayatı sorgulayan arkadaşlar, hayattan ne beklediklerini, hedeflerinin ne olduğunu ve ne yapmak istediklerini sorguluyor. 3 haftalık süre gezi boyunca hiç beklemedikleri ve hayal dahi edemedikleri bir aydınlanma yaşıyorlar. Kabir’in nişanlanması ile başlayan gezi, 3 arkadaşın da daha önce farkında olmadıkları, hayal dahi edemedikleri bambaşka duyguları keşfetmesi ile sonuçlanıyor. Kişilerin kendi dünyalarını keşfetmeleri film sonunda çok vurucu bir şekilde açıklığa kavuşturuluyor.

2001 yapımı filmin başrollerinde bollywood sinemasının Angelina Jolie’si Katrina Kaif ve son yılların en popüler hintli aktörü Hrithik Roshan yer almaktadır.

15 Queen

Queen

2013 yapımı bir Hint filmi olan Queen, dram, komedi ve macera türünde bir hint filmdir.

Filmin konusu : Rani isimli genç kızın düğününden bir gün önce, nişanlısı tarafından terk edilmesini konu alan film, Rani’nin bu süreçte başından gelenleri anlatmaktadır. Bu terk edilmeyi kendine yediremeyen Rani, bu süreci aşmak ve kendine gelmek için bir serüvene atılır. Kendini tanımak ve çok daha dirayetli bir insan olmayı kafasına koyan Rani, evlendiklerinde yapmayı planladıkları balayı planını, kendi başına uygulamaya koyulur. Gidecekleri balayı tatiline kendi başına gitmeye karar veren Rani, hiçbir zaman olmadığı kadar kendini güçlü hissedecektir. Yaşamış olduğu tramvayı kısa sürede atlatmayı başaran Rani, kendini hiç olmadığı kadar değerli hissetmeye ve kendine güvenmeye başlar. Yaşadığı bu durum karşısında ilk şoku atlatan Rani, balayını yalnız başına yaşamaya başlar. Bu süreçteki psikolojik etkiler, en ince detayları ile izleyenlerine aktarılmaktadır. Büyük bir şoktan, dirayeti ve kendini tanıma, kendine güven duyma arzusu ile hareket eden Rani, bu süreci kolaylıkla atlatmayı başaracaktır.

16 Bhaag Milkha Bhaag

Bhaag Milkha Bhaag

2013 yılında vizyona giren Bhaag Milkha Bhaag, biyografi türünde en iyi Hint filmlerinden biridir.

Filmin konusu : Uçan Sih olarak dillendirilen koşuda dünya şampiyonu olan Milkha Singh’in hayatı konu alınıyor. Milkha Singh’in, atletizmdeki başarı hikayesini ve serüvenlerini konu alan film, Milkha Singh’in ailesine, aşk hayatına da yer veriyor. Hindistan’ın siyasi tarihini de konu edinen film, bu noktasıyla tamamen bir biyografi filmi olmadığını vurguluyor. Milkha Singh’in, Pakistan ile Hindistan arasında oynanacak olan dostluk oyunlarına katılması için ona baskı yapılması ile başlayan film, Milkha Singh’in geçmiş hayatını bu süreçte dile getiriyor. Milkha Singh’in sportif hayatının yanı sıra, aşk hayatının da anlatıldığı film, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesini de izleyicilerini sıkmadan anlatıyor. Filmde, Milkha Singh’i dostluk oyunlarına katılması için ikna eden çevresi, ondan eski başarılarını tekrarlamasını bekliyor. Aşkın, sporun, siyasetin, bağımsızlık mücadelesinin ve aile ilişkilerinin harmanlanarak anlatıldığı Bhaag Milkha Bhaag, her anı sürükleyici ve izleyenlerinin heyecanla takip ettiği bir konuya sahip bir film olarak göze çarpıyor.

Filmin başrolünde bollywood sinemasının sevilen ismi Farhan Akhtar yer almaktadır.

17 Kahaani

Kahaani

2012 yapımı Hint filmi olan Kahaani, dram ve gerilim türünde bir hint filmdir.

Filmin konusu : Çocuk bekleyen Vida, kocasının kaybolmasıyla şoka girer. Polislere, kayıp kocası ile ilgili başvuruda bulunan ve polislerden yardım isteyen Vida’nın bu isteğine polisler ilgili yaklaşmazlar. Polislerden yardım alamayacağına inanan Vida kendi başına hareket etmeye başlar. Kayıp olan kocasını arayıp bulmayı kafasına koyan Vida, kocasının Londra’da olduğunu öğrenir. Londra’ya kocasını bulmak için giden Vida, kocasını bulup yaşadıkları yer olan Kolkata’ya geri dönme amacındadır. Bu noktada işler Vida açısından içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Çünkü, kocasını gören ve ondan haberdar olan tek bir kişi bile yoktur. 9 aylık hamile olan Vida, kocasını tanıyan kişilerden hiçbir bilgi alamaz. İnsanlar, Vida’nın kocası ile ilgili hiçbir bilgiyi Vida’ya vermezler. Neredeyse doğum yapacak halde olan Vida, kocasını bulabilmek için hiç durmadan ve bir an olsun ümitsizliğe kapılmadan kocasını aramaya devam eder. Vida’nın, polislere ve diğer insanlara rağmen bu arayışı film oyunca heyecanlı bir şekilde izleyiciye aktarılmaktadır.

Filmin senaryosu ve yönetmen koltuğu Sujoy Ghosh’a emanet.

18 Drishyam

Drishyam

2015 yapımı bir Hint filmi olan Drishyam, suç, aksiyon türünde son zamanların en iyi hint gerilim filmlerinden biridir.

Kanunsuzluğun ve kötülerin kuralları ile oynanan oyunlara karşı ailesini korumaya çalışan Vijay Salgaonkar’ın hikayesinin anlatıldığı film, aksiyon ve polisiye tarzında sürükleyici bir konuya sahip. Ailesini, kanunsuzluklardan ve adaletsizliklerden korumaya çalışan Vijay Salgaonkar, bu süreçte hiç beklemediği bir suça karışır. Bu noktadan sonra Vijay Salgaonkar, hem ailesini korumak hem de kendisini kurtarmak için çabalamaya başlar. İşlediği konu itibariyle kanunsuzluğa, adaletsizliğe ve eşitsizliğe de parmak basan film, Vijay Salgaonkar’ın kanunsuzluklar ve adaletsizliklere karşı tek başına mücadelesini konu alıyor. Kendisi de emekli bir polis olan Vijay Salgaonkar, bu kanunsuz ve adaletsiz düzeni sorgulamaya başlarken, ailesini bu düzenden korumaya çalışmaktadır. İstemeden de olsa karıştığı suç nedeniyle de kendini temize çıkarma mücadelesini sürdüren Vijay Salgaonkar’ın, mücadelesi film boyunca en ince detayları ile aksiyonu bol bir heyecan ile izleyenlere yansıtılmaktadır. Vijay Salgaonkar’ın mücadelesinin sonu ise, hiç beklenmedik bir sürpriz ile izleyenlere sunulmakta.

Filmin başrollerinde Ajy Devgn ve Shriya Saran yer almaktadır.

19 Haider

Haider

2014 yılı Hint yapımı bir film olan Haider, suç, dram türünde en iyi uyarlama hint filmlerinden biridir.

Filmin konusu : 1990’ların ortasında geçen film, Shakespeare’nin en ünlü eserlerinden biri olan Hamlet’in günümüzdeki bir uyarlaması olarak izleyicilere sunuluyor. Genç yaşlarında olan Haider, babasının kaybolduğu haberini alıyor. Bu haber üzerine Haider, doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Kashmir’e geri dönme kararı alıyor. Kashmir’e dönen Haider, babasının aslında polisler tarafından zorla tutulduğunu öğreniyor. Bu şaşkınlık verici haberin yanı sıra, annesi ile amcasının da ilişkileri olduğu haberiyle tümden şok olan Haider, annesi ile çatışmaya başlıyor. Bu sırada Haider’in babasının ölmesi, annesi ve amcası ile olan ilişkilerini de çok daha sert ve acımasız bir hale getiriyor. Haider, babasının ölümünden amcasının sorumlu olduğunu öğrendiğinde, olayı daha detaylı araştırmaya başlıyor ve intikam almak adına planlar kuruyor. Babasının intikamını almak için, annesi ve amcasının ilişkileri araştırmaya başlayan Haider, intikamı için her türlü yola başvuruyor. Annesi ile de bu süreçte ipleri koparan Haider, amcasından intikamını almak düşüncesiyle planlar yapmaya başlıyor.

Shakespeare’ın ünlü romanı hamlet uyarlaması olan filmin başrollerinde Tabu ve Shahid Kapoor yer almaktadır.

20 Special Chabbis

Special Chabbis

2013 yapımı suç, gerilim türünde en iyi hint filmleri arasında gösterilen Special 26 seyir zevki oldukça yüksek bir yapım.

Filmin konusu : 1980’li yıllarda Hindistan’da dolandırıcılığın fazlaca görülmesi üzerine, bir grup arkadaş dolandırıcılık yapmaya başlıyor. Film, Hindistan’da yaşanan dolandırıcılığın, yolsuzlukların ve halkın yoksulluğunu kendine konu ediniyor. Siyasiler tarafından devletin birçok kurum ve kuruluşunun yağmalanması, rüşvetin her kuruma yayılması ve sahte vergi memurlarının zenginleri dolandırması gibi birçok yolsuzluk ve dolandırıcılık eylemi gözler önüne seriliyor. Bu karmaşık dönemi fırsat bilen bir grup arkadaş ise, bu kaostan faydalanmak adına dolandırıcılık başta olmak üzere birçok işe girişiyor. Oldukça zeki insanlardan oluşan bu grubun, dolandırıcılık ve yolsuzluk üzerine maceraları filmin ana konusunu oluşturuyor. Filmin sonu ise, beklentilerin ve beklenen olayların tam aksine izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor. Film Hint siyasi geçmişini ve kurumların yolsuzluklara ne şekilde bulaştıklarını gözler önüne seren, eleştirel bir film olarak göze çarpıyor. Bu düzenden faydalanmak isteyen çetelerin de ortaya çıkması, Hint siyasetinin baştan aşağı değişmesi gerekliliğine vurgu yapıyor.

2013 yapımı Special Chabbis filmin yönetmen koltuğunda bollywood sinemasının ünlü ismi Neeraj Pandey oturuyor.Filmin başrolünde de Akshay Kumar var.

Tüm zamanların en iyi hint filmleri konuları ile birlikte bu yazıda listelenmiştir.Listeye yeni filmler eklenecektir.

Bunları da beğenebilirsin