En İyi Animasyon Filmleri Listesi – Animasyon Çizgi Film Önerisi 2018

242

Tüm zamanların en iyi animasyon filmleri listesi ile yine karşınızdayız.Ailecek çocuklarınızla keyifli bir vakit geçirmek için izleyebileceğiniz animasyon çizgi filmlerini kaçırmamanızı öneririm.

Animasyon çizgi filmler genelde çocuklara hitap etse de, yetişkinlerin de gayet keyifle izleyebileceği bir türdür.Özellikle küçük yaştaki çocuklarınızla birlikte bir şeyler yapmak istiyorsanız, bu liste tam aradığınız şeydir.

Listede yer alan animasyon filmleri imdb puanına göre oluşturulmuştur.Liste ağırlıklı olarak 2000 yılı üzerindeki yapımları içermektedir.Bazı animasyon çizgi filmleri seri şeklinde olduğu için 2000 öncesi olan çizgi filmlerde yer almaktadır..Puanlama da imdb 7.0 üstü alan filmler ağırlığı oluşturmuştur.

1 Finding Nemo – Kayıp Balık Nemo

Finding Nemo – Kayıp Balık Nemo

Küçük bir palyaço balığının başından geçen maceraların aktarıldığı Finding Nemo – Kayıp Balık Nemo animasyon filmi, çocukların ve büyüklerin çok büyük bir beğenisini ile karşılaşmıştı. Ailesini kaybeden Nemo adındaki küçük balığın, babasını bulmak için gösterdiği mücadele, arkadaşları ile olan ilişkisi, yer yer duygusal, yer yer komik bir şekilde başından geçen maceraların yansıtıldığı animasyon filmi, tüm zamanların en çok beğenilen yapımları arasında yer alıyor. İlk dakikasından itibaren izleyiciyi etkisi altına almayı başaran animasyon yapım, her yaştan izleyici tarafından unutulmaz klasik filmler arasında sokulması ile tanınıyor. Filmde işlenen konunun orijinal olması, daha önce her hangi bir animasyon filminde su altı yaşantısının bu derece canlı bir şekilde aktarılmaması da filmi eşsiz kılan özelliklerden oluyor.

Kayıp Balık Nemo tüm zamanların en iyi animasyon filmi olarak gösteriliyor.

2 Up – Yukarı Bak

Up – Yukarı Bak

Ülkemizde Yukarı Bak adıyla vizyona giren animasyon filmi, her yaştan izleyicinin büyük bir ilgisi ile karşılaşan yapımlardan biri olmayı başarıyor. Filmde küçük ve inatçı bir çocuk ile yaşlı ve yalnız bir adamın sürükleyici maceraları anlatılıyor. Eşini kaybettikten sonra yalnız yaşayama alışan yaşlı adam, komşusu olan yaramaz bir küçük çocuk ile istemeden de olsa enteresan bir yolculuğa çıkıyor. Filmin büyük bir bölümünde bu yolculuk esnasında başlarından geçen enteresan olaylar aktarılıyor. Aksi ve huysuz bir ihtiyar olan yaşlı adam, bir süre sonra sevimli ve yaramaz çocuk ile arasında müthiş bir duygusal bağın kurulduğunun farkına varıyor. Sonrasında çocuğu ne pahasına olursa olsun korumaya karar veriyor.

3 Toy Story – Oyuncak Hikayesi

Toy Story – Oyuncak Hikayesi

Oyuncak koleksiyonu yapmaktan hoşlanan ve sahip olduğu oyuncaklara müthiş bir değer veren Andy isimli bir çocuğun ve sahip olduğu oyuncakların hikâyesinin anlatıldığı Toy Story filmi, ülkemizde Oyuncak Hikâyesi adı altında vizyona girmişti. Oyuncak koleksiyoncusu Andy yanlarında olmadığında; Kovboy oyuncak Woody’nin liderliğinde canlanan bütün oyuncaklar, animasyon filminin ana konusunu oluşturuyor. Oyuncakların başlarından geçen olayların anlatıldığı bu enteresan konulu yapımda, oyuncaklar arasındaki çekişmeli mücadeleye vurgu yapılıyor. Bütün bu olan bitenden habersiz olan Andy, koleksiyonuna istemeden de olsa kattığı yeni oyuncak ile işlerin çok daha karmaşık bir hal almasını sağlıyor. Her yaştan izleyiciye hitap eden konusu ile dikkat çeken animasyon yapım, en sevilen filmler arasında yer alıyor.

Oyuncak hikayesi en iyi animasyon filmlerinden biri olduğunu devam filmlerinin sürekli artan izleyici kitlesi ile kanıtlamıştır.

4 Monster, Inc. – Sevimli Canavarlar

Monster, Inc. – Sevimli Canavarlar

2002 yılında vizyona giren animasyon çizgi filmi Monster, Inc. Ülkemizde sevimli canavarlar adı ile tanınıyor. İnsanlara ihtiyaç duyan canavarların ilginç hikayesinin aktarıldığı bu filmde, canavarlarla insanların karşılaşması sonucu ortaya çıkan heyecanlı ve komik maceralar anlatılıyor. Canavarların dünyasında hayatta kalınabilmesi için insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü canavar dünyasında hayatta kalmak için yapılması gereken tek şey, insanları korkutmaktır. İnsanların karşısına çıkan canavarlar, korkan insanların attığı çığlıktan adeta beslenmektedir. Fakat bir gün istedikleri etkiyi yaratamadıkları küçük bir kıs çocuğu ile karşılaşırlar. Çocukta istedikleri etkiyi bırakamayan canavarları birden bir korku ve telaş sarar. Bundan sonra bütün insanların aynı şekilde kendilerinden korkmayacağını düşünmeye başlarlar.

5 The Incredibles – İnanılmaz Aile

The Incredibles – İnanılmaz Aile

Dünyaca ünlü bir süper kahraman animasyon karakteri olan Mr Incredible adlı Bob Parr’ın maceralarının anlatıldığı bu animasyon filmi, ülkemizde inanılmaz aile adı ile tanınıyor. Süper kahraman The Incredible, kötülüklerle mücadele eden, ailesi ile yeteri kadar vakit geçirmediğini düşünen bir süper kahramandır. Kahramanımız sonunda emekli olup daha sakin bir hayat yaşamak ve ailesine daha fazla zaman ayırmak ister. Bir gün bu isteklerine kavuşur. Artık sıradan bir aile babası ve çalışan bir personeldir. Fakat aradan çok geçmeden bu sakin hayatın hiç de kendisine uygun olmadığını fark eder. Eski hareketli günlerini çok özlemeye başlar. Sonunda bu hayatın kendisine uygun olmadığına karar verir ve maceraya atılır.

6 Ratatouille – Ratatuy

Ratatouille – Ratatuy

Sevimli ve şişman bir farenin maceraların anlatıldığı Ratatouille, ülkemizde Ratatuy adı ile tanınıyor. Son derece eğlenceli bu animasyon filminde, yaramaz bir farenin aşçı olma macerası anlatılıyor. Şişman faremiz en büyük hayali olan aşçılığı yapabilmek için Paris’e gitmeye karar verir. Başından geçen talihsiz bir olay sonrası da kendisini Paris’in en meşhur restoranının kanalizasyonunda bulur. Artık restorana ulaşabilmek için büyük bir mücadele sergilemesi gerekmektedir. Macera da bu aşamadan sonra başlar. Giriştiği büyük mücadele sonrası restoranın mutfağına ulaşan fare, artık en büyük hayalini gerçekleştirebilecektir. Aşçı olmak için yanıp tutuşan minik fare bundan sonra karşısına çıkan bir sürü zorlukla mücadele edip mesleğini icra etmek zorundadır.

7 Shrek

Shrek

Son derece ürkütücü ve devasa görünüme sahip olan Shrek için en son söylenecek şey yakışıklı veya sevimlidir. Fakat buna rağmen bu korkutucu ve çirkin devin müthiş derecede iyi bir kalbi, eğlenceli bir karakteri vardır. Kendisine hiç benzemeyen dünya güzeli bir prenses olan Fiona ile yolları kesişen Shrek, artık müthiş bir aşkın içerisinde kıvranmaktadır. İşin ilgin yanı; dünya güzeli bir prenses olan Fiona da bu çirkin deve karşı bir şeyler hissetmektedir. Bundan sonra iki aşığın ailelerini ikna etme çabaları, arkadaşları ile olan maceraları gibi heyecanlı konular izleyiciyi beklemektedir. Devam serileri de çekilen bu animasyon, şimdiden kendi kategorisinde bir klasik haline gelmeyi başarıyor.

8 Inside Out – Ters Yüz

Inside Out – Ters Yüz

Küçük bir çocuğun başından geçen maceraların anlatıldığı ters yüz adlı animasyon filminde, babası küçük bir kasabadan büyük bir şehirde iş bulması sonucu ailece taşınmak zorunda kalan Küçük Riley’nin başından geçenler aktarılıyor. Küçük bir şehirden büyük şehre göç etmenin bütün zorluklarını yaşayan Riley, yeni ev, yeni okul ve yeni arkadaşlar ile anlaşabilecek ve onlara alışabilecek midir? Küçük çocuğun zihninde bulunan duyguların da somut olarak resmedildiği filmde, bu duyguların (neşe, korku, öfke, nefret, üzüntü) birbiri ile çatışması da işleniyor. Riley en sevdiği duygu olan neşeyi sürekli olarak ön plana çıkarmak ister fakat zihnindeki diğer duygular neşeyi oldukça fazla zorlamaya başlamışlardır.

Son yıllarda çıkan en iyi animasyon çizgi filmlerinden biri olarak gösterilen Ters Yüz, ailecek izlenebilecek en keyifli çizgi filmlerinden biridir.

9 Frozen – Karlar Ülkesi

Frozen – Karlar Ülkesi

Son yılların en çok beğenilen animasyon filmlerinden biri olan Frozen, ülkemizde karlar ülkesi adı ile tanınıyor. Filmde Elsa adındaki doğaüstü güçleri olan küçük bir kız çocuğunun maceraları anlatılıyor. Tabi Elsa film boyunca zamanla büyüyor. Kar ve buz kraliçesi Elsa, bir gün kız kardeşi ile oynarken ona istemeden de olsa özel güçleri nedeni ile fiziksel bir zarar verir. Bu günden sonra Elsa ve kız kardeşi arasındaki ilişki asla eskisi gibi olmayacaktır. Son zamanların en çok beğenilen bu animasyon filmi, o kadar büyük bir yankı uyandırmıştı ki, kısa bir süre sonra filmin iki tane daha devam bölümü çekişmiştir. Elsa’nın, yani karlar kraliçesinin maceraları her yaştan insan için ilgi kaynağı olmayı başarıyor.

10 Despicable Me – Çılgın Hırsız

Despicable Me – Çılgın Hırsız

Kötü kalpli Gru adındaki adamın en büyük hayali Ay’ı çalmaktır. Yaşadığı sessiz sakin ve mutlu insanların bulunduğu yerdeki tek olumsuz kişi bu Gru adındaki adamdır. Bu kötü kalpli ve çılgın adam, küçük köleleri ile enteresan hedefini gerçekleştirmek istemektedir. Dünyanın uydusunu çalmayı kafasına koyan bu enteresan adamın yolu, üç küçük yetim olan Margo, Edith ve Agnes ile kesişir. Tüm dünyanın kaderini kökünden değiştirmek üzere olan bu adam ile üç küçük yetim arasında ortak ve ilginç bir özellik ortaya çıkar. Bu adam üç küçüğün babası olabilir. Bundan sonra bu dört kişi arasında enteresan ve macera dolu hikaye başlar. Baştan sona sürükleyici olan animasyon, her yaştan izleyicinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

11 Ice Age – Buz Devri

Ice Age – Buz Devri

Tüm zamanların en çok sevilen ve en çok hasılat yapan animasyon filmlerinden biri olan Ice Age, ülkemizde Buz Devri adı ile tanınıyor. Çok eski zamanlarda yaşamış tarih öncesi hayvanların maceralarının anlatıldığı filmde, başkarakterler kadar yan karakterler de çok büyük bir ilgi görüyor. Filmde bir erkek ve dişi mamutun, buz tutan yaşam alanlarından daha sıcak topraklara beraberlerindeki arkadaşları ile göç etmesi anlatılıyor. Bazı hayvanların yol boyunca karşılaştıkları birçok zorluk ve macera dolu olaylar eğlenceli bir dille anlatılıyor. Kaplan ve diğer hayvanların da katıldığı bu tehlikeli yolculuk sonucunda sıcak topraklara ulaşmak ve donan yaşam alanlarından kurtulmak hiç de kolay olmayacaktır.

12 Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008 yılında vizyona giren Kung Fu Panda, en sevilen animasyon filmlerinden biri olmayı başarmıştır. Kung fu sporunun bağımlısı olan panda Po, yaşadığı Huzur Vadisinde, dövüşçü kar leoparı Tai Lung ile karşılaşıp onu yenmek istemektedir. Dış görünüşü sebebi ile kungfu konusunda Po’nun asla başarılı olamayacağını savunan birçok kişi vardır. Sakar ve şişman bir panda olan Po’nun, Tai Lung karşısında hiçbir şansı olmadığı düşünülmektedir. Fakat Po; aldığı dersler ve sıkı eğitim sayesinde, kendisine inandığı takdirde herkesi yeneceğini düşünmektedir. Bu sevimli hayvanın giriştiği mücadeleyi son derece eğlenceli bir dille anlatan Kung fu panda filmi, küçük büyük her yaştan izleyici tarafından çok büyük bir beğeni ile karşılaşıyor.

13 Zootopia – Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Zootopia – Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Son derece ilgi çekici konusu ile oldukça sevilen bir animasyon filmi olan Zootopia, ülkemizde Hayvanlar Şehri adı ile tanınıyor. Gelişmiş ve zeki hayvanların yaşadığı Zootropolis adındaki şehirde tıpkı insanlar gibi yaşayan her türlü hayvan, teknolojik aletleri de kullanabilmektedir. Her boydan ve her yapıdan hayvanın yaşadığı bu şehirde, bütün tezatlar bir arada barınabilmektedir. Fakat bir gün bu huzuru bozan polisiye bir vaka gerçekleşir. Yaşanan polisiye olayı çözmek için Zootropolis’e gelen polis memuru Nick Wilde ve Judy Hopps ise mizaçları birbirine hiç uymayan iki farklı polis memurudur. Burada yaşanan gizemli olayı çözmek için, bu birbirine hiç benzemeyen iki farklı karakter beraber çalışmak zorundadır.

14 Tangled – Karmakarışık

Tangled – Karmakarışık

Temel olarak dünyaca ünlü Rapunzel masalından etkilenen ve masalı farklı versiyonları ile animasyon dünyasına aktaran Tangled filmi, ülkemizde Karmakarışık adın ile tanınıyor. Flynn Rider adlı enteresan bir karakter, tüm ilgi çekici yapısı ve kişiliği ile maceradan maceraya atılmaktadır. Bir gün saçları metrelerle ifade edilen uzun sarı saçlı Rapunzel ile yolları kesişir. Masaldan farklı olarak pek masum bir kız olmayan Rapunzel, yaşadığı kulede hırsız Rider’ı esir alır ve onu bir anlaşma yapmaya zorlar. Artık Flynn Rider Rapunzel için çalışmaktadır. Bundan sonra bu enteresan ikili, en az kendileri kadar enteresan hayvanlarla birlikte nefes kesici çeşitli maceralara atılırlar. Macerada birçok tehlikeli haydut hayvanda bulunmaktadır.

15 Big Hero 6 – 6 Süper Kahraman

Big Hero 6 – 6 Süper Kahraman

Son derece yetenekli ve zeki olan Hiro Hamada adındaki robot tasarımcısı genç, bir çetenin elinde zorla tutulmaktadır. Bu süper zeki ve yetenekli gencin kendileri için çalışmasını isteyen suç örgütü, son derece tehlikeli bir plan yapmaktadır. Hiro; kendisi gibi zeki olan arkadaşları Baymax ve Gogo Tamaga ile bu suç örgütünün hain planını engellemeye çalışacaktır. Zamanlar aralarına No-ginger, Honey lemon ve Fred’in de katılımı ile müthiş bir 6 kişilik kahraman topluluğu meydana gelmiştir. Ortaya çıkan bu süper zeki ve yetenekli 6 kişilik kahraman topluluğu ile yasa dışı suç örgütü amansız bir mücadeleye başlar. Mücadele sonucunda ne olacağı, hangi tarafın kazanacağı ya da kaybedeceği merak uyandırıyor.

16 Brave – Cesur

Brave – Cesur

Bir kral ve kraliçenin kızı olan Merida, annesi ve babasına hiç benzemeyen, ele avuca sığmayan yaramaz ve cesur bir kız çocuğudur. Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un kızı olan bu kızıl saçlı afacan, ülkenin aristokrasi kurallarını da hiçe saymaktadır. Bu durum çevresindeki birçok soylunun hoşuna gitmeyecektir. Kendisinden hoşlanmayanların çeşitli tuzakları ile mücadele etmek zorunda kalan Merida, aynı zamanda cesur olduğu kadar da yetenekli bir okçudur. Lord MacGuffin ve Lord Macintosh ile Lord Dingwall bu ele avuca sığmaz sevimli ama soyluların hoşuna gitmeyen kızla uğraşmaya başlarlar. Merida; bir gün büyücü bir bilge kadından yardım ister, bilge kadın ise kıza yapılan lanetten bahsederek işleri daha da karmaşık bir hale getirir.

17 Wreck-It Ralph – Oyunbozan Ralph

Wreck-It Ralph – Oyunbozan Ralph

Bir atari oyununun içerisinde yaşayan ve bu oyunun kahramanlarından biri olan Ralph, zamanla yaptığı işten sıkılmaya başlar. Bu oyunda kötü adam rolünde olan Ralph, yapılan binaları yıkan sevilmeyen bir karakter olmaktan çok sıkılmıştır. Yıktığı binaları tamir eden oyunun iyi adamı olan Felix’in de gölgesinde kalmaktan artık sıkılan kahramanımız, ataride yer alan başka oyunlara da girip çıkmaya başlar. Bu enteresan yolculuklarından birinde, tehlikeli bir atari oyununun kötü karakterini yanlışlıkla serbest bırakır. Ralph sebep olduğu bu korkunç durumdan herkesi kurtarma görevini üstlenir. Oyunun içinde Ralph ve kötü adamın amansız mücadelesi başlamıştır. Sugar Rush oyununda Ralph ve kötü karakterin mücadelesi ekranlara yansıtılıyor.

Ülkemizde yeterli ilgiyi ve tanınmışlığı olmasa da dünya genelinde elde ettiği başarı ile tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

18 Madacascar – Madagaskar

Madacascar – Madagaskar

Amerika’da büyük bir şehirde hayvanat bahçesinde yaşayan aslan Alex, zürafa Melman, zebra Marty ve su aygırı Gloria, yaşadıkları hayvanat bahçesinden kaçarak bir şekilde hepsinin doğal toprakları olan Madagaskar’a ulaşması ile maceralar başlıyor. Bu hayvanların hem birbirleriyle olan ilişkileri hem de yeni yerleştikleri ve daha önce hiç girmedikleri vahşi ortama ayak uydurma çabalarının anlatıldığı animasyon filmi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son derece büyük bir beğeni ile karşılanmıştır. Bu hayvanların geri dönmek ile dönmemek arasında gidip gelmeleri, aile bağları ve kökleri ile ilgili yaşadıkları duygusal çelişkiler son derece keyifli ve eğlenceli bir dil ile anlatılıyor. Film her yaştan izleyiciyi etkisi altına alıyor.

19 Cars – Arabalar

Cars – Arabalar

Bir gurup arabanın katıldığı geleneksel yarış maceralarını anlatan animasyon filmi Cars, ülkemizde Arabalar adı ile tanınıyor. Piston kupası adındaki geleneksel araba yarışında Şimşek McQueen adlı sevimli arabanın maceraları anlatılıyor. Radiator Springs adındaki küçük bir kasabaya gelen Ligthning McQueen burada yarış arabası olmayan birçok kendisinden farklı araba ile tanışır. Kendisi gibi havalı olmayan bu mütevazı araçlar ile şimşek McQueen arasında duygusal bir bağ oluşur. Bu kasabada kendini tamir eden ve tekrar yarışlara girmesi adına yardım ve moral desteği veren kasaba halkı, sonunda amaçlarına ulaşırlar. Tüm zamanların en sevilen animasyon filmlerinden biri olan Arabalar, ülkemizde de her yaştan izleyicinin büyük bir beğenisini kazanmıştır.

 

20 The Lego Movie – Lego Filmi

The Lego Movie – Lego Filmi

Bütün çocukların en sevdiği oyuncaklardan olan ve kendi başına bir dünyası olan Legolar diyarında geçen animasyon filmi, lego karakterlerin maceralarını anlatıyor. Sıradan bir lego adam olan Emmet, bir gün tesadüf eseri dünyayı kurtarma şansı elde eder. Legoların yaşadığı dünyada, kötü kalpli biri bütün Legoları parçalamayı amaçlamaktadır. MasterBuilder zannedilen ve dünyayı kurtarması istenilen Emmet, sonunda bu şansı değerlendirip hem kahraman olmayı hem de yaşadığı dünyayı bu çılgın kötü adamdan kurtarmaya karar verir. Parçalarına ayrılan evrenin parçalarını birleştirmesi gereken Emmet, ilk iş olarak yanında sağlam bir ekip oluşturur. Bundan sonra kahramanımız Emmet ve arkadaşlarının maceraları izleyiciyi müthiş bir heyecan içine çekiyor.

Son yıllarda ortaya çıkmış en başarılı animasyon çizgi filmlerden biri olan Lego Filmi, animasyon film önerileri arasında şiddetle tavsiye ettiğimiz bir film.

21 Monsters University – Sevimli Canavarlar Üniversitesi

Monsters University – Sevimli Canavarlar Üniversitesi

Mosnter Inc. Adlı çok sevilen animasyon filminin kahramanlar olan Mike ve Sully, iyi bir canavar olmayı hedefliyor. Bu kahramanların geçmiş hayatlarının işlendiği yapımda, Mike ve Mully’nin üniversite yıllarına dönüş yapılıyor. Bu müthiş ikilinin üniversite yıllarında aslında iyi iki dost olmadıkları ortaya çıkıyor. Birbirlerinden tamamen zıt iki karakter olan sevimli canavarlar, nasıl oldu da ayrılmaz bir ikili haline geldiler, bu konuların temeline inilen filmde, yine baştan sona eğlence ve macera bulunuyor. Son derece büyük bir ilgi ile karşılaşan Mosnter University animasyon filmi, ülkemizde Sevimli Canavarlar Üniversitesi adı ile tanınıyor. Filmi diğer seride olduğu gibi her yaştan izleyici büyük bir heyecan ile karşılıyor.

Ailecek keyifle izleyebileceğiniz animasyon çizgi film önerileri listemiz burada son bulmaktadır.Farklı türlerde filmler ve dizileri merak ediyorsanız, sitemizde oluşturduğumuz en iyiler listelerine göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin