En İyi Hayatta Kalma Filmleri – Doğada Hayatta Kalma Üzerine 10 Film

160

Bu defa en iyi hayatta kalma filmleri listesi ile karşınızdayız.Doğanın ne kadar acımasız olabileceğini en iyi anlatan filmleri seçtiğimiz listemizi seveceğinizi umuyoruz.

Listedeki filmler Imdb puanına göre en yüksekten en düşüğe göre sıralanmıştır.Listeye dahil edilen filmler bu türün en iyileri olup, 2000 yılından sonra çekilmiş filmleri içermektedir.

İnsanoğlunun doğaya karşı göstermiş olduğu direnç, cesaret ve savaşı en güzel anlatan doğada hayatta kalma üzerine çekilmiş en iyi 10 film.

Listedeki filmler aynı türü içerse de farklı doğa ve hayat koşulları filmleri birbirlerinden ayırmaktadır.Bu anlam da her bir filmi izlerken farklı heyecanlara kapılacağınıza eminim.

1 Into the Wild

Into the Wild

Doğada hayatta kalma filmlerin en iyi örneklerinde Into the Wild, maceracı Christopher McCandless’in gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

Hikaye tam olarak, şehir kalabalığından doğada yalnızlığa kaçma üzerinedir.Üniversiteden başarıyla mezun olan Christopher , mezuniyet günü ailesiyle vakit geçirip, daha sonra ortadan kaybolmuştur.Polisler arabasını ve bir miktar nakit parasını sahilde terk edilmiş olarak bulur.Bu arada Christoper çoktan, nihai durağı Alaska olacak Amerika turuna çıkmıştır.Maceracının son durağına gidene kadar yaşadığı olaylar hikayelenmiştir.

2 The Revenant – Diriliş

The Revenant – Diriliş

Vahşi hayvanlar ve çetin doğa karşısında hayatta kalma üzerine çekilmiş gerçek olaylardan ilham alınan en iyi filmlerden biri The Revenant.Filmin başrollerinde oskar ödüllü Leonardo Dicaprio ve Tom Hardy yer alıyor.

Hugh Glass, kürk satıcılığı yapmak için hayvanları avlayan bir tuzak ustasıdır. Fakat avlandığı bölgelerde hem yerli Kızılderililer hem de Fransız birlikleri bulunmaktadır. Son av sırasında bir boz ayı tarafından ölümcül biçimde yaralanan Glass, ekibi tarafından ihanete uğrar.Artık ağır yaralı olarak tek başınadır.Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen Glass hayata tutunarak, yaralarını iyileştirmeyi başarır.

3 127 Hours – 127 Saat

127 Hours – 127 Saat

En iyi hayatta kalma filmleri arasında ilk sıralarda yer alan 127 Hours, doğa sporcusu Aron Ralston’un yaşanmış gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.Aron’u James Franco canlandırmaktadır.

Dağ sporuyla uğraşan Aron Ralston, uzun zamandır aklında olan Utah yakınlarında, Moab bölgesindeki bir kanyona doğru yola çıkar.Bu maceradan ailesi dahil kimsenin haberi yoktur.Aron, iyi giden tırmanış sırasında talihsiz bir olay yaşayarak büyük bir kaya parçasına sıkışır.Bundan sonrası Aron’un hayatta kalmak için yapacaklarına ve yaşama azmine bağlıdır.

4 Lone Survivor – Son Kalan

Lone Survivor – Son Kalan

Bir askerin hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi anlatan Lone Survivor, yaşanmış gerçek bir olayı konu edinmektedir.Ünlü oyuncu Mark Wahlberg, filmin ana karakterini canlandırmaktadır.

Haziran ayının son haftasında Taliban’ın önemli liderlerinden biri olan Admad Shad’ı ele geçirmek için yapılacak bir operasyon için Marcus Luttrell ve arkadaşlarından bir ekip operasyona çıkar.Shad diri veya ölü ele geçirilmek zorundadır. Operasyona gönderilen askerler her ne kadar kendilerine güvenseler de olaylar planlandığı gibi gitmez.

5 North Face – Kuzey Yamacı

North Face – Kuzey Yamacı

Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerden izlemekten keyif alacağınız dağcılık filmi Nordwand, (North Face), Avrupa’nın en zorlu dağlarından birine tırmanan dağcıların hayat kalma çabalarının gerçek hikayesidir.

1936 yılında Nazi Almanyası propaganda çalışması olarak, Alplerin en tehlikeli dik yamacı olan Nordwand için bir tırmanış düzenler.Dünyanın çeşitli yerlerinden dağcılar organizasyona katılır.Almanya’yı temsil etmek için de Toni Kurz ve Andi Hinterstoisser katılır.Aslında bu iki dağcı gönüllü değillerdir fakat yine de katılırlar.Bu dağ tırmanışı hayatlarına mâl olsa bile.

6 Rescue Dawn

Rescue Dawn

Tutsak savaş pilotunun esaret ve kurtuluşa giden zamanda hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı Rescue Dawn, yaşanmış gerçek bir olaydan alınmıştır.

Amerikan Hava kuvvetlerinde pilot olan Dieter, Vietnam Savaşında uçağının vurularak düşmesi sonucu esir alınıp, bir kampa getirilir. Diter, kampta çeşitli eziyet ve işkencelere maruz kalır.Yaşayabilmesi için tek çaresi başarılı bir kaçış planı oluşturmasına bağlıdır.

7 The Way Back – Özgürlük Yolu

The Way Back – Özgürlük Yolu

Soyvet Rusya’dan kaçış hikayesi olan The Way Back, macera türünde en iyi hayatta kalma filmleri arasında yer almaktadır.Film de Jim Sturgess ve Colin Farrell yer almaktadır.

Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçma planı yapan 3 adam ve daha sonra onlara katılan 4 kişi ve bir genç kızın, 6000 kilometrelik yolu yaya olarak geçmeleri anlatılmaktadır.Bu uzun mesafede acımasız doğa şartları ve iklim sürekli değişmekte, açlık ve insani duygular tetiklenmektedir. Macera dolu yolda her türlü ahlaki ve insani değerler sınanacaktır.

8 Wild – Yaban

Wild – Yaban

Anlık bir kararla, hiç deneyimi olamadan uzun mesafe doğa yürüyüşüne çıkan bir kadının gerçek hikayesinin anlatıldığı Wild, doğada hayatta kalma üzerine en iyi filmlerden biridir.

Cherly Strayed, evliliği sonlanmış ve çok sevdiği annesinin ölümüyle yıkılmıştır. Artık hiç umudu kalmamıştır.Böyle bir dönemde hiç aklında yokken 1500 kilometrelik Pasif yoluna doğru tek başına bir sırt çantası ile maceraya atılır.Zorlu doğa şartlarından hem hayatta kalacak  hem de sorunlarının üstesinden gelmeye çalışacaktır.

9 Everest

Everest


Dağ filmleri sevenlerin mutlaka izlemesi gereken, acımasız Everest’in tepesinde gerçek olaylara dayanan hayatta kalma filmidir.

Rob Hall, Everest’e tırmanmak isteyen profesyonel dağcı olmayan müşterilerine rehberlik eden tur şirketi sahibidir.Zorlu hava şartları gelmeden önceki son tırmanış turunda, tırmanış için hava koşulları uygundur.Ekip 10 mayıs 1996 günü zirvenin son etabını geçeceklerdir.Dünyanın en yüksek tepesinde hava bir anda değişir.Bundan sonra dağcıların hayatta kalmak için amansız bir soğuk ve dağın zorlu şartları ile savaşmaları gerekmektedir.

10  The 33

 The 33

Şili de meydana gelen maden kazasının anlatıldığı The 33, yerin metrelerce altında günlerce kalan madencilerin hayatta kalma mücadelelerinin gerçek öyküsüdür.

Tarihler 10 Aguston 2010’u gösterirken Şili, maden kazası ile sarsılır.İlk belirlemelere göre yerin 700 metre altında 33 maden işçisi mahsur kalmıştır.Medyanın baskısı ile hükümet olaya el atar ve tüm gücü ile madencileri kurtarmaya çalışır.Ne yazık ki Şili bu konu da yetersizdir ve diğer ülkelerden yardım almaları gerekmektedir.

Hayatta kalma üzerine çekilmiş, doğaya karşı yapılan en amansız direnişlerin anlatıldığı en iyi hayatta kalma filmleri listesi burada son bulmuştur.

 

Bunları da beğenebilirsin