En İyi Fantastik Filmler Listesi – Bol Gişeli 18 Fantastik Macera Film Önerileri

Tüm Zamanların En İyi Fantastik Filmleri

348

Tüm zamanların en iyi fantastik filmler listesi işte karşınızda.18 den fazla filmin yer aldığı listede, beğeneceğinizi düşündüğümüz fantastik film önerileri yer almaktadır.

Fantastik filmler her zaman kendine özgü bir izleyici kitlesine sahip olmuştur.Bu izleyiciyi kitlesinin sadakati nedeniyle genelde tek bir film olarak değilde, fantastik film serileri oluşmuştur.

Listede yer alan fantastik filmler imdb puanına göre oluşturulmuştur.Bu türde oldukça fazla film olduğu için listeyi güncel tutmak açısından 2000 yılı üzerindeki filmler seçilmiştir.Puanlama da imdb 7.0 üstü alan filmler ağırlığı oluşturmuştur.

1 Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği

Fantastik film serisi “Yüzüklerin Efendisi”, en iyi fantastik filmler listesinin ilk sırasında yer alıyor.Serinin ilki olan “Yüzük Kardeşliği” adındaki bu bölümü, 2001 yılında gösterime girmiş aksiyon, macera ve fantastik türünde bir filmdir.

Filmin konusu : Yüzyıllar önce üretilmiş olan ve dünyaya kan ve uğursuzluktan başka bir şey getirmeyen yüzüklerin en sonuncusunun ortaya çıkarılması ile yaşananlar filme konu olmaktadır. Amcasının emaneti olan yüzüğün başına neler getirdiğinin farkında olmayan Frodo, büyücü Gandalf’ın söylediklerinden sonra büyük bir endişeye bürünür. Yüzükten ve yüzüğün neden olduğu savaşlardan kurtulmanın tek yolu ise, Sauron’u durdurmak adına bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok etmek adına Mordor’a gidecek olan bir ekip oluşturmaya başlayan Frodo için çok zorlu bir yolculuk başlayacaktır.

Yüzüklerin Efendisi fantastik film serileri içerisinde en popüler olanıdır.Toplamda 3 bölüm olarak vizyona girmiştir.Bölümler sırasıyla, Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve serinin son filmi “Kralın Dönüşü” ile tamamlanmıştır.Distopik dünya filmlerini seviyorsanız, bu filmi sevmemeniz için bir neden yok.

2 Yenilmezler

Yenilmezler

The Avengers, 2012 yılında “Yenilmezler” adıyla gösterime giren bir Amerikan filmidir.En çok hasılat yapan fantastik filmler içerisinde yer almaktadır.

Fantastik, aksiyon, macera ve bilim kurgu türünde bir film olan The Avengers, tüm dünyanın güvenliğinin büyük bir düşman tehdidi ile karşı karşıya kalmasını konu edinmektedir. Uluslararası Barış Örgütünün başında bulunan isim olan Nick Fury, dünyayı tehdit eden bu oluşuma karşı bir ekip kurmak istemektedir. Dünyaya büyük bir tehdit oluşturan bu düşmana karşı Fury, cesur ve zeki kişilerden oluşan bir ekip kurarak, bu tehdidi ortadan kaldırmak için heyecanlı ve maceralı bir aksiyonun içine girmektedir. Fury’nin bu süreçte başından geçen olaylar ve dünyaya yapılan tehdit ile ilgili insanların yaşadıkları film boyunca sürükleyici bir aksiyon şeklinde ele alınmaktadır.

Marvel karakterlerinin bir araya geldiği Avengers, yüksek bütçeli ve bol hasılatlı en iyi fantastik filmler arasında yer almaktadır.Süper kahraman filmlerini seviyorsanız, bu filmi kaçırmayın.

3 Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti

Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti

2003 yılında gösterime giren, Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti filmi, aksiyon, macera ve fantastik türde bir Amerikan yapımı filmdir.

Filmin konusu : Vali Weatherby Swann’ın 12 yaşında olan kızı Elizabeth, Jamaika’ya gerçekleştirdiği gemi yolculuğunda bir gemi enkazını görür. Bu enkazdan Will adında biri kurtulmuştur. Çocuğun boynunda bulunan altın madalyonu gören Elizabeth, çocuğun korsan olduğunu fark eder ve altın madalyonu saklar. Yıllar sonra ünlü korsan Barbossa tarafından kaçırılan Elizabeth, madalyonun gizeminden faydalanacaktır. Elizabeth’in çocukluk arkadaşı olan Will Turner ile korsan Jack Sparrow bir olarak Elizabeth’in bu maceralı kaçırılışında onu kurtarmaya çalışacaktır. Kurtarma mücadelesi hiç umulmadık sürprizleri de beraberinde getirecektir.

Eğer deniz, korsan gibi şeylere ilgi duyuyorsanız, tarihin gördüğü en fantastik korsan Jack Sparrow’un bu harika hikayesini kaçırmayın. Karayip korsanları en iyi fantastik filmler arasında her zaman yer alacak bir seri filmleridir.

4 Demir Adam

Demir Adam

2008 yılında gösterime giren Iron Man, Amerikan yapımı bir aksiyon bilimkurgu filmidir.

Filmin konusu: Mühendislik alanında eşsiz bir zekaya sahip olan Tony Stark, aynı zamanda çapkın bir erkektir. Teknolojik olarak eşsiz silahlar ve füzeler üreten Tony, Afganistan’da füze tanıtımı sırasında yaralanarak esir düşer. Tony’i kaçıran kişiler, ondan kendileri için bir füze tasarlamasını ister. Füze yerine zırhlı bir giysi yapan Tony, bu şekilde kaçmayı planlamaktadır. Hayatında işinin yanında kadınlara da büyük yer ayıran Tony, artık hiç yaşamadığı ve kendini oldukça kötü hissetmesine neden olan bir tutsaklık içindedir. Tony’in kaçış planları ve içinde bulunduğu durumun üstesinden gelme çabaları, heyecanlı bir aksiyon şeklinde film boyunca izleyenlere sunulmaktadır.

Fantastik filmler listesi içerisinde bir kaç defa karşılaşacağımız gibi Demir Adam’da bir Marvel süper kahraman hikayesidir.Bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız, en iyisine mutlaka bir şans verin.

5 Hobit: Beklenmeyen Yolculuk

Hobit: Beklenmeyen Yolculuk

Üç bölümden oluşan Hobbit macerasının ilk bölümü olan The Hobbit An Unexpected Journey filmi, Bilbo Baggins’in gençliğini konu alan fantastik macera tarzında bir filmdir.

Filmin konusu: Huzurlu bir şekilde The Shire’da yaşayan Bilbo, büyücü Gandalf’ın esrarengiz bir şekilde ortaya çıkması sonucunda kendini, ünlü savaşçı Thorin’in yönettiği 13 cüceden oluşan grubun içinde bulur. Hayatı, bu gruba girmesi ile baştan sona değişen Bilbo’nun başından geçen olaylar, her zamanki fantastikliği ile macera dolu bir şekilde filme konu olmaktadır. Bilbo bu macerasında, Ejderha Smaug’un geçmişte cücelerin altınlarını çalmasına karşın, o altınları 13 cüce ile birlikte olarak ve savaşarak geri almaya çalışacaktır.

Yüzüklerin Efendisi serisinin yazarı J.R.R. Tolkien’in bu fantastik serüvenin ilk hikayesi olan Hobit’i sinemaya uyarlamak yine Peter Jackson’a düştü.Eğer Yüzüklerin Efendisi filmi sevdiyseniz, bu fanastastik film serisini de seveceğinize eminim.

6 300 Spartalı

300 Spartalı

Tarihi bir savaş filmi olan 300 Spartalı, aksiyon türünde bir filmdir. 2007 yılında gösterime giren 300 Spartalı, Amerika yapımı bir filmdir.Kaliteli savaş sahneleri geçen fantastik film önerileri arasında yer almaktadır.

Filmin konusu : Çok güçlü bir ordu ile karşı karşıya kalan Sparta Kralı, bu düşmanla savaşabilmek adına cesur ve savaşçı karakterli 300 Spartalıyı bir araya getirmeye karar verir. İyi bir savaşçıda olması gereken tüm özelliklere sahip 300 Spartalı asker, Perslilerle savaşmak için hazır olarak beklemektedir. Bu süreçte konseyin savaşmama kararı alması ile de mücadele etmek zorunda kalan askerleri, çok çetin ve zorlu bir savaş süreci beklemektedir. Filme konu olan 300 Spartalı ve onların savaş mücadeleleri tarihi bir aksiyon olarak izleyenlere sunulmaktadır.

Fantastik bir dünya da geçen savaş filmi izlemek ister misiniz? 300 Spartalı tüm zamanların en iyi fantastik savaş filmidir.

7 Thor

Thor

2013 yılında gösterime giren Thor, aksiyon, fantastik ve macera türünde bir Amerikan filmidir.

Filmin özeti: Daha önceki ilk filmde babası tarafından tüm güçleri elinden alınan ve sürülen Thor, yenilmezliğinin anahtarı olan çekici yeni baştan kullanmaya ve böylelikle hüküm sürdüğü Asgard’a geri dönmeye karar verir. Bu yolcuğunda Thor, Dark Elves’e ait güçlerle savaşmak zorundadır. Dünyayı karanlığa gömme hedefinde olan bu güçler ile Thor, amansız bir mücadeleye başlar. Düşmanlara karşı olan bu savaşında Thor, dünyalı olan Jane Foster ile bir araya gelecektir. Thor, bu süreçte dünyalı sevdiklerini kurtarmak için birçok şeyden fedakarlık yapmak zorunda kalacaktır. Thor’un bu süreçteki azmi ve serüveni, filmin konusunu oluşturan temel noktalardır.

Fantastik filmler konusunda oldukça cesur olan Marvel, bu defa bir diğer süper kahramanı olan Thor’u hikayeye dönüştürüyor.Marvel’in süper kahramanlarını seviyorsanız, bu filmi kaçırmayın.

8 Çelik Adam

Çelik Adam

2013 ABD yapımı bir film olan Man of Steel, aksiyon, macera ve fantastik türde bir filmdir.

Sinema tarihinin en güçlü kahramanlarından biri olan Superman’in geçmişi filmin konusunu oluşturmaktadır. Superman’in geçmişi incelenerek, onun hayatına çok farklı bir pencereden bakılması filmin ana konusunu oluşturmaktadır. Superman’in nereden geldiği ve geçmişi film boyunca incelenmektedir. Okul servisinin kaza geçirerek nehre yuvarlanması sonrası kahramanımız Clark, kendine özgü güçleri sayesinde tüm öğrencileri kurtarır. Böylelikle diğer çocuklardan farklı olduğu ortaya çıkan Clark, kendi dünyasını keşfetmek adına bir dizi karar alır. Clark, bir yandan kendi dünyasını geçmişi ile birlikte irdelerken, tüm insanlar adına da bir umut olacaktır.

Her ne kadar filmin ismi farklı olsa da, Çelik Adam aslında gelmiş geçmiş en popüler süper kahraman olan Superman’in kendisinden başkası değil.Alışılmış Superman filmlerinden farklı olan bu fantastik filmi kaçırmayın.

9 Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

“Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” adıyla 2010 yılında gösterime giren film, animasyon dalında bir Amerikan yapımı filmdir.

Filmin konusu: Berk Adasına yerleşen ejderhalar, ada sakinleri tarafından hiç sevilmemektedir. Ejderhalar, ada sakinlerinin hayvanlarını ve mallarını talan etmişlerdir. Bu nedenle ada sakinleri bu ejderhaları yok etmeyi planlamaktadır. Bölgede, yetişkin olan her erkek bir ejderha öldürmek zorundadır. Köyde yaşayan ve garip davranışlar sergileyen Hiccup, ejderha avlamak için bir silah icat eder. İcat ettiği bu silahla bir ejderha öldürmeye çalışan Hiccup, ejderhayı öldüremez ve onu ormana götürür. Bu dakikadan sonra filmin ana konusu olan Hiccup ile ejderha arasında başlayan sıkı dostluk, film boyunca samimi bir şekilde işlenmektedir.

Fantastik türünde başarılı bir animasyon filmi olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, çocuklarınızla izleyebileceğiniz keyifli bir yapım.Animasyon filmleri listesi hazır, göz atabilirsiniz.

10 Pan’ın Labirenti

Pan’ın Labirenti

Fantastik ve korku türünde bir film olan El Laberinto Del Fauno, İspanya- Meksika ortak yapımı bir filmdir.

Filmin konusu : İspanya’da faşist bir yönetimin hüküm sürdüğü yıllarda, Ofelia adındaki genç bir kız sadist babasının çevresindeki insanlara yaptıklarını görerek büyümektedir. Ofelia, bu acı dolu dünyadan, kendi hayal gücü ile uzaklaşmaya çalışır. Çocukların gözlerinde savaşın ne kadar acı verici bir olay olduğunu, şiddetin ne kadar dayanılmaz olduğunu film gözler önüne sermektedir. Bu acı dolu dünyadan sadece hayal gücü ile kurtulabilen Ofelia’nın hayatı ve yaşadıkları, filmin ana konusunu oluşturmaktadır. Ofelia’nın bu hayatı gerilimli ve heyecanlı bir konu olarak film boyunca işlenmektedir.

Oscar ödüllü en iyi fantastik filmlerden Pan’ın Labirenti, sizi alışık olmadığınız bir masalın içerisine çekecek.İspanyol sinemasından fantastik film önerileri arasında ilk sıradır.

11 Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı

2002 yılında gösterime giren Harry Potter ve Felsefe Taşı filmi, fantastik film serileri arasında en fazla konuşulan ve en çok hayran kitlesine sahip filmlerden.

Filmin konusu : Ailesini şüpheli bir kaza sonucunda kaybeden Harry Potter, hayatta olan tek akrabası teyzesinin yanına yerleşmek zorundadır. Arası teyzesi ile hiç de iyi olmayan Harry Potter, ilgisiz ve kötü bir şekilde büyütülür. Harry’nin yetenekleri ve hayallerinin ortaya çıkması sonucunda Harry, Hogwarts büyücülük okulundan davet alır. Bu aşamadan sonra Harry, ailesin kaybetmesine neden olan şüpheli kazaya neden olan kişileri bulmak ve onları cezalandırmak amacındadır. Bu amacı doğrultusunda Harry’nin başından geçen fantastik ve aksiyon dolu olaylar, film boyunca heyecanlı ve sürükleyici bir şekilde izleyenlere sunulmaktadır.

Harry Potter serisi, bir dönemin çocuklarına oldukça farklı bir hayal gücü aşılamayı başarmış, efsaneler arasında yer almayı hak etmiş bir yapım.Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri içerisinde üst sırlarda her zaman yer alacak olan bu filmi izlemediyseniz, mutlaka izleyin.

12 Ted – Ayı Teddy

Ted – Ayı Teddy

2012 yılında gösterime giren film, Amerika yapımı komedi fantastik türünün en başarılı filmleri arasında yer almaktadır.Komedi odaklı fantastik film önerileri bekleyenler için en iyi seçim.

Filmin konusu: Henüz 8 yaşında olan John, bir Noel akşamında sahip olduğu oyuncak ayının canlanmasını ve onunla arkadaşlık etmesini dileyerek uyur. Sabah uyandığında ise oyuncak ayısı Ted, konuşan canlı bir ayıya dönüşmüştür. Uzun yıllar birlikte yaşayan Ted ve John arasında kıskançlık başlar. John’u kimse ile paylaşmak istemeyen Ted, John’un sevgilisini bile kıskanmaya başlar. Sevgilisi ile olan yaşantısına devam etmek isteyen John ise, Ted ile yollarını ayırmaktan başla çare bulamaz. 30 yıla yakın sürdürdükleri bu dostluk, Ted’in kıskançlıkları nedeniyle içinden çıkılmaz bir hale bürünmüştür. John ile Ted’in bu dostlukları film boyunca samimi bir şekilde işlenmektedir.

Fantastik komedi filmleri ile karşılaşmayalı uzun zaman olmuştu.Bu 2 filmlik seri, sizi hem güldürecek hem de çocukluğumuzun en fantastik düşü olan oyuncakların konuşması dilediğimiz o günlere götürecek.

13 Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button’ın tuhaf hikayesi adıyla 2009 yılında gösterime giren film, dram, romantik fantastik film türünün başarılı yapımlarında.

Filmde, 80’li yaşlarında doğarak geriye doğru yaşamını sürdüren Benjamin Button’ın hikayesi anlatılmaktadır. I. Dünya Savaşı sırasında saatçilik ile uğraşan bir adam, oğlunu bu süreçte kaybeder. Aynı zamanda kör biri olan bu saatçi, tren istasyonu için ürettiği bir saati geriye doğru çalıştırır. Bunu yaparken, gidenlerin geri dönmesi umudunu taşıyan saatçi, bir mucizeye imza atmıştır. Savaşın sonlandığı gün doğan Benjamin Button, hayatını terse doğru yaşamaya başlar ve yaşlı biri olarak doğarak bebekliğine kadar yaşamaya devam eder. Benjamin Button’un yaşlı doğumundan bebekliğine kadar olan yaşamı filme konu olmaktadır.

Sıra dışı hikayesi ile yayınladığı yılda oldukça ses getiren bu fantastik film, sizi hemen içerisine almayı başaracak.

14 Pi’nin Yaşamı

Pi’nin Yaşamı

2012 yılında gösterime giren Pi’nin Yaşamı, macera ve dram dalında son yılların en iyi fantastik macera filmleri arasında yer alıyor.

Filmin konusu: Hindistan’dan Kanada’ya giden bir geminin batması ile başlayan film, Pasifik Okyanusu’nun ortasında bir filika ve hayvanlarla hayatta kalma mücadelesi veren Pi adındaki Hintli gencin hikayesini konu alıyor. Pi ile birlikte sırtlan, zebra, orangutan, Richard Parker adındaki Bengal Kaplanı da geminin batması sonrası hayatta kalmayı başarmıştır. Pi, hayatta kalabilmek adına zekasını ve hayvan bilimine karşı olan bilgisini kullanmak zorundadır. Bengal Kaplanına yem olmamak ve hayatta kalmak adına, onunla olan iletişimini kuvvetlendirmelidir. Pi’nin okyanus ortasında hayvanlarla birlikte büyük bir kaplana karşı hayatta kalma mücadelesi, oldukça sıcak ilişkilere dönüşecektir.

Çocukların hayal dünyası gibi sihirli bir öyküyü anlatan film, macera ve fantastik film sevenlerin kaçırmaması gereken yapımlardan.

15 Doktor Strange

Doktor Strange

Fantastik macera dalında bir film olan Doctor Strange, 2016 yılında gösterime girmiş bir Amerikan filmidir.

Filmin konusu : Alanında son derece başarılı bir cerrah olan Stephen Vincent Strange, başına gelen kaza nedeniyle ellerindeki sinirlerin hasar görmesi sonucu işini yapamaz hale gelmiştir. Bu süreçte Strange, Tibet’te her hastalığa deva olan bir büyücünün yaşadığını öğrenir. Tibet’e gitme kararı alan Strange, Tibet’te başına geleceklerden habersizdir. Filmin ana konusunu ise, Strange’in Tibet’e gittikten sonra başına gelen hiç umulmadık olaylar oluşturmaktadır. Tekrar eski sağlığına dönebilmek adına bir umutla Tibet’e giden Strange’in, Tibet’te başına gelen olaylar, onun hayatını hiç beklemediği şekilde değiştirecektir. Strange’in Tibet maceraları fantastik bir şekilde aktarılmaktadır.

Mistik bir dünyanın kapılarını aralayan Doctor Strange, meşhur dedektif Sherlock’ı canlandıran Benedict Cumberbatch’in üstün rol kabiliyeti ile izlenmesi önerilen fantastik filmler arasında yer alıyor.

16 Wonder Woman

Wonder Woman

Aksiyon, macera ve fantastik türde bir film olan Wonder Woman, 2017 yılında gösterime giren Amerikan yapımı bir filmdir.

Filmin konusu: Wonder Woman namı ile tanınan Amazonların Prensesi Diana Price, dünyayı keşfetme arzusu içindedir. Bu düşüncesini hayata geçirmek isteyen Wonder Woman, tropik ülkesini geride bırakarak, dünyaya gelir. Doğaüstü yetenekleri ve herkesten farklı bir zekası olan Wonder Woman’ın bu hayalini gerçekleştirmesi sırasında yaşadıkları ve başından geçen olaylar filme konu olmuştur. İlkel toprakları Amazon’dan ayrılan Wonder Woman, hiç bilmediği ve daha önce hiç görmediği medeniyetle karşılaşacaktır. Bu durum karşısında Wonder Woman’ın başından hiç beklemediği olaylar geçecektir. Tüm bu olay aksiyonlu ve fantastik bir şekilde filmde anlatılmaktadır.

Kadın kahraman karakterinin fazla olmadığı film sektöründe, Wonder Woman büyük bir hasılat elde etmeyi başarmıştır.Siz de erkek kahraman hikayelerinden sıkıldıysanız, bu alternatif kahraman içeren fantastik filmi izleyebilirsiniz

17 Alacakaranlık

Alacakaranlık

Romantik fantastik film serisi Twilight, 2009 yılında vizyona girmiş ve Türkçe’ye “Alacakaranlık” adıyla çevrilmiş bir Amerikan filmidir.

Filmin konusu : Annesi ile beraber yaşayan ergen yaşlarındaki Isabella, isyankar bir gençtir. Annesi başka biriyle evlenen Isabella, babasının yanına yerleşir. Bu kasabada Edward adında gizemli genç bir çocuk yaşamaktadır. Edward’ın ailesi, uzun yıllardır süre gelen vampir soylarını saklamaktadır. İnsanlara zararı olmayan bu aile mensuplarından olan Edward, okulda Isabella ile tanışır. Edward’ın vampir olduğunu öğrenmesine rağmen ona olan sevgisinden vazgeçmeyen Isabella ile Edward arasında ilginç bir ilişki başlamıştır. Edward’ın ailesinin düşmanlarının Isabella’yı hedef alması ile çok farklı hikayeler ile karşı karşıya kalan ikilinin maceraları filmin ana konusunu oluşturmaktadır.

Her ne kadar imdb puanlamasında cömert davranılmamış olsa da, Alacakaranlık serisi fantastik ve romantik film türleri arasında büyük bir izleyici kitlesine erişmiştir.İlk filmden sonra bir yıl arayla 4 devam filmi daha vardır.

18 Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunur ?

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunur ?

Fantastik macera filmi olan Fantastic Beasts and Where to Find Them, 2016 yılında gösterime giren Amerikan ve İngiliz ortak yapımı bir filmdir.

Fantastik yaratıklar ile ilgili kitap yazan bir yazarın gezi notlarını olarak sunulan film, Harry Potter’ın bu kitabı okumasından 70 yıl önce kitabı yazmış olan Newt Scamander’in New York’ta yaşadığı maceraları konu alıyor. Newt Scamander, film boyunca cadılar ve büyücüler ile ilgili bir savaş halindedir. Cadıların ve büyücülerin tehlikeli kişiler olduğunu savunan Newt Scamander, örgüt lideri Mary Lou Barebone ile tanışır. Bu tanışma sonrası cadılar ve büyücüler ile ilgili savaşı çok daha farklı bir hal alacaktır.

Listedeki diğer filmlere göre yeterince ses getirmemiş olsa da, macera odaklı fantastik filmleri seviyorsanız, bu filmi izleme listenize almanızı öneririm.

Bunları da beğenebilirsin