En İyi Aamir Khan Filmleri

245

Bollywood sinemasının 3 büyük Khan’ın dan biri olarak gösterilen, ülkemizde ve dünya genelinde en sevilen hint film oyuncusu Aamir Khan filmleri ile kendinden her dönem bahsettirmeyi başardı.

Aamir Khan filmleri genel itibari ile Hint toplumunu ayna gibi yansıtan ve toplumun kanayan bir yarasına parmak basan sosyal içerikli filmlerden oluşuyor.Yer aldığı projelerin çoğunda sosyal bir mesaj vermeyi ihmal etmiyor.Bu yüzden filmleri çok fazla seviliyor ve takip ediliyor.

Biz de Hint filmlerinin aranan yüzü olan bu başarılı aktörünün en iyi filmlerini sizler için derledik.Aslında kendisi uzun yıllardır Bollywood sinemasında yer aldığı için çok fazla filmi bulunuyor.Fakat burada mutlaka izlemeniz gereken filmlerini sıralamayı uygun bulduk.

1 3 Aptal

3 Aptal

Aamir Khan filmleri arasında klasik olan 3 Aptal, ayrıca en iyi Hint filmleri arasında ilk sırada gösteriliyor.Bir çok Aamir Khan hayranı onu bu film ile tanıdı.

Filmin konusu, 3 ahmak öğrencinin Hindistan’nın en kaliteli eğitimi veren mühendislik bölümüne başlamasını ve eğitim hayatları boyunca başlarından geçen hikayeleri konu almaktadır. Eğitim sisteminin öğrencilerin birbiriyle rekabet içinde oldukları durumunu gözler önüne seren film, öğrencilerin her birinin birbiriyle kıyasıya yarış içinde oldukları eğitim ortamına karşı gelen 3 öğrencinin yaptıklarını eğlenceli bir dille anlatıyor. Okul yurdunda kalan bu 3 arkadaş, eğitim sistemin çok radikal bir biçimde eleştirmektedir.Filmin esas kahramanı olan Ranço karakterinin hayallerinin peşinden koşarak onu her şarta rağmen gerçekleştirmesinin serüvenini izleyeceksiniz. Bu 3 arkadaşın, birbirleriyle olan dostluklarını ve her birinin hayat hikayelerini izlerken, bir yandan da eğitim sistemine ve eğitim sisteminde olan yersiz yarışmaya ve rekabete yapılan oldukça sert ve açık eleştirileri film boyunca izleyeceksiniz.

Türkçe’ye 3 Aptal adı ile çevrilen 3 İdiots filmi, Hindistan yapımı bir film olup 2009 yılının başlarında vizyona girmiştir.

2 Yerdeki Yıldızlar

Yerdeki Yıldızlar

Duygusallığın ön planda olduğu, sosyal mesaj içerikli dram filmi Yerdeki Yıldızlar, Aamir Khan’ın en etkili filmlerinden biridir.

Filmin konusu, 8 yaşında olan ve hiç kimse tarafından sevilmeyen bir çocuk olan Ishaan Awasthi, derslerinde başarısız ve arkadaşlarıyla da arası sürekli kavgalı olan biridir. Okulda öğretmenleri, evde ailesi ve sosyal yaşamında arkadaşları tarafından hor görülen çocuk, ailesinin kararı ile yatılı bir okula gönderilir. Bu sayede sosyalleşeceği düşünülen Awasthi’nin durumunda bir değişiklik olmaz. Yatılı okuldaki öğrenciler ve arkadaşları tarafından da adeta dışlanır. Yatılı okuldaki yeni resim öğretmeni olan Ram Shankar’ın, Awasthi’yi tanımasıyla çocuğun hayatı değişmeye başlar. Awasthi’nin herkes tarafından dışlandığını ve kimse tarafından sevilmediğini fark eden resim öğretmeni, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin bu davranışlarının nedenini öğrenmeyi kafasına koyar. Bu noktadan sonra Awasthi’ye daha fazla yakınlaşan ve onu anlamaya çalışan Shankar, Awasthi’nin çok farklı bir kişiliğe sahip olduğunu anlar. Awasthi’ye yaklaşımı değişen öğretmen Ram Shankar, Awasthi’nin kişisel özelliklerinin ortaya çıkması ve kendine güven kazanması için ona yardımcı olmaya başlar.

Yerdeki Yıldızlar adıyla Türkçe’ye çevrilen Taare Zameen Par, 2007 yılında vizyona giren dram türünde en iyi hint filmlerinden biridir.

3 PK

PK

Dünyada bir çok kişi için sınır noktası olan bir konuya değinen PK,  Aamir Khan’In farklı yorumu ve eşsiz oyunculuğu ile kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Filmin konusu : Bilinmeyen bir galaksiden gelen Peekay, tanrıyı aramak adına birbirinden ilginç soruları etrafında karşılaştığı kişilere sormaktadır. Peekay’in bu arayışı, felsefi yönden bir arayış olduğu kadar, sorduğu soruların farklılığı nedeniyle de oldukça eğlenceli bir arayış halini almaktadır. Tanrının gerçekliğini sorgulayan Peekay, bu serüveninde aşkı da yaşamaktadır. Dünyaya ayak çıplak bir şekilde ayak basan Peekay’in boynunda, dünyadaki insanlarla iletişim kurmasına yarayan bir kolye bulunmaktadır. Dünyada geldiği ilk yer olan çölde boynuna asılı kolyeyi kaybeden Peekay, birbirinden eğlenceli maceraları yaşamaya başlamaktadır. Filmde, din olgusuna yönelik eleştiriler de zaman zaman yapılmaktadır. PK filminde dini olgulara eleştiriler yöneltilirken, bu eleştirileri insanların inançlarına ve duygularına saygısızlık etmeden yapmaktadır. Her ne kadar komedi filmi olarak görülse de, son derece eleştirel ve sorgulayıcı bir film olan PK filminde, az da olsa Hin müziklerine ve danslarına yer verilmiştir.

2014 yılında vizyona giren bir Hint filmi olan PK, sosyal mesaj veren içeriği, dram ve komedi unsurlarını en iyi şekilde bir arada barındıran fantastik hint filmleri kategorisin de yer almaktadır.

4 Dangal

Dangal

Hem ülkemiz de hem de dünyada oldukça ilgi görmüş,  gerçek hikaye uyarlaması Dangal, Aamir Khan’ın en yeni filmidir.

Filmin konusu : Güreş sporuna ilgili olan Mahavir Singh Phogat, iki kızına da güreş sporunu öğretmeyi düşünmektedir. Mahavir Singh Phogat, iki kızını da küçük yaşlarından itibaren güreş eğitimi alarak yetiştirir. Kızları erişkin yaşa geldiklerinde, güreş sporunda başarılı sporcular olmuştur. Mahavir Singh Phogat’in kızlarından Geeta Phogat, Commonwealth Oyunlarında güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olma başarısını göstermiştir. Geeta Phogat altın madalya kazanırken, kardeşi olan Babita Phogat ise ikinci olarak gümüş madalya kazanmıştır. Her ne kadar başarılı birer güreşçi olsalar da, her iki kardeşin de bu başarıyı elde etmesine kadar geçen sürede karşılaştıkları zorluklar filmin en vurucu sahneleridir. Kadın olmaları nedeniyle kendilerine ve ailesine yapılan baskılara rağmen, başarıya odaklanmaları ve özellikle babalarının desteği ile madalyaları kazanmaları hem kendilerinin hem de ailesinin gururlanmasına neden olmaktadır. Toplumsal bir eleştiriyi de içinde barındıran film, azmi ve hırsı oldukça yalın bir dille yansıtmaktadır.

2017 yılında vizyona giren gerçek olaylara dayanan biyografi türünde en iyi Hint filmleri arasında yer almaktadır.

5 Sarıya Boya

Sarıya Boya

Sarıya Boya, dönem filmleri arasında en sevilen Aamir Khan filmlerinden biridir.

Filmin konusu : İngiliz asıllı bir araştırmacı olan Sue, Hint kültür ve medeniyetine ilgi duymaktadır. Sue’nin dedesi, yazmış olduğu günlüklerinde Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine dair notlar almıştır. Bu günlüğü eline geçiren Sue, Hindistan’ın bağımsızlığı için verdiği mücadeleyi konu alan bir belgesel çekmek için Hindistan’a gitmeye karar verir. Sue, Hindistan’da belgesel çekimi için kendisine yardım edecek olan Sonia ile tanışır. Sue ve Sonia, belgeselde oynatacakları oyuncuları bulmak için üniversitede araştırma yapmaya başlar. Bu arayışları sonucunda belgeselde oynayacak bir oyuncu takımı oluştururlar. Bu oyuncu grubunu oluşturmakta oldukça zorlanan Sue ve Sonia, gençlerin ülke gerçeklerine ve tarihine ne denli duyarsız ve ilgisiz olduklarını görürler. Eğlenme ve zevk için yaşayan bu gençler, yaşadıkları ülkenin tarihine ve bağımsızlık mücadelesine de bir o kadar duyarsızdır. Film gençlerin ne denli duyarsız olduğunu, ülkelerinin geçmişine ne denli saygısızca davrandığı eleştirel bir bakış açısı ile gözler önüne sermektedir.

2006 yılında vizyona giren Rang De Basanti, Türkçe’ye Sarıya Boya adıyla çevrilmiş komedi ve dram türünde bir Hint filmidir.

6 Lagaan

Lagaan

Yayınlandığı dönem itibari ile en pahalı hint filmlerinden biri olan Lagaan, Aamir Khan’ın dünyaca tanındığı filmidir.

Film konusu ; Hindistan’da bulunan Champaner bölgesi tehlikeli bir kuraklık yaşamaktadır. Kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan köylüler, Lagaan adıyla alınan vergilerin geçici bir süre alınmamasını isterler. Kuraklık nedeniyle zorda olan köylülerin, vergi verecek paraları kalmamıştır. İngiliz yöneticiler ise verginin alınmaması için köylülere bir şart koşarlar. Bu şart; köylülerin bir kriket maçında İngilizleri yenmesidir. İşin zor yanı ise köyde kriket oynamayı bilen kimsenin olmamasıdır. Bhuvan ismindeki genç köylü, daha önce hiç kriket oynamamasına rağmen İngilizlerin bu teklifine karşı onlara meydan okuyacaktır. Köylülere ve Bhuvan’a köy ahalisi haricinde tek destek olan kişi ise İngiliz Albayının kız kardeşi olan Elizabeth’tir. Hindistan’ın İngiliz sömürgesi altında olduğu yılları anlatan film, esareti, azmi ve inancı ince detayları ile film boyunca işlemektedir. Köylülerin azmi ve cesareti filmin temel noktalarından biri olmaktadır.

Bir Zamanlar Hindistan’da adıyla Türkçe’ye çevrilen Once Upon a Time in India filmi, 2001 yılında vizyona girmiş macera, dram ve müzikal türünden hint sinemasının baş yapıtlardan biridir.

7 Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

Diğer Aamir Khan filmlerine göre fazla bilinmeyen ama türünde oldukça başarılı hint film.

Filmin konusu : Akash, Sameer ve Siddharth çocuk yaşlardan beri birlikte büyüyen farklı karakterlere sahip 3 arkadaştır. Sanatçı ruhlu, çapkın ve melankolik 3 arkadaş oldukça zenginlerdir. Dil Chahta Hai, 3 arkadaşın yıllardır süre gelen dostluklarını, yaşadıklarını ve hayatlarını eğlenceli bir dille konu alıyor. 3 arkadaşın da aşka dair düşünceleri birbirinden çok farklıdır. Her kıza ilgi duyan ve hisler besleyen Sameer, aşka inanmayan ve sadece çapkınlıkta gözü olan Akash ve aşk ile hislerini her zaman içinde yaşayan Siddharth’ın yolları aşk nedeniyle ayrılacaktır. Bu süreçte kendi düşüncelerine ve hislerine göre yaşayan 3 arkadaş, yıllar sonra tekrar bir araya gelecektir. Aşkın, zenginliğin, dostluğun, arkadaşlığın ve vefa duygusunun her saniyesinde işlendiği film, 3 arkadaşın hayatlarını ve birbirleriyle olan dostluklarını çok ince bir dille gözler önüne seriyor.

Kalbin Arzusu adıyla Türkçe’ye çevrilen Dil Chahta Hai, 2001 yapımı bir romantik dram türünde en iyi Hint filmidir.

8 Fanaa

Fanaa

Dram ağırlıklı romantik filmlerin fabrikası sayılan hint sinemasıda, bu türde Aamir Khan’ı az bulduğumuz nadir filmlerden biridir.

Filmin Konusu: Görme engelli Zooni, bağımsızlık kutlamaları için arkadaşları ile Delhi’e gider.Bu sırada tur rehberi Rehan ile karşılaşır ve kısa sürede aralarında büyük bir sevgi başlar.Rehan’ın çabaları ile göz amelıyatı olur ve görme yetisini tekrar kazandığı sırada Rehan’ı bombalı saldırıda kaybeder.Oğlu ile birlikte baba evinde sakin bir hayat yaşayan Zooni’nin kapısını yıllar sonra biri çalar.Daha önce görmediği bu adam, ona geçmişindeki bir dönemi hatırlatır.Kapısını çalan bu adam kimdir? Acaba daha önce karşılaştılar mı?

Bollywood sinemasının en iyi romantik aşk filmlerinden biri olan Fanaa, 2006 yılında vizyona girmiştir.

Bunları da beğenebilirsin